Na jeden deň som vyskúšala diétu svojho syna a bolo to ťažšie, ako nejesť cukor
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Na jeden deň som vyskúšala diétu svojho syna a bolo to ťažšie, ako nejesť cukor

Nie je diéta ako diéta. Niekto sa pokúša ubrať z hmotnosti, iní túžia len po normálnom živote.

Nízkobielkovinová diéta je najnáročnejšia zo všetkých a vôbec pri nej nejde o stratu hmotnosti. — Foto: www.pixabay.com

PRAHA 18. mája – Po novom roku som si povedala, že trošku upravím svoje stravovacie návyky a začnem zľahka keto diétou. To je tá, v ktorej neprijímate žiadne cukry. Nielen sladkosti, ale aj ovocie, zemiaky, ryžu, pečivo či koreňovú zeleninu.

Po dvoch dňoch som si oficiálnu verziu upravila na vlastnú, veď biely jogurt bez lyžičky medu sa nedá jesť a vylúčiť celé ovocie a ešte aj polovicu zeleniny, je tiež blbosť. Sem-tam padne aj na cheat day, keď ma okolnosti prinútia.

Napríklad, keď som ku káve chcela niečo malé a sladké a v chladničke som objavila karamelovú zmrzlinu. Dala som si kúsoček. Rovnaká situácia sa však odohrala aj na ďalší a ďalší deň a to som sa už začala cítiť previnilo.

Dostala som teda diabolský plán, že tú zmrzlinu prosto dojem, kúpim novú a z tej novej odjem ten jeden kúsok, čo chýbal na začiatku a nikto doma sa nič nedozvie. Navyše budem stále za hrdinku, ktorá dokáže už dva mesiace prežiť bez sladkého. Pred dojedením balenia som bola odhalená.

Nedobrovoľná diéta

A teraz si predstavte, že máte diétu, ale nie kvôli svojej váhe, ale pre to, aby ste mohli žiť normálny život a toto stravovanie ste si nezvolili sami, ale vaša genetika. Syn je na nízkobielkovinovej diéte. Pečeň nedokáže rozložiť jednu z aminokyselín, ktorá sa nachádza v bielkovinách.

Jediným druhom liečby je teda diéta, v ktorej sa musí vyhýbať bielkovinám. Inak by sa odpadové látky ukladali v mozgu a jeho vývoj by sa značne spomalil. V praxi to teda znamená, že nemôže jesť mäso, mliečne výrobky a syry, vajíčka, orechy, strukoviny a ani pečivo.

Je to vegán ale navyše s mínusom strukovín, orechov a pečiva. V normálnych potravinách môže vyberať iba z ovocia, zeleniny, vegánskych mliečnych výrobkov a cukroviniek, ktoré sú 100-percentný cukor.

Jednodňový test

Na jeden deň som teda zamenila svoju diétu, za diétu môjho syna. Len tak na skúšku, aké to bude vyraziť na výlet bez toho, aby sme mali so sebou jedlo na celý deň.

Vegánsky dezert na kokosovom základe a ovocie.
Vegánsky dezert na kokosovom základe a ovocie. Foto: TG

Raňajky boli ešte v pohode. Narezala som si ovocie, zaliala kokosovým vegánskym jogurtom a bola som spokojná. Problém však bol v tom, že kým sme sa vychystali a boli na odchode z bytu, už som zase bola hladná. Tak sme hneď v úvode riešili, kde si dáme obed.

Plán je jasný, kdekoľvek pôjdeme musia mať predsa šalát a hranolky. Sadli sme do prvej plzenskej hospody s terasou, študujem jedálny lístok. Každé jedno z pätnástich bolo s mäsom, bezmäsité iba vyprážaný syr. Zachránila ma však zeleninová polievka z mrazenej zeleniny.

Polotovarová záchrana - polievka z mrazenej zeleniny.
Polotovarová záchrana - polievka z mrazenej zeleniny. Foto: TG

Nerobím z toho veľkú vedu, smerujeme k Vltave na food festival. V zlatej ére vegánstva neostanem o hlade. Máloktoré vegánske jedlo je však pripravené výlučne z ovocia a zeleniny. Aj oni sa snažia dohnať chýbajúce bielkoviny využitím tofu, strukovín a všetko je podávané v placke alebo v pečive. Našla som karfiolové placky. S malou dušičkou sa pýtam, či pri ich výrobe použili vajíčko. „Da,“ znie odpoveď predajkyne.

Tak teda nič. Nehnevá ma ani tak to množstvo jedla, ktoré dnes nemôžem ochutnať, ani na ne nemám chuť. Hnevá ma, že som proste hladná a nemám alternatívu. Rovnako ako ľudia s touto diagnózou. Pokračujeme ďalej na druhý breh rieky, je pol štvrtej poobede a konečne nachádzam hipsterov a ich pravé belgické hranolky. Beriem rovno veľký kornútok a zeleninový smoothie.

Konečne obed s nízkym množstvom bielkovín.
Konečne obed s nízkym množstvom bielkovín. Foto: TG

Mamy, ozvite sa

Viem, že táto diéta nie je najhoršia diagnóza na svete. Je hlavne logisticky náročná vždy, keď sa odchádza z domu.

Dnešok patrí mamám a radi by sme napísali aj o vás, o mamách, ktoré zažívajú iné situácie ako väčšina iných. Ozvite sa nám, ak sa s nami chcete podeliť o svoj príbeh :)      

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…