Svetový deň pripomína, že aktívny pohyb je pre zdravie človeka kľúčový
TASR
TASR

Svetový deň pripomína, že aktívny pohyb je pre zdravie človeka kľúčový

Na nedostatok pohybu podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie zomiera ročne v európskom regióne asi jeden milión ľudí.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Banská Bystrica 10. mája (TASR) – Zvýšiť povedomie o zdravom životnom štýle, ktorého jedným z pilierov je dostatok primeraného pohybu, je cieľom svetového dňa Pohybom ku zdraviu, ktorý pripadá na 10. mája.

Ako tvrdí vedúca lekárka oddelenia Podpory zdravia a výchovy k zdraviu z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Zora Kľocová Adamčáková, na nedostatok pohybu podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie zomiera ročne v európskom regióne asi jeden milión ľudí. Viac ako polovica nevykonáva odporúčané množstvo pohybovej aktivity, šiesti z desiatich obyvateľov nad 15 rokov športujú zriedkavo alebo vôbec. Trendy naznačujú, že pohybovej aktivity bude ešte ubúdať.

Cieľovou skupinou pre odborníkov je mladá generácia. "Celý týždeň prednášame o význame pohybovej aktivity pre telesné a duševné zdravie žiakov základných škôl. Mnohých ešte stále prekvapí, keď si vypočujú, že fyzická pasivita je jedna z najzávažnejších príčin chronických neprenosných chorôb popri nezdravej výžive, fajčení a alkohole. Prispievajú ku globálnej predčasnej úmrtnosti na choroby, ako sú srdcovo-cievne ochorenia, cukrovka a niektoré druhy rakoviny (hrubého čreva a prsníka). Fyzická aktivita je dôležitá v prevencii nielen týchto, ale i mnohých iných chorôb ako depresia či Alzheimerova choroba," konštatovala Kľocová Adamčáková.

Podľa nej je riešenie jednoduché - aspoň 30 minút pohybu každý deň primerane veku a zdravotnému stavu. Ideálna a najprirodzenejšia je chôdza, najlepšie v členitom teréne. Odporúča sa každý deň aspoň raz sa poriadne zadýchať pri fyzickej aktivite, vymeniť výťah a eskalátory za schody. V práci alebo doma netreba sedieť dlhšie ako dve hodiny. Každú hodinu sa treba aspoň krátko poprechádzať.

"Pohyb je nenahraditeľným prostriedkom pre každého človeka a pre spoločnosť predstavuje najmenej nákladný preventívny prostriedok na predchádzanie chronickým ochoreniam a zlepšenie zdravia obyvateľstva," dodala Kľocová Adamčáková.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…