Východu by mohol pomôcť operačný program, tvrdí občianska iniciatíva
TASR
TASR

Východu by mohol pomôcť operačný program, tvrdí občianska iniciatíva

Nositeľmi programu majú byť Košický a Prešovský samosprávny kraj, pričom mestá a obce sa doň môžu zapojiť bez zbytočnej byrokracie.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Košice 13. mája (TASR) - Občianska iniciatíva Verejnosť pre rozvoj východu predstavila Operačný program východ, ktorým chce dosiahnuť, aby sa prostredníctvom konkrétnych projektov dosiahla vysoká kvalita života občanov východného Slovenska a aby sa východoslovenský región dostal na cestu prosperity. Má aj formu petície. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedli poslanec Košického samosprávneho kraja Michal Kravčík, poslanec Prešovského samosprávneho kraja Pavol Gašper, podnikateľ Robert Bezek, herec Ján Greššo a farmár Milan Michalič, ktorí sú zároveň kandidátmi Demokratickej strany do eurovolieb.

„Myšlienkou Operačného programu východ je decentralizovať pomoc Európskej únie (EÚ) východu. Postavili sme ho na piatich pilieroch. Prvým je zdravá a čistá voda, druhým pilierom je obnova prírodného, kultúrneho a historického dedičstva, tretím sú vlastné zdravé potraviny. Štvrtý pilier predstavuje podporu lokálnej ekonomiky a piaty rozvoj ľudského kapitálu, ľudských zdrojov," povedal Kravčík.

Nositeľmi programu majú byť Košický a Prešovský samosprávny kraj, pričom mestá a obce sa doň môžu zapojiť bez zbytočnej byrokracie. To má umožniť aj zrýchlenie čerpania prostriedkov. Signatári iniciatívy chcú na najvyššej úrovni európskeho spoločenstva presadiť, aby vznikol Operačný program východ minimálne pre oblasť oboch krajov východného Slovenska.

Opatrenia, ktoré program vo svojom obsahu navrhuje vykonať, sú napríklad ozdravenie klímy miest a obcí vedúce k zníženiu prašnosti a ochorení dýchacích ciest vrátane astmy a alergií, revitalizácia Veľkej Domaše, Zemplínskej Šíravy, Ružínu i Vysokých Tatier, riešenie ekologických problémov v regióne Strážske – Humenné či vytvorenie karpatskej cyklomagistrály s prepojením na Eurovelo11.

Uvedený program má aj formu petície, čo Gašper považuje za nástroj, ako o ňom ľudí oboznámiť. Spresnil, že je otvorený pre všetkých občanov a pre všetky politické subjekty na Slovensku. „Tento program sa dá realizovať aj v rámci jednej krajiny. Dokonca som presvedčený, že ak by sa ktorýkoľvek samosprávny kraj uberal týmto spôsobom, tak s využitím existujúcich domácich podporných mechanizmov na tvorbu pracovných miest dokáže zmeniť svoj región," povedal Gašper s tým, že tejto téme je vhodné venovať sa práve teraz, keďže sa pomaly končí Programové obdobie 2014 – 2020.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…