Říha sa cíti v Bratislave ako doma, Voráček má na ňu živé spomienky
TASR
TASR

Říha sa cíti v Bratislave ako doma, Voráček má na ňu živé spomienky

Česi odštartujú svoje účinkovanie na MS piatkovým šlágrom proti Švédsku (20.15).

Miloš Říha, archívna snímka. — Foto: TASR Branislav Račko

Bratislava 8. mája (TASR) - Českí hokejoví reprezentanti sa už usadili v Bratislave, ktorá bude najbližšie dni ich prechodným domovom. Po utorkovom príchode vlakom na hlavnú stanicu si stihli v dejisku MS hneď aj zatrénovať, na prvom zoznamovacom tréningu si minútou ticha uctili pamiatku zosnulého brankára Adama Svobodu.

Keď českí hráči dorazili na Zimný štadión Ondreja Nepelu, hneď sa niektorým z nich vynorili spomienky na MS 2011. Česi vtedy vybojovali v Bratislave bronzové medaily. Zo súčasného kádra boli v mužstve súčasný kapitán Jakub Voráček, ďalší útočník Michael Frolík a ako tretí brankár Jakub Kovář. "Samozrejme, spomienky sú stále živé," nemusel dlho loviť v pamäti Voráček. "Neskôr som v Bratislave hral s Levom Praha, človek si to vybaví v hlave. Dúfajme, že to bude tento rok rovnako úspešné ako pred ôsmimi rokmi. Vtedy Slováci odviedli skvelú prácu a my sme mali domáce publikum," povedal krídelník Philadelphie Flyers v rozhovore pre portál hokej.cz.

Českí reprezentanti sa ubytovali v hoteli DoubleTree by Hilton, ktorý sa nachádza hneď vedľa arény a je s ňou priamo spojený. "Pre nás je to ideálne. Dáme zraz v kabíne, chalani si sami prídu i odídu, kedy budú potrebovať. Regeneráciu navyše môžeme urobiť v hoteli. Toto je najlepší variant, aký mohol byť," pochvaľoval si zázemie tréner ČR Miloš Říha. Česi nedostali najväčšiu ani najkomfortnejšiu šatňu na štadióne, keďže právo skoršej voľby mali Švédi a Rusi. "Zvolili sme tú, ktorá bola dosiahnuteľnejšia. Švédi si ako vlaňajší majstri sveta vyberali prví, Rusi si zariadili šatňu domáceho Slovana. Snažil som sa ju, samozrejme, získať pre nás a viem, na čom to stroskotalo, ale nechcem o tom hovoriť. My sa na to nepozeráme. Chceli sme, aby sme boli čo najbližšie k ľadu i východu z haly," poznamenal tréner, ktorý v minulosti trénoval bratislavský Slovan v slovenskej extralige i v nadnárodnej KHL. Po príchode na štadión si aj on v hlave premietol niektoré skoršie dojmy a okamihy. "Prostredie na mňa dýchlo. Bratislava, známi, ľadári... Hotel, kde som býval. Cítim sa tu ako doma," priznal Říha.

Šatňu českého tímu zdobí plagát s Jaromírom Jágrom a najrozličnejšie "bojové" heslá ako "Jedna krajina, jedno srdce". "Miesta sú rozdelené dobre. Máme podobnú šatňu ako pred ôsmimi rokmi. Ide však najmä o to, aby sa vytvorila dobrá atmosféra, potom je jedno, akú kabínu máte," zdôraznil Voráček, ktorý sa bude starať o výber hudby ako tímový DJ. "Hudbu mám rád a dávam si na tom veľmi záležať," prezradil.

Česi odštartujú svoje účinkovanie na MS piatkovým šlágrom proti Švédsku (20.15). Trénerský štáb už pomaly začína dumať, ktorých hráčov a koľkých zapíše na šampionátovú súpisku. Říha zobral do Bratislavy 25 hokejistov, nemusí však narazať zapísať všetkých a môže si nechať voľné miesta pre prípadné ďalšie posily z NHL. V hre je napríklad príchod útočníka Tomáša Hertla zo San Jose, ktorého čakal v noci na štvrtok rozhodujúci siedmy zápas v sérii 2. kola play off proti Coloradu. "Nechám si to až na poslednú chvíľu, rovnako tak aj u brankárov. Nechcem špekulovať, nech sa všetci hráči pripravujú rovnako," dodal Říha.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…