Deň priateľstva v Ubli podporí slovensko-ukrajinské partnerstvá
TASR
TASR

Deň priateľstva v Ubli podporí slovensko-ukrajinské partnerstvá

Na Dni priateľstva – Dni dobrosusedstva sa podľa jej ďalších slov každoročne zúčastňujú predstavitelia štátnych orgánov i zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy,...

Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Prešov 12. mája (TASR) - V poradí 18. ročník priateľského stretnutia dvoch susedných krajín Slovenska a Ukrajiny sa uskutoční v obci Ubľa v sobotu 18. mája. Hlavným organizátorom Dňa priateľstva – Dňa dobrosusedstva 2019 je Prešovský samosprávny kraj (PSK). TASR o tom informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

"Cieľom každoročného medzinárodného podujatia je vytváranie priaznivého prostredia, posilňovanie partnerských vzťahov i rozvoj cezhraničnej spolupráce slovenských a ukrajinských subjektov na rôznych úrovniach i v rôznych oblastiach. Tento rok je hlavným organizátorom PSK, spoluorganizátormi sú Košický samosprávny kraj, Zakarpatská oblastná štátna administrácia a Zakarpatská oblastná rada," uviedla Jeleňová.

Na Dni priateľstva – Dni dobrosusedstva sa podľa jej ďalších slov každoročne zúčastňujú predstavitelia štátnych orgánov i zástupcovia regionálnej a miestnej samosprávy, podnikateľské subjekty, organizácie, inštitúcie a občania prihraničných oblastí.

"Budovanie vzájomného partnerstva aj tento rok spečatí Protokol o spolupráci na nasledujúcich 12 mesiacov, ktorý na stretnutí podpíšu zástupcovia oboch krajín. Dokument zahŕňa aktivity v oblastiach regionálneho rozvoja, vzdelávania, kultúry a cestovného ruchu, sociálnych služieb či životného prostredia," doplnila Jeleňová.

Príkladom doterajšej spolupráce a priateľských kontaktov je vybudovanie infraštruktúry v Parkoch tmavej oblohy v Kolonici a v Užhorode a tiež tradičné podujatia Dni rusínskych zvykov a tradícií v Kamienke, Slávnosti Rusínov pod hradom Ľubovňa, Rusínska vatra v Malom Lipníku či výstava Karpatská kraslica v Humennom.

Ako Jeleňová pokračovala, aj keď v tomto roku pôjde už o 18. ročník, po prvý raz bude podujatie viac otvorené verejnosti. Súčasťou aktuálneho ročníka budú prezentácie remesiel, trh tradičných výrobkov prihraničných regiónov i atrakcie pre deti. Pripravený je aj kultúrny program, v ktorom vystúpi Folklórny súbor (FS) Makovica, FS Železiar a súbory z Ukrajiny.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…