Sirotka: Sústredíme sa na ukotvenie rodinného podniku do legislatívy
TASR
TASR

Sirotka: Sústredíme sa na ukotvenie rodinného podniku do legislatívy

Podľa prezidenta SAMP Vladimíra Sirotku má na Slovensku charakter rodinného podniku približne 65 % až 70 % malých a stredných podnikov.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Roman Hanc

Bratislava 14. mája (TASR) - Rodinné podnikanie by malo na Slovensku dostať legislatívnu podobu. Presadzuje to Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov (SAMP), ktorá už vytvorila definíciu takéhoto podnikania a predložila návrh rezortu financií aj hospodárstva. Najnovšie definíciu rodinného podnikania schválila česká vláda.

Podľa prezidenta SAMP Vladimíra Sirotku má na Slovensku charakter rodinného podniku približne 65 % až 70 % malých a stredných podnikov, v Českej republike má takýto charakter približne 75 % až 80 % firiem. "Súčasná legislatíva nepozná rodinný podnik ako taký. Máme vypracovanú definíciu, ale, žiaľ, k jej schváleniu zatiaľ neprišlo. Musíme sa sústrediť na ukotvenie rodinného podniku do legislatívy," priblížil v utorok Sirotka.

Definícia rodinného podnikania by firmám priniesla podľa SAMP viaceré pozitíva, napríklad by umožnila jednoduchšie zamestnávanie príbuzných, znížili by sa im aj finančné náklady. Rodinné firmy totiž trápi napríklad otázka nástupníctva, ochrana osobných údajov, zabezpečenie kapitálu alebo transferové oceňovanie. "Rodina, ktorá podniká, by sa stala subjektom daňového práva ako celok. Nemuseli by si členovia napríklad urobiť tri živnosti, bolo by to v jednom. Znížil by sa aj tlak na transferové oceňovanie, znížil by sa rozpor pri zamestnávaní. Benefity by boli v zjednodušení a v odstránení prekážok uplatnenia rodinného podnikania," vysvetlil Sirotka.

Prieskum o stave rodinného podnikania, ktorý realizovala asociácia, pritom ukázal, že firmy na Slovensku si často ani neuvedomujú, že sú rodinným podnikom. Malé a stredné podniky sa pritom podieľajú na tvorbe slovenského hrubého domáceho produktu (HDP) približne na úrovni 38 % a majú 72 % podiel na zamestnanosti. "Nechceme ísť tou cestou, že nejaký sektor dostane iné daňové zaťaženie. Zjednodušením a umožnením podnikania by sa rast malého podniku, nielen rodinného, zvýšil," myslí si Sirotka. Rodinným podnikom je na Slovensku najčastejšie obchodná spoločnosť, personálna firma, objavuje sa aj forma rodinnej farmy.

SAMP predložil rezortu financií aj hospodárstva návrh, ako by sa legislatívne rodinné podnikanie mohlo ukotviť. "Mali sme už aj dve rokovania, snáď sa diskusia pohne," dodal Sirotka.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…