Švajčiari si poradili s Lotyšskom, drámu rozhodol v závere Hischier

Na archívnej snímke vpravo Nico Hischier.
Na archívnej snímke vpravo Nico Hischier. — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Lotyši tak majú na konte stále tri body za triumf nad Rakúskom, švajčiarski hokejisti sú pre zmenu so šiestimi bodmi lídrami B-skupiny.

Bratislava 12. mája (TASR) - Švajčiarski hokejisti zvíťazili v nedeľňajšom dueli bratislavskej B-skupiny MS nad Lotyšskom 3:1. O osude dramatického zápasu rozhodla tretia tretina, v ktorej Lotyši nevyužili tri presilovky po sebe a následne na opačnej strane rozhodol o triumfe Nico Hischier.

Lotyši tak majú na konte stále tri body za triumf nad Rakúskom (5:2). Tretí zápas v skupine odohrajú v utorok o 16.15 h, keď nastúpia proti Taliansku. Lídri skupiny Švajčiari (6 bodov) si o štyri hodiny neskôr skrížia hokejky s reprezentantmi Rakúska.

B-skupina (Bratislava):

Lotyšsko - Švajčiarsko 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Góly: 35. Indrašis (Darzinš, Cibulskis) – 34. Hofmann (Kurashev, Martschini), 57. Hischier (Praplan, Josi), 60. S. Moser. Rozhodovali: Iverson (Kan.), Kaukokari (Fín.) - Hancock (USA), Lhotský (ČR), vylúčení: 5:6 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 7773 divákov.

Lotyšsko: Merzlikins – Galvinš, Cibulskis, Freibergs, Sotnieks, Kulda, Balinskis, Zile – Darzinš, Blugers, Indrašis - Balcers, Abols, Keninš - Rob. Bukarts, Meija, Rih. Bukarts - Marenis, Batna, Batna, Dzierkals - Gegeris

Švajčiarsko: Genoni – Josi, Weber, J. Moser, Diaz, Genazzi, Loeffel, Frick, Fora – Fiala, Hischier, Praplan – S. Moser, Haas, Ambühl – Hofmann, Kurashev, Martschini – Scherwey, Bertschy, Rod

Úvodné dejstvo prinieslo rýchly, vyrovnaný hokej, v ktorom nebola núdza o šance. Pri dvoch obliehaniach švajčiarskej bránky predviedol Genoni sériu náročných zákrokov, najviac sa vyznamenal pri strele Balcersa. Ten istý hráč potom súperovho brankára neprekonal ani v nájazde bekhendom. Helvéti takisto vedeli byť nebezpeční, po góle volala najmä dorážka Ambühla alebo zakončenie Haasa v presilovke chrbtom k bránke.

V druhej tretine začali mať mierne navrch Švajčiari. Zadovka Hischiera i strela Fricka ešte gólový efekt nepriniesli, v 34. min. však Kurashev vylákal Merzlikinsa z bránky a našiel Hofmanna, ktorý nemal problém upratať puk do odkrytej siete - 0:1. Lotyši okamžite odpovedali. Indrašis si v početnej výhode vymenil puk s Cibulskisom a strelou k vzdialenejšej žrdi vyrovnal. Na prelome tretín Švajčiari nevyužili 84-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, Merzlikins v nej podržal svoj tím.

Hokejová detektívka vygradovala v tretej časti, v nej Lotyši dostali možnosť hrať tri presilovky za sebou, no zahrali ich biedne a ani jednu nepremenili na gól. A to ich mohlo mrzieť, pretože necelé štyri minúty pred koncom Hischier prepasíroval puk popod Merzlikinsa a rozhodol o víťazstve Švajčiarska. Gólom do prázdnej bránky ho ešte podčiarkol S. Moser.

Hlasy po zápase /TASR, IIHF/:

Ronalds Keninš, útočník Lotyšska: "Kľúčové bolo, že sme v tretej tretine nevyužili tri presilovky. Vypracovali sme si v nich výborné šance, no nepremenili sme ich. Náš výkon na Švajčiarov dnes nestačil. Celkovo to bol dobrý zápas, ale hokejový Boh stál na ich strane."

Nico Hischier, strelec rozhodujúceho gólu Švajčiarska: "Bola to riadna krimi. Pri góle som stál v správnom čase na správnom mieste a podarilo sa mi puk pretlačiť do bránky. Zápas bol plný emócií, hralo sa intenzívne, Lotyši nám nič nedarovali."

Andreas Ambühl, útočník Švajčiarska: "Dva zápasy, dve víťazstvá. Turnaj sa však ešte len rozbieha a stále je v našej hre veľa vecí, v ktorých sa môžeme zlepšovať."