Východu by mohol pomôcť operačný program, tvrdí občianska iniciatíva
TASR
TASR

Východu by mohol pomôcť operačný program, tvrdí občianska iniciatíva

Nositeľmi programu majú byť Košický a Prešovský samosprávny kraj, pričom mestá a obce sa doň môžu zapojiť bez zbytočnej byrokracie.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Košice 13. mája (TASR) - Občianska iniciatíva Verejnosť pre rozvoj východu predstavila Operačný program východ, ktorým chce dosiahnuť, aby sa prostredníctvom konkrétnych projektov dosiahla vysoká kvalita života občanov východného Slovenska a aby sa východoslovenský región dostal na cestu prosperity. Má aj formu petície. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedli poslanec Košického samosprávneho kraja Michal Kravčík, poslanec Prešovského samosprávneho kraja Pavol Gašper, podnikateľ Robert Bezek, herec Ján Greššo a farmár Milan Michalič, ktorí sú zároveň kandidátmi Demokratickej strany do eurovolieb.

„Myšlienkou Operačného programu východ je decentralizovať pomoc Európskej únie (EÚ) východu. Postavili sme ho na piatich pilieroch. Prvým je zdravá a čistá voda, druhým pilierom je obnova prírodného, kultúrneho a historického dedičstva, tretím sú vlastné zdravé potraviny. Štvrtý pilier predstavuje podporu lokálnej ekonomiky a piaty rozvoj ľudského kapitálu, ľudských zdrojov," povedal Kravčík.

Nositeľmi programu majú byť Košický a Prešovský samosprávny kraj, pričom mestá a obce sa doň môžu zapojiť bez zbytočnej byrokracie. To má umožniť aj zrýchlenie čerpania prostriedkov. Signatári iniciatívy chcú na najvyššej úrovni európskeho spoločenstva presadiť, aby vznikol Operačný program východ minimálne pre oblasť oboch krajov východného Slovenska.

Opatrenia, ktoré program vo svojom obsahu navrhuje vykonať, sú napríklad ozdravenie klímy miest a obcí vedúce k zníženiu prašnosti a ochorení dýchacích ciest vrátane astmy a alergií, revitalizácia Veľkej Domaše, Zemplínskej Šíravy, Ružínu i Vysokých Tatier, riešenie ekologických problémov v regióne Strážske – Humenné či vytvorenie karpatskej cyklomagistrály s prepojením na Eurovelo11.

Uvedený program má aj formu petície, čo Gašper považuje za nástroj, ako o ňom ľudí oboznámiť. Spresnil, že je otvorený pre všetkých občanov a pre všetky politické subjekty na Slovensku. „Tento program sa dá realizovať aj v rámci jednej krajiny. Dokonca som presvedčený, že ak by sa ktorýkoľvek samosprávny kraj uberal týmto spôsobom, tak s využitím existujúcich domácich podporných mechanizmov na tvorbu pracovných miest dokáže zmeniť svoj región," povedal Gašper s tým, že tejto téme je vhodné venovať sa práve teraz, keďže sa pomaly končí Programové obdobie 2014 – 2020.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…