Z týchto slovenských nemocníc by si mali brať príklad všetky: Za epidurál či prítomnosť otca pri pôrode sa tu už platiť nebude
TASR
TASR

Z týchto slovenských nemocníc by si mali brať príklad všetky: Za epidurál či prítomnosť otca pri pôrode sa tu už platiť nebude

Zmeny začnú platiť už od polovice mája.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Žilina 8. mája (TASR) – Nemocnice Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) nebudú vyberať poplatky za otca pri pôrode ani za podanie epidurálu na tlmenie bolesti. Zmeny, ktoré začnú platiť od polovice mája, ušetria pacientkam desiatky eur.

Žilinský kraj je prvým krajom, ktorý uvedené poplatky za pôrody zrušil vo svojich nemocniciach. Rezort zdravotníctva takéto opatrenie prijal ešte minulý rok, no od poplatkov oslobodil len pôrodnice v štátnych nemocniciach,“ informovala o tom hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Podľa predsedníčky ŽSK Eriky Jurinovej je príchod dieťaťa na svet radostnou udalosťou v živote rodiny, avšak z finančného hľadiska je spojený aj so zvýšenými nákladmi.

V rozpočte ŽSK sme našli peniaze, aby sme mohli zrušiť poplatky za pôrody. Rodičky môžu mať pri pôrode otca alebo blízku osobu bez toho, aby za ich prítomnosť museli platiť. Nemocnice si nebudú účtovať ani poplatok za podanie epidurálnej analgézie, ak sa ženy rozhodnú pre túto metódu tlmenia bolesti pri pôrode,“ uviedla Jurinová s tým, že pacientky majú možnosť si vybrať, v ktorej pôrodnici privedú na svet svoje bábätko, a ušetrené financie môžu investovať napríklad do novej výbavy.

V rámci programu na zvýšenie kvality poskytovaných služieb vyčlenil ŽSK v prvej úprave rozpočtu 25.000 eur na pôrodnice vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Tento objem finančných prostriedkov bude slúžiť ako kompenzácia pre zdravotnícke zariadenia za to, že uvedené služby budú svojim pacientkam poskytovať bezplatne.

Úpravu rozpočtu, súčasťou ktorej je zavedenie bezplatnej epidurálnej analgézie a prítomnosť otca pri pôrode, schválili poslanci zastupiteľstva ŽSK na pondelkovom (6. 5.) rokovaní.
 

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…