Z týchto slovenských nemocníc by si mali brať príklad všetky: Za epidurál či prítomnosť otca pri pôrode sa tu už platiť nebude
TASR
TASR

Z týchto slovenských nemocníc by si mali brať príklad všetky: Za epidurál či prítomnosť otca pri pôrode sa tu už platiť nebude

Zmeny začnú platiť už od polovice mája.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Žilina 8. mája (TASR) – Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) nebudú vyberať poplatky za otca pri pôrode ani za podanie epidurálu na tlmenie bolesti. Zmeny, ktoré začnú platiť od polovice mája, ušetria pacientkam desiatky eur.

Žilinský kraj je prvým krajom, ktorý uvedené poplatky za pôrody zrušil vo svojich nemocniciach. Rezort zdravotníctva takéto opatrenie prijal ešte minulý rok, no od poplatkov oslobodil len pôrodnice v štátnych nemocniciach,“ informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej je príchod dieťaťa na svet radostnou udalosťou v živote rodiny, avšak z finančného hľadiska je spojený aj so zvýšenými nákladmi.

V rozpočte ŽSK sme našli peniaze, aby sme mohli zrušiť poplatky za pôrody. Rodičky môžu mať pri pôrode otca alebo blízku osobu bez toho, aby za ich prítomnosť museli platiť. Nemocnice si nebudú účtovať ani poplatok za podanie epidurálnej analgézie, ak sa ženy rozhodnú pre túto metódu tlmenia bolesti pri pôrode,“ uviedla Jurinová s tým, že pacientky majú možnosť si vybrať, v ktorej pôrodnici privedú na svet svoje bábätko, a ušetrené financie môžu investovať napríklad do novej výbavy.

V rámci programu na zvýšenie kvality poskytovaných služieb vyčlenil ŽSK v prvej úprave rozpočtu 25.000 eur na pôrodnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tento objem finančných prostriedkov bude slúžiť ako kompenzácia pre zdravotnícke zariadenia za to, že uvedené služby budú svojim pacientkam poskytovať bezplatne.

Úpravu rozpočtu, súčasťou ktorej je zavedenie bezplatnej epidurálnej analgézie a prítomnosť otca pri pôrode, schválili poslanci zastupiteľstva ŽSK na pondelkovom (6. 5.) rokovaní.
 

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…