M. Lajčák: V4 hovorila s východnými partnermi najmä o budúcnosti
TASR
TASR

M. Lajčák: V4 hovorila s východnými partnermi najmä o budúcnosti

Lajčák ocenil, že krajiny Východného partnerstva, ktoré tvorí Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina, prišli pri témach s konkrétnymi návrhmi a odporúčaniami.

Spoločná fotografia z ministerského stretnutia krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a krajín Východného partnerstva (Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko, Ukrajina) v Bratislave 6. mája 2019. Predný rad zľava minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó, minister zahraničných vecí Česka Tomáš Petříček, minister zahraničných vecí Rumunska Teodor Melescanu, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, eurokomisár pre Európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení EÚ Johanes Hahn, minister zahraničných vecí Poľska Jacek Czaputowicz a generálna tajomníčka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť H. Schmidová. Zadný rad zľava štátny tajomník ministra zahraničných vecí Ukrajiny Vasyl Bodnár, minister zahraničných vecí Gruzínska David Zalkaliani, štátny tajomník ministra zahraničných vecí Azerbajdžanu Mahmud Mammad-Gulijev, minister zahraničných vecí Arménska Zohrab Mnacakanjan, štátny tajomník ministra zahraničných vecí Bieloruska Oleg Kravčenko a ministra zahraničných vecí Moldavska Tudor Ulianovsči. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Bratislava 6. mája (TASR) - Budúcnosť spolupráce EÚ a Východného partnerstva, medziľudské kontakty, regionálna bezpečnosť a ekonomické otázky boli hlavnými témami rokovaní šéfov diplomacie krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Východného partnerstva v Bratislave. Na tlačovej konferencii ich predstavil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Lajčák ocenil, že krajiny Východného partnerstva, ktoré tvorí Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina, prišli pri témach s konkrétnymi návrhmi a odporúčaniami. Verí, že stretnutie pomohlo určiť východiskové pozície pre ďalšie rokovania v Bruseli. Pripomenul tiež, že formát V4 a Východné partnerstvo sa konal už po deviaty raz. "Krajiny V4 sú silnými advokátmi Východného partnerstva," vyhlásil.

Rumunský šéf diplomacie Teodor Melešcanu vyzdvihol, že stretnutie sa konalo na Slovensku, ktoré je zároveň predsedníckou krajinou OBSE. "Všetci sme vychádzali z toho, že EÚ musí byť silnejšia. Ale na to, aby bola silnejšia, EÚ musí mať veľmi silných partnerov. A Východné partnerstvo je jednou z kľúčových tém v rámci našej bezpečnosti," opísal rokovanie.

Eurokomisár pre Európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení EÚ Johannes Hahn ako príklad fungujúcej spolupráce uviedol medzinárodnú školu v Gruzínsku, ktorá je otvorená pre študentov z krajín Východného partnerstva.

Ministerské stretnutie sa konalo symbolicky v predvečer 10. výročia vzniku Východného partnerstva. Výročie Východného partnerstva sa bude oslavovať aj 13. a 14. mája v Bruseli, kde sa budú konať ďalšie rokovania.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…