Deň priateľstva v Ubli podporí slovensko-ukrajinské partnerstvá
TASR
TASR

Deň priateľstva v Ubli podporí slovensko-ukrajinské partnerstvá

Na Dni priateľstva – Dni dobrosusedstva sa podľa jej ďalších slov každoročne zúčastňujú predstavitelia štátnych orgánov i zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy,...

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Prešov 12. mája (TASR) - V poradí 18. ročník priateľského stretnutia dvoch susedných krajín Slovenska a Ukrajiny sa uskutoční v obci Ubľa v sobotu 18. mája. Hlavným organizátorom Dňa priateľstva – Dňa dobrosusedstva 2019 je Prešovský samosprávny kraj (PSK). TASR o tom informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

"Cieľom každoročného medzinárodného podujatia je vytváranie priaznivého prostredia, posilňovanie partnerských vzťahov i rozvoj cezhraničnej spolupráce slovenských a ukrajinských subjektov na rôznych úrovniach i v rôznych oblastiach. Tento rok je hlavným organizátorom PSK, spoluorganizátormi sú Košický samosprávny kraj, Zakarpatská oblastná štátna administrácia a Zakarpatská oblastná rada," uviedla Jeleňová.

Na Dni priateľstva – Dni dobrosusedstva sa podľa jej ďalších slov každoročne zúčastňujú predstavitelia štátnych orgánov i zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy, podnikateľské subjekty, organizácie, inštitúcie a občania prihraničných oblastí.

"Budovanie vzájomného partnerstva aj tento rok spečatí Protokol o spolupráci na nasledujúcich 12 mesiacov, ktorý na stretnutí podpíšu zástupcovia oboch krajín. Dokument zahŕňa aktivity v oblastiach regionálneho rozvoja, vzdelávania, kultúry a cestovného ruchu, sociálnych služieb či životného prostredia," doplnila Jeleňová.

Príkladom doterajšej spolupráce a priateľských kontaktov je vybudovanie infraštruktúry v Parkoch tmavej oblohy v Kolonici a v Užhorode a tiež tradičné podujatia Dni rusínskych zvykov a tradícií v Kamienke, Slávnosti Rusínov pod hradom Ľubovňa, Rusínska vatra v Malom Lipníku či výstava Karpatská kraslica v Humennom.

Ako Jeleňová pokračovala, aj keď v tomto roku pôjde už o 18. ročník, po prvý raz bude podujatie viac otvorené verejnosti. Súčasťou aktuálneho ročníka budú prezentácie remesiel, trh tradičných výrobkov prihraničných regiónov i atrakcie pre deti. Pripravený je aj kultúrny program, v ktorom vystúpi Folklórny súbor (FS) Makovica, FS Železiar a súbory z Ukrajiny.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…