Majstrovstvá sveta v hokeji majú mať aj ekologický rozmer
TASR
TASR

Majstrovstvá sveta v hokeji majú mať aj ekologický rozmer

Organizátori aj envirorezort veria, že pilotný projekt na Slovensku bude úspešný a že naučí ľudí pristupovať k životnému prostrediu zodpovednejšie.

Na archívnej snímke riaditeľ organizačného výboru 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji Igor Nemeček. — Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 8. mája (TASR) – Blížiace sa majstrovstvá sveta (MS) v ľadovom hokeji by mali mať aj ekologický rozmer. Pomôcť tomu má pilotný projekt, ktorý má spájať ľudí nielen pre samotný šport, ale taktiež pre životné prostredie. Zelené novinky šampionátu majú totiž učiť zodpovednejšiemu prístupu v nakladaní s odpadmi.

"Zodpovedný prístup k životnému prostrediu je pomerne bežnou súčasťou významných športových podujatí v zahraničí. Zahraniční diváci, ktorí dôjdu hlavne zo severských krajín ako Nórsko, Dánsko, Švédsko, sú zvyknutí na separáciu. Verím, že aj diváci zo Slovenska a ďalších krajín, kde to nie je také zaužívané, prídu do projektu," uviedol v stredu na brífingu Igor Nemeček, riaditeľ organizačného výboru 2019 IIHF MS v ľadovom hokeji.

Na štadiónoch a fanzónach v Bratislave a v Košiciach bude umiestnených 580 nádob na triedenie odpadu, či už pôjde o papier, sklo alebo plast. Takto vytriedený odpad následne poputuje na dotriedenie do špecializovaných zariadení. Organizátori tým chcú zároveň vyvrátiť mýtus, že separovať netreba, lebo odpad aj tak skončí v jednej nádobe. Z recyklovateľného materiálu by mali byť taktiež vrecia v jednotlivých nádobách na odpad.

Šampionát má taktiež v praxi ukázať, že fungovať sa dá aj bez zbytočného plastu. Vo fanzónach, bufetoch a gastrozariadeniach, ktoré sú zapojené do projektu, si budú môcť fanúšikovia zakúpiť občerstvenie v biodegradovateľných obaloch, teda z ekologickejších materiálov. Znamená to, že taniere a misky budú z cukrovej trstiny, príbor a poháre z bioplastu, pričom poháre budú zároveň zálohované.

"Pri najbližších majstrovstvách máme možnosť byť hrdí nielen na výkon slovenského hokeja. Ale môžeme byť hrdí aj na skutočnosť, že sa Slovensko mení na krajinu, kde je zodpovednosť k životnému prostrediu samozrejmosť," povedal minister životného prostredia SR László Sólymos (Most-Híd).

Organizátori aj envirorezort veria, že pilotný projekt na Slovensku bude úspešný a že naučí ľudí pristupovať k životnému prostrediu zodpovednejšie. "Chceme ľudí priviesť k separovaniu a k používaniu takých materiálov, ktoré sú recyklovateľné a ktoré aspoň máličko pomôžu k ekologickejšej planéte, ktorá je zahádzaná strašným množstvom odpadu," poznamenal Nemeček.

Ak sa projekt vydarí, podľa šéfa ministerstva životného prostredia by mohli byť podobné "zelené" kroky a opatrenia aj súčasťou iných športových či kultúrnych podujatí počas celého roka na Slovensku.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…