Dobré noviny
B. Bugár otvoril schôdzu, poslanci majú opäť voliť kandidátov na ÚS
TASR
TASR

B. Bugár otvoril schôdzu, poslanci majú opäť voliť kandidátov na ÚS

Na snímke podpredseda parlamentu SR Béla Bugár (Most-Híd) počas zasadnutia NR SR.
Na snímke podpredseda parlamentu SR Béla Bugár (Most-Híd) počas zasadnutia NR SR. — Foto: TASR/Martin Baumann

Kandidátov na ústavných sudcov budú voliť poslanci už tretíkrát, kandiduje 24 uchádzačov. V doterajších voľbách parlament nezvolil dostatočný počet kandidátov.

Bratislava 9. mája (TASR) - Podpredseda Národnej rady (NR) SR Béla Bugár (Most-Híd) otvoril 45. schôdzu parlamentu. Poslancov na nej čaká voľba kandidátov na ústavných sudcov, približne 100 návrhov zákonov a správ či vetovaný zákon týkajúci sa hrania cudzej štátnej hymny.

Kandidátov na ústavných sudcov budú voliť poslanci už tretíkrát, kandiduje 24 uchádzačov. V doterajších voľbách parlament nezvolil dostatočný počet kandidátov. Na Ústavnom súde SR sa aktuálne nachádza sedem z celkového počtu 13 ústavných sudcov.

Koalícia, ktorá má v parlamente rozhodujúce slovo, sa dohodla, že chce zvoliť čo najvyšší počet kandidátov. Viacerí predstavitelia koalície hovorili o desiatich chýbajúcich uchádzačoch. Mená nekonkretizovali, na tých sa majú Smer-SD, SNS a Most-Híd ešte dohodnúť. Dohodu hľadá aj opozícia.

Poslanci nebudú voliť kandidátov na ÚS skôr, voľba má byť 21. mája

Poslanci Národnej rady SR nebudú voliť kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR skôr, ako plánovali. Plénum totiž odmietlo návrh Ondreja Dostála z klubu SaS, aby bola voľba už 14. mája a nie až 21. mája, ako je naplánovaná v programe.

Dostál si myslí, že by voľba mala byť čo najskôr. "Ústavnému súdu stále chýbajú sudcovia, kandidátov už poznáme, nie je žiadny dôvod voľbu naťahovať," odôvodnil Dostál svoj návrh.

Snemovňa bude rozhodovať o zákonoch, ktoré jej vrátil prezident SR Andrej Kiska. Ide o novelu zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá by mala zrušiť súčasný kreditový príplatok a postupne ho nahradiť príplatkom za profesijný rozvoj.

Vetoval aj novelu Civilného mimosporového poriadku, ktorou chce nezaradená poslankyňa NR SR Martina Šimkovičová umožniť podať žalobu na obnovu konania v prípade rozhodnutia v konaní o návrate maloletého dieťaťa do cudziny. Právnu normu namietajú veľvyslanci 13 krajín.

Parlament bude opäť rokovať aj o novele zákona o štátnych symboloch, ktorou chcela SNS viac chrániť štátne symboly. Presadila však aj zmenu, ktorá prekáža Mostu-Híd a týka sa hrania a spievania cudzej štátnej hymny. Most-Híd nepodporí prelomenie prezidentovho veta. Ak zákon z dielne SNS prejde, parlament bude v zrýchlenom režime prijímať úpravu Mosta-Híd, ktorá má zákaz hrania zrušiť. Pokiaľ parlament veto neprelomí, zostane platný súčasný zákon.

Plénum má rozhodovať aj o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá má zaviesť nový typ ambulancie zdravotnej záchrannej služby. Tá má slúžiť na prepravu pacientov. Hovoriť sa má aj o návrhu zákona o ukončení niektorých exekučných konaní, ktorým chce ministerstvo spravodlivosti ukončiť staré exekúcie začaté pred 1. aprílom 2017.

Parlament má tiež zrušiť podmienku veku pre kandidátov na európskeho prokurátora. Slovensku sa nedarí vybrať kandidátov, lebo nie sú uchádzači. Problémom je jazyková vybavenosť. Vo vekovej kategórii 40 rokov a vyššie sú podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) skúsení prokurátori, ale mnohí nemajú dostatočné jazykové znalosti. Zrušením vekového cenzu sa otvorí priestor aj pre mladších uchádzačov, ktorí by už mali jazyky ovládať lepšie.

Z poslaneckých návrhov je očakávaná novela tlačového zákona, ktorou chce koalícia opäť zaviesť právo na odpoveď pre politikov. Opozícia to odmieta. Na programe je aj koaličná novela zákona o vysokých školách, ktorá má umožniť verejným vysokým školám vytvárať konzorciá a tým lepšie spolupracovať.

Návrhy má aj opozícia. OĽaNO navrhuje zrušiť zákon o preukazovaní pôvodu majetku a prijať nový, ktorý má priniesť alternatívny mechanizmus preukazovania pôvodu príjmov a majetku. SaS chce umožniť sobášiť páry všetkým poslancom NR SR, nie iba tým, ktorí pôsobia v komunálnej politike. Sme rodina zas chce, aby oprávnená osoba mohla na základe písomnej žiadosti nahliadať do protokolu o pitve zosnulého a robiť si z neho fotokópie.

D. Gabániová zložila sľub, nahradila L. Kamenického

Národná rada (NR) SR má od štvrtka novú členku. V úvode 45. schôdze zložila poslanecký sľub Darina Gabániová, ktorá v pléne nahradila Ladislava Kamenického. Ten zo snemovne odišiel do funkcie ministra financií.

"Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života," znie ústavou predpísaný sľub poslanca, ktorý sa potvrdzuje slovom "sľubujem" a podpisom.

Ladislava Kamenického v utorok (7. 5.) prezident SR Andrej Kiska vymenoval za ministra financií na návrh vlády. Vedenie rezortu prevzal po Petrovi Kažimírovi (Smer-SD), ktorý odišiel na pozíciu guvernéra Národnej banky Slovenska. Vo funkcii šéfa finančného výboru nahradí Kamenického Róbert Puci.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…