Ľuďom sa podarilo zastaviť výrub v okolí Hornádu. Zachránia tak zvieratá
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Ľuďom sa podarilo zastaviť výrub v okolí Hornádu. Zachránia tak zvieratá

Zachránili tak množstvo lesných zvierat.

Breh Hornádu — Foto: TASR

KYSAK, 13. máj - Úsek medzi Kysakom a Ružínom v okrese Košice-okolie si vzali pod ochranné krídla ochranári. Slovenský ochranársky snem vyzval na zastavenie výrubu porastov pri brehu rieky Hornád v spomenutej oblasti. Táto výzva vznikla ako reakcia na zámer Slovenského vodohodspodárskeho podniku, ktorý vyhlásil, že chce vyrúbať okolo 1000 stromov. László Solymos, ktorý je ministrom životného prostredia, rázne zakročil voči tomuto závažnému kroku a zastavil celý proces.

Vodohospodári vyhlásili, že výrub chceli zrealizovať kvôli tomu, aby koryto vodného toku nepoškodili. V pláne mali odstrániť okolo 1148 stromov v lokalite katastrálneho územia Kysak a Trebejov. Samotný úsek je dlhý 2,4 kilometra. Prevažne išlo o stromy ako jelša a vŕba.

Prielom Hornádu
Prielom Hornádu Foto: TASR

Stromy na výrub boli označené na základe posúdenia ich zdravotného stavu a stupňa poškodenia. Tie, ktoré boli selektívne určené na výrub, boli buď mechanicky poškodené, napadnuté hnilobou, majú narušenú stabilitu, prípadne sú už naklonené, a teda predstavujú potenciálne riziko pri povodniach. Pochôdzka, pri ktorej boli označené stromy, bola vykonaná za účasti odborne kompetentných osôb - a to zástupcu úseku ochrany prírody a znalca v odbore lesníctvo,“ uviedol SVP pre TASR.

Podľa Slovenského ochranárskeho snemu by sa vďaka výrubu zlikvidovalo útočisko, biokoridor a miesto na hniezdenie množstva chránených druhov vtákov, ale aj vydry, bobra či lososových rýb. Lužné lesy Hornádu majú kvality prioritného biotopu európskeho významu. Jeho uchovanie je verejným záujmom, osobitne v súvislosti so zmenou klímy a dezertifikáciou Európy. Je taktiež v súlade so zásadnými strategickými dokumentmi Európskej únie (EÚ) a Rámcovou smernicou EÚ o vode, ktorú by plánovaný výrub porušil,“ uviedli ochranári.

Plánovaný výrub sa ochranárom podaril zastaviť.
Plánovaný výrub sa ochranárom podaril zastaviť. Foto: TASR

Slovenský ochranársky snem žiada, aby sa stiahlo oznámenie o výrobe a aby sa prehodnotil celý rozsah v spolupráci s okresným úradom Košice-okolie a Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky. Prednedávnom vstúpil do celej komunikácie aj minister životného prostredia a plánovaný výrub zastavil. Tento krok potvrdil aj hovorca rezortu, Tomáš Ferenčák: „Hneď po tom, ako minulý týždeň bolo ministerstvo informované o danom zámere, minister životného prostredia kontaktoval vedenie štátneho podniku s tým, že vydal pokyn na zastavenie týchto krokov s odkazom, že kým je minister životného prostredia, tak zásahy takéhoto formátu nepovolí.“

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…