Dobré noviny
A. Danko otvoril výstavu k 100. výročiu úmrtia M. R. Štefánika
TASR
TASR

A. Danko otvoril výstavu k 100. výročiu úmrtia M. R. Štefánika

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko počas otvorenia výstavy venovanej 100. výročiu tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika s názvom Veriť, milovať, pracovať vo vestibule Národnej rady Slovenskej republiky 10. mája 2019 v Bratislave.
Na snímke predseda NR SR Andrej Danko počas otvorenia výstavy venovanej 100. výročiu tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika s názvom Veriť, milovať, pracovať vo vestibule Národnej rady Slovenskej republiky 10. mája 2019 v Bratislave. — Foto: TASR - Jakub Kotian

Výstava pozostáva z fondov Parlamentného archívu, FZ ČSFR, Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, ale aj zo zapožičanej zbierky zo Slovenského národného múzea.

Bratislava 10. mája (TASR) - Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) otvoril v piatok výstavu venovanú 100. výročiu tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika s názvom Veriť, milovať, pracovať. Výstava je inštalovaná vo vestibule Národnej rady SR.

"Slováci takú osobnosť, akou bol Milan Rastislav Štefánik, vo svojom čele potrebovali. Osobnosť, ktorá bola komplexná, bol človekom, ktorý mal dvere otvorené, a to najmä preto, že bol všade bezprostredný. ...Bol človek, ktorý bol v spoločnosti a v kolektíve veľmi rýchlo obľúbený. Nadväzoval známosti, ktoré potom prispeli k tomu, že mohla vzniknúť Československá republika. O jeho charizme, ľudskosti svedčí aj to, že dokázal presvedčiť množstvo ľudí, ktorí mohli žiť v komforte ďalej, aby išli v rámci légií bojovať za Československú republiku," pripomenul Danko. Zároveň vyzdvihol Štefánika ako osobnosť, ktorá išla za svojím cieľom a rozvíjala všetky svoje danosti, napríklad vojenské schopnosti, ale aj schopnosti v oblasti vedy.

Výstava pozostáva z fondov Parlamentného archívu, Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky, Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, ale aj zo zapožičanej zbierky zo Slovenského národného múzea. "Urobili sme tu malú výstavu, kde vidíte aj prehľad jeho života, pamiatky a veci, ktoré ho pripomínajú," priblížil šéf parlamentu.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…