Slováci sa spájajú a chcú v Tatrách vysadiť nové stromčeky. Pridať sa k nim môžete aj vy
Lenka Miškolciová
Lenka Miškolciová

Slováci sa spájajú a chcú v Tatrách vysadiť nové stromčeky. Pridať sa k nim môžete aj vy

Nerozčuľujú sa len doma za počítačom či medzi priateľmi. Slováci idú koncom mája sadiť nové stromy priamo do Belianskych Tatier. Vítaná je aj vaša pomoc.

— Foto: Koláž DN/Archív Lenka Bašnáková, Wikimedia

BELIANSKE TATRY 11. mája - Odlesňovanie, výrub lesov, veterné katastrofy, škody spôsobené lykožrútom či všeobecný úbytok zelene a stromov v slovenských lesoch sú témami, ktoré trápia mnohých Slovákov. Niektorí si zanadávajú v diskusii pod článkami, iní sa rozohnia na sociálnych sieťach, prípadne v debate medzi priateľmi. Sú ale aj takí, ktorí sa rozhodnú pre prírodu a stromy skutočne niečo urobiť. Jedným z nich je aj Lenka Bašnáková. Po tom, ako si prečítala článok o mužovi, ktorý vo svojom voľnom čase vysádzal stromy, rozhodla sa, že aj ona chce pomôcť planéte a prispieť aj vlastným pričinením sa. „Bol môj sen urobiť niečo podobné aj na Slovensku. Najmä potom, ako od TANAPistov viem o ničivom lykožrútovi, ktorý je horší ako nejaká ničivá veterná smršť,“ povedala Lenka pre Dobré noviny.

Pridajte sa aj vy, už 25. mája

Práve ona so skupinou dobrovoľníkov organizuje už 25. mája sadenie stromčekov v Belianskych Tatrách. „Zatiaľ sa stretávame desiati dobrovoľníci pred sídlom TANAPu v Tatranskej Javorine 13 o 8:30 ráno. Bolo by fajn, ak by sa našlo ešte ďalších 40 dobrovoľníkov, ktorí by mali záujem prísť a priniesť si aj vlastný krompáč a motyku. Ak by sa nám každému podarilo zasadiť aspoň 40-50 stromčekov, bolo by to skvelé,“ opisuje dobrovoľnícke podujatie jeho organizátorka. Nijaký presný cieľ so svojou partiou dobrovoľníkov nemajú. Ako sama tvrdí: „ide o ten dobrý pocit spraviť niečo pre budúce generácie a aj pre nás,“ povedala pre Dobré noviny.

Fotka z minuloročného sadenia stromčekov. Aj s organizárotkou Lenkou Bašnákovou (prvá zľava)
Fotka z minuloročného sadenia stromčekov. Aj s organizárotkou Lenkou Bašnákovou (prvá zľava) Foto: Archív Lenka Bašnáková

Dobrovoľníčenie jej nie je cudzie

Nejde o prvé sadenie stormčekov, ktoré Lenka organizuje. „Už minulý rok som si chcela splniť sen sadiť stromčeky a moji kolegovia aj šéf mi dali priestor na realizáciu. Mohla som si zavolať ľudí z firmy a tak nás bolo minulý rok v máji 25. Potom sme išli ešte dvakrát počas leta čistiť lesné plochy, aby sme tento rok mohli sadiť na vyčistenom mieste. Na druhú akciu prišlo 35 ľudí, na tretiu dokonca 64. Okrem sadenia v máji sme v iné mesiace čistili turistické chodníčky, zbierali odpadky, čistili les a opravovali turistické značky. Všetkým sa to veľmi páčilo. Bol to neuveriteľný zážitok. Veľmi sa nám páčila spolupráca s pánom Ing. Slivinským, vedúcim ochranného obvodu Tatranská Javorina a jeho tímom. Celé dobrovoľníčenie malo svoje čaro. Darmo, veď génius loci robí svoje,“ opisuje svoje dobrovoľnícke skúsenosti Lenka. Práve pán Slivinský zabezpečuje spolu s TANAPom aj dodanie stromčekov, ktoré budú dobrovoľníci sadiť.

Zapojte sa aj vy a spravte Slovensko zelenším

Bola by som rada, ak by sa do sadenia stromčekov zapojili ľudia na celom Slovensku. Všetci čítame o drastických klimatických zmenách. Už teraz je neskoro niečo robiť, ale predsa, poďme do toho. Urobme to pre seba a aj ďalšie generácie.“ vyzýva Lenka.

Záujemcovia o májové sadenie stromčekov sa môžu zaregistrovať v tomto formulári.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…