Názory na EÚ ešte nikdy neboli také rozdielne, ukázal prieskum
TASR
TASR

Názory na EÚ ešte nikdy neboli také rozdielne, ukázal prieskum

Voliči, ktorí majú jasne negatívny alebo pozitívny postoj, sú podľa prieskumu najviac pripravení voliť.

Oľga Gyarfášová. — Foto: TASR - Dano Veselský

Bratislava 7. mája (TASR) - Názory na Európsku úniu (EÚ) sa podľa sociologičky Oľgy Gyárfášovej ešte nikdy nelíšili tak ako v súčasnosti. Skonštatovala to na tlačovej konferencii k výsledkom reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky. Kým celkovo považuje EÚ za dobrú vec 54 percent respondentov, u voličov ĽSNS je to 20 percent a u voličov koalície PS/Spolu 86 percent.

"Téma členstva v EÚ sa naozaj na Slovensku polarizovala a stala sa témou politickej súťaže," zhodnotila sociologička. Pripomenula výsledky prieskumu z februára 2016. Členstvo v EÚ podľa neho vnímali pozitívne dve tretiny voličov najproeurópskejšej strany (vtedy Sieť) a tretina voličov ĽSNS.

Práve voliči, ktorí majú jasne negatívny alebo pozitívny postoj, sú tiež podľa prieskumu najviac pripravení voliť. Celkovo je rozhodnutých zúčastniť sa na voľbách 21 percent respondentov, približne rovnaký počet určite voliť nepôjde. Veľmi pravdepodobne sa na voľbách zúčastní ďalších 20 percent respondentov. Voliť plánujú ísť skôr vysokoškolsky vzdelaní ľudia (60 percent určite alebo veľmi pravdepodobne), mladšia a staršia stredná generácia.

Respondentov, ktorí nie sú rozhodnutí alebo voliť neplánujú, by podľa prieskumu mohli mobilizovať vhodní kandidáti. "Voliči chcú odpočet. Chcú odpočet poslancov, ktorí tam za Slovensko päť rokov boli, chcú vedieť o práci budúcich poslancov, čo tam budú robiť, ako sa zviditeľnia," priblížila Gyárfášová. Odhaduje, že účasť bude nakoniec vyššia, ako ukazuje prieskum.

Respondenti v prieskume vyjadrovali svoj názor aj na členstvo v ďalších medzinárodných zoskupeniach - EÚ, NATO, OSN a V4. Najväčšiu podporu získalo členstvo vo V4 (63 percent uviedlo, že ide o dobrú vec, tri percentá, že zlú). "Asi aj pre to, že je to zoskupenie, ktoré od nás nič nevyžaduje," zhodnotila Gyárfášová. Členstvo v NATO považuje za dobrú vec 36 percent respondentov, členstvo v OSN hodnotí pozitívne 43 percent.

Dáta zbierala agentúra Focus v dňoch 8. až 14. apríla na reprezentatívnej vzorke 1026 respondentov starších ako 18 rokov, výskum podporila Nadácia Hannsa Seidela.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…