Dobré noviny
Stabilizačná pôžička či vianočný príspevok ukončili prvý rokovací deň
TASR
TASR

Stabilizačná pôžička či vianočný príspevok ukončili prvý rokovací deň

Na archívnej snímke NR SR.
Na archívnej snímke NR SR. — Foto: TASR - Martin Baumann

Vianočný príspevok pre dôchodcov sa má zvýšiť až na dvojnásobok.

Bratislava 9. mája (TASR) - Nová stabilizačná pôžička pre študentov, obranná štandardizácia a zvýšenie vianočného príspevku ukončili prvý rokovací deň 45. schôdze Národnej rady (NR) SR. O nich a ďalších prerokovaných návrhoch budú poslanci hlasovať v piatok (10. 5.).

Študentom študijného odboru ošetrovateľstvo by mal pribudnúť nový druh tzv. stabilizačnej pôžičky. Konkrétnym podnetom na predloženie návrhu novely zákona o Fonde na podporu vzdelávania je potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, konkrétne zdravotných sestier, v systéme zdravotníctva.

Vianočný príspevok pre dôchodcov sa má zvýšiť až na dvojnásobok. Nárok naň by zároveň malo mať viac ľudí. Vyplýva to z novely zákona z dielne rezortu práce, ktorú schválila vláda. Podľa návrhu ministerstva práce sa má zvýšiť horná hranica nároku na výplatu vianočného príspevku z pôvodných 60 % na 65 % priemernej mesačnej mzdy. Túto dávku by tak malo získať približne o 52.000 dôchodcov viac. Celkový počet dotknutých osôb sa v roku 2019 odhaduje na 1.276.000 ľudí.

Novela zákona o obrannej štandardizácii má zefektívniť procesy štátneho overovania kvality výrobkov a služieb na účely obrany. Zjednodušiť sa má aj kodifikačná činnosť pri nákupoch a kontrole kvality. Po novom budú môcť dodávatelia produktov a agentúry pre kodifikáciu spracúvať návrhy kodifikačných údajov prostredníctvom elektronického prístupu do kodifikačného informačného systému.

V piatok čaká poslancov aj hlasovanie o zákonoch vetovaných prezidentom SR Andrejom Kiskom. Ide o zákon o štátnych symboloch, ktorý vytvoril problém s hraním a spievaním cudzej štátnej hymny, zákon o pedagogických zamestnancoch a o novelu Civilného mimosporového poriadku.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…