Dobré noviny
Vedci dokázali, že turistika má fantastické účinky na ľudské zdravie. Zistite, čo všetko vie vyliečiť
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

Vedci dokázali, že turistika má fantastické účinky na ľudské zdravie. Zistite, čo všetko vie vyliečiť

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Unsplash

Viedli ju odborníci z prostredia psychológie.

BRATISLAVA 12. mája - Mnohí ľahkú turistiku iste obľubujú, no nájdu sa aj tí, ktorí nie. Ak sa radíte k druhej skupine aj vy, možno práve týmto článkom zmeníme váš názor. Turistika je veľmi nápomocná ľudskému telu, a to aj ľahká turistika, takže sa nemusíte obávať, že vás pošleme hneď na hrebene Vysokých Tatier. Obyčajná prechádzka v parku či po lese vo vašom blízkom okolí vám môže pomôcť a vyliečiť vás.

Ide o zdravie

Nejeden z nás sa v istej fáze života ocitne v neľahkej situácii. To môže viesť až k depresiám. Ako im však zabrániť? Jednoznačne ich treba liečiť, nemôžete iba sedieť a čakať, že to „prejde“. Počas tejto štúdie boli vybratí ľudia, ktorých úlohou bolo podniknúť 90-minútovú ľahkú turistiku (jedni v prírode, druhí v meste). Zistilo sa, že tí, ktorí pol druha hodiny kráčali prírodou, vykázali nižšiu úroveň nepokoja a takisto zredukovali aj neurálnu aktivitu v subgenálnom prefrontálnom kortexe, laicky povedané v prednej časti mozgu, ktorá je úzko spätá s mentálnymi ochoreniami. U ľudí, ktorí kráčali v urbanistickom prostredí, teda v meste, tento pokles nezaznamenali.

Viditeľné zmeny už po niekoľkých dňoch

Štúdiu viedli odborníci z pola psychológie Ruth Ann Atchleyová a David L. Strayer. Jej výsledkom je zistenie, že mentálne ochorenia môžu byť vyliečené pomocou odpútania sa, či lepšie povedané „odpojenia sa“ od technológií a pripojenia sa k prírode, teda aj vďaka pobytu v nej. Participanti sa vydávali na svoje prechádzky počas štyroch dní a to stačilo, aby na nich boli viditeľné preukázateľné zmeny.

Potešení výskumníci tvrdia, že pobyt v prírode dokáže vyriešiť polovicu vašich problémov. Zvuk a prítomnosť moderných technológií a miest sú veľmi rušivé a tým, že neustále vyžadujú našu pozornosť, hoci len pasívnu, zabraňujú nám v sústredení sa. To môže mať nežiadúce účinky pre naše kognitívne funkcie. Prechádzka v prírode vám pomôže vo všetkých ohľadoch.

Ilustračný obrázok
Ilustračné foto Foto: Pixnio

A čo v prípade hyperaktívnych detí

V súčasnosti sa porucha pozornosti či hyperaktivita čoraz viac rozširuje medzi deťmi. Deti s ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) majú problémy s ovládaním svojich impulzov a sústredením sa. Pre rodičov je to zložité, no riešením by opäť mohol byť pobyt v zelenej prírode. U detí, ktoré sa hrajú vonku, sa postupne zmenšujú symptómy spojené s ADHD, takže sa dá povedať, že sa „upokojujú“.

Človek a príroda sú odpradávna spojení, a hoci v súčasnom svete už nežijeme v lesoch, neustále ich potrebujeme. Stromy produkujú kyslík, bez ktorého by sme nemohli dýchať.

Už ste čítali?