Grand Prix festivalu Nová dráma 2019 patrí inscenácii Moral Insanity
TASR
TASR

Grand Prix festivalu Nová dráma 2019 patrí inscenácii Moral Insanity

Slávnostný večer patril aj udeľovaniu cien súťaže pôvodných dramatických textov divadelných hier v slovenskom a českom jazyku Dráma 2018.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 9. mája (TASR) - Hlavnú cenu za najlepšiu inscenáciu festivalu Grand Prix Nová dráma/New Drama 2019 získala Moral Insanity Prešovského národného divadla. Festivalové ocenenia odovzdali vo štvrtok počas záverečného ceremoniálu 15. ročníka podujatia spolu s cenami súťaže Dráma na Malej scéne STU v Bratislave.

Cenu bratislavského diváka získala inscenácia Ľúbim ťa a dávaj si pozor Divadla NUDE. Účastníci Seminára mladej kritiky, poslucháči vysokých škôl umeleckého a humanitného smeru z Česka a Slovenska, udelili Cenu študentskej poroty inscenácii Znovuzjednotenie Kóreí Štátneho divadla Košice. Zvláštnu cenu poroty si odniesli Iveta Ditte Jurčová a Katarína Caková za výtvarný koncept k inscenácii Americký cisár Štúdia 12 a Divadla Pôtoň, "osobitne za premyslenú a nápaditú prácu s obrazmi, symbolmi a videoartom, ktorými tlmočia príbeh o migrácii v minulosti s odkazom pre dnešok".

Slávnostný večer patril aj udeľovaniu cien súťaže pôvodných dramatických textov divadelných hier v slovenskom a českom jazyku Dráma 2018. Na treťom mieste sa umiestnil A. S. Baske s textom Strigy. Druhé miesto získal Ervín Hodulík s textom Jánova Maľba. Odborná porota súťaže udelila prvé miesto Kaji Kowalczukovej za hru 63/64.

Cenu Činohry Slovenského národného divadla získal A. S. Baske za text Strigy. Tento rok bola po prvý raz udelená aj Cena Divadla Jána Palárika v Trnave Dušanovi Vicenovi za hru Diagnóza dno. Cenu Rádia Devín neudelili.

Na 15. ročníku celoslovenského divadelného festivalu Nová dráma/New Drama 2019 sa predstavilo a súťažilo desať inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy. Hlavný program doplnili prezentácie nových kníh Divadelného ústavu, inscenované čítanie finálových textov súťaže Dráma – Trojboj, prednášky a diskusie s tvorcami a dramatikmi, masterclass patrónky jubilejného ročníka festivalu, ktorou bola rumunská režisérka, dramatička a performerka Gianina Carbunariu, a medzinárodná konferencia, zameraná na ekologické a environmentálne problémy v divadle. Sekcia Focus bola zameraná na divadlo a drámu z Grécka.

Festival, ktorý sa konal od 4. mája v bratislavských divadlách, usporiadali Divadelný ústav, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava a Bratislavské kultúrne a informačné stredisko. Záštitu nad ním prevzal bratislavský primátor Matúš Vallo.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…