Tadeáš dáva prácu Rómom, ktorých na východe nechcú zamestnať. Ich drevené výrobky vás očaria
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Tadeáš dáva prácu Rómom, ktorých na východe nechcú zamestnať. Ich drevené výrobky vás očaria

Víziou umeleckej dielne Ceferino je zamestnať desiatky Rómov a Slovákov a založiť viaceré prevádzky na východe Slovenska.

— Foto: Marek Molnár

PREŠOV 12. mája - Umelecká dielňa Ceferino vznikla v priebehu minulého roka. Je zameraná na výrobu masívneho dreveného nábytku, drevených bytových doplnkov a dekorácií. Aj keď zatiaľ nemajú svoju prevádzku, sídlia v Starej Ľubovni a sprostredkúvajú výrobky lokálnych výrobcov. Cieľom zakladateľov dielne je zamestnať Slovákov, ale aj Rómov. 

Začali ako kapela 

Myšlienka projektu vznikla už dávnejšie, keď Tadeáš Gavala založil s dvoma Rómami prvú rómsko-slovenskú kresťanskú kapelu, ktorú nazvali F6. Pred dvomi rokmi stál pri zrode OZ Umelecké centrum F6, ktoré zastrešilo činnosť kapely. „Jeho víziou je budovať a podporovať kresťanskú rómsku kultúru a umenie. Spomedzi našich aktivít mi nedá nespomenúť rómsko-slovenský hudobný festival FestRom, Zmierenie Tour v spolupráci so slovenskou kapelou, tútorský program pre začínajúce rómske a zmiešané rómsko-slovenské kapely, mentorský program pre slovenskú, ale aj rómsku mládež a dospelých,“ prezradil.

Foto: Matúš Chovanec

Keďže dobrovoľníckej práce v Umeleckom centre F6 pribúdalo, začiatkom roka 2018 sa rozhodol založiť umeleckú dielňu Ceferino, ktorá je zameraná na výrobu masívneho dreveného nábytku, drevených bytových doplnkov a dekorácií s cieľom zamestnať Slovákov aj Rómov. Ich primárnym cieľom je zvýšiť lokálnu zamestnanosť na východnom Slovensku. „Miera zamestnanosti Rómov je nízka a ich počet bude podľa prognóz v najbližších rokoch stúpať. Problémom však nie je, že Rómovia nechcú pracovať, ale že nie sú dostatočne kvalifikovaní a slovenskí zamestnávatelia ich nechcú zamestnať. Práceschopní Rómovia potom buď nepracujú a poberajú sociálne dávky, alebo odchádzajú za prácou do zahraničia,“ objasnil.

Originálne výrobky

Sústreďujú sa na výrobu masívnych dubových konferenčných stolíkov rôznych tvarov s kovovými hairpin nožičkami. „Vyrábame aj masívne dubové police, parapety či pulty. Okrem toho taktiež drevené bytové doplnky a pomôcky, najmä sústružené či dlabané misky z rôznych drevín, masívne dosky na krájanie a svietniky s rôznou povrchovou úpravou," skonštatoval.

Foto: Marek Molnár

V ich portfóliu nájdeme aj špecifické a originálne výrobky. Každá sústružená miska či masívna doska na krájanie je veľmi originálna a je málo výrobcov, ktorí niečo takéto ponúkajú. To isté platí o drevených srdiečkach rôznych veľkostí, krížikoch so srdiečkami a vyrezávaných anjeloch. Tieto drevené dekorácie vyrábame prevažne z mäkkých drevín. Pri výrobe sa snažíme zachovať ich naturalitu,“ uzavrel Tadeáš Gavala.

Foto: Marek Molnár
Foto: Marek Molnár
Foto: Marek Molnár

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…