Tadeáš dáva prácu Rómom, ktorých na východe nechcú zamestnať. Ich drevené výrobky vás očaria
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Tadeáš dáva prácu Rómom, ktorých na východe nechcú zamestnať. Ich drevené výrobky vás očaria

Víziou umeleckej dielne Ceferino je zamestnať desiatky Rómov a Slovákov a založiť viaceré prevádzky na východe Slovenska.

— Foto: Marek Molnár

PREŠOV 12. mája - Umelecká dielňa Ceferino vznikla v priebehu minulého roka. Je zameraná na výrobu masívneho dreveného nábytku, drevených bytových doplnkov a dekorácií. Aj keď zatiaľ nemajú svoju prevádzku, sídlia v Starej Ľubovni a sprostredkúvajú výrobky lokálnych výrobcov. Cieľom zakladateľov dielne je zamestnať Slovákov, ale aj Rómov. 

Začali ako kapela 

Myšlienka projektu vznikla už dávnejšie, keď Tadeáš Gavala založil s dvoma Rómami prvú rómsko-slovenskú kresťanskú kapelu, ktorú nazvali F6. Pred dvomi rokmi stál pri zrode OZ Umelecké centrum F6, ktoré zastrešilo činnosť kapely. „Jeho víziou je budovať a podporovať kresťanskú rómsku kultúru a umenie. Spomedzi našich aktivít mi nedá nespomenúť rómsko-slovenský hudobný festival FestRom, Zmierenie Tour v spolupráci so slovenskou kapelou, tútorský program pre začínajúce rómske a zmiešané rómsko-slovenské kapely, mentorský program pre slovenskú, ale aj rómsku mládež a dospelých,“ prezradil.

Foto: Matúš Chovanec

Keďže dobrovoľníckej práce v Umeleckom centre F6 pribúdalo, začiatkom roka 2018 sa rozhodol založiť umeleckú dielňu Ceferino, ktorá je zameraná na výrobu masívneho dreveného nábytku, drevených bytových doplnkov a dekorácií s cieľom zamestnať Slovákov aj Rómov. Ich primárnym cieľom je zvýšiť lokálnu zamestnanosť na východnom Slovensku. „Miera zamestnanosti Rómov je nízka a ich počet bude podľa prognóz v najbližších rokoch stúpať. Problémom však nie je, že Rómovia nechcú pracovať, ale že nie sú dostatočne kvalifikovaní a slovenskí zamestnávatelia ich nechcú zamestnať. Práceschopní Rómovia potom buď nepracujú a poberajú sociálne dávky, alebo odchádzajú za prácou do zahraničia,“ objasnil.

Originálne výrobky

Sústreďujú sa na výrobu masívnych dubových konferenčných stolíkov rôznych tvarov s kovovými hairpin nožičkami. „Vyrábame aj masívne dubové police, parapety či pulty. Okrem toho taktiež drevené bytové doplnky a pomôcky, najmä sústružené či dlabané misky z rôznych drevín, masívne dosky na krájanie a svietniky s rôznou povrchovou úpravou," skonštatoval.

Foto: Marek Molnár

V ich portfóliu nájdeme aj špecifické a originálne výrobky. Každá sústružená miska či masívna doska na krájanie je veľmi originálna a je málo výrobcov, ktorí niečo takéto ponúkajú. To isté platí o drevených srdiečkach rôznych veľkostí, krížikoch so srdiečkami a vyrezávaných anjeloch. Tieto drevené dekorácie vyrábame prevažne z mäkkých drevín. Pri výrobe sa snažíme zachovať ich naturalitu,“ uzavrel Tadeáš Gavala.

Foto: Marek Molnár
Foto: Marek Molnár
Foto: Marek Molnár

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Už 8 mesiacov nebol mladík v obchode. Všetko potrebné si dopestuje…

Mladý muž neuteká do obchodu, aby si urobil zásoby – vďaka svojej…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…