Slovenské mesto príkladom: Na všetkých podujatiach zakázalo jednorazové plasty
Modra definitívne končí s používaním plastov na verejných podujatiach. Už od 1. apríla.
MODRA, 7. máj - Vinárske mesto Modra sa stane príkladom pre všetky mestá na Slovensku. Na Facebookovom profile mesta bola prednedávnom zverejnená informácia o tom, že mestské zastupiteľstvo schválilo nové opatrenia. Na všetkých kultúrno-spoločenských a športových akciách zakázali používanie jednorazového plastového riadu, ako sú poháre, tácky príbory a pod. Návštevníci podujatí si od 1. apríla môžu odniesť občerstvenie už len v kompostovateľných materiáloch. Modra týmto krokom zabráni zbytočnému vzniku ďalšieho plastového odpadu.
K novému nariadeniu mesta sa vyjadril aj minister životného prostredia, László Sólymos: „Modra ide v boji proti plastom príkladom a už teraz zaviedla zákaz používania jednorazového plastového riadu na verejných podujatiach. Dúfam, že sa inšpirujú aj ostatné mestá. My takéto opatrenie navrhujeme v našom Programe predchádzania vzniku odpadu.“
Definitívny zákaz uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh bude na celom území Slovenska platiť od 1. januára 2021
Zákaz sa bude týkať deviatich druhov jednorazových plastových výrobkov. Sú to plastové taniere, príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší, nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu, nápojové obaly a poháre z expandovaného polystyrénu. Ročne sa na slovenský trh dostane približne 14.000 ton neobalových plastových výrobkov. Výraznú časť z toho podľa slov ministra životného prostredia tvoria najmä slamky či plastové príbory. Sólymos si myslí, že práve tieto výrobky sa dajú nahradiť ekologickejšími alternatívami, napríklad z papiera alebo výrobkami na viacero použití.
