M. Lajčák: V4 hovorila s východnými partnermi najmä o budúcnosti
TASR
TASR

M. Lajčák: V4 hovorila s východnými partnermi najmä o budúcnosti

Lajčák ocenil, že krajiny Východného partnerstva, ktoré tvorí Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina, prišli pri témach s konkrétnymi návrhmi a odporúčaniami.

Spoločná fotografia z ministerského stretnutia krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a krajín Východného partnerstva (Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko, Ukrajina) v Bratislave 6. mája 2019. Predný rad zľava minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó, minister zahraničných vecí Česka Tomáš Petříček, minister zahraničných vecí Rumunska Teodor Melescanu, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, eurokomisár pre Európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení EÚ Johanes Hahn, minister zahraničných vecí Poľska Jacek Czaputowicz a generálna tajomníčka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť H. Schmidová. Zadný rad zľava štátny tajomník ministra zahraničných vecí Ukrajiny Vasyl Bodnár, minister zahraničných vecí Gruzínska David Zalkaliani, štátny tajomník ministra zahraničných vecí Azerbajdžanu Mahmud Mammad-Gulijev, minister zahraničných vecí Arménska Zohrab Mnacakanjan, štátny tajomník ministra zahraničných vecí Bieloruska Oleg Kravčenko a ministra zahraničných vecí Moldavska Tudor Ulianovsči. — Foto: TASR Pavel Neubauer

Bratislava 6. mája (TASR) - Budúcnosť spolupráce EÚ a Východného partnerstva, medziľudské kontakty, regionálna bezpečnosť a ekonomické otázky boli hlavnými témami rokovaní šéfov diplomacie krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Východného partnerstva v Bratislave. Na tlačovej konferencii ich predstavil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Lajčák ocenil, že krajiny Východného partnerstva, ktoré tvorí Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina, prišli pri témach s konkrétnymi návrhmi a odporúčaniami. Verí, že stretnutie pomohlo určiť východiskové pozície pre ďalšie rokovania v Bruseli. Pripomenul tiež, že formát V4 a Východné partnerstvo sa konal už po deviaty raz. "Krajiny V4 sú silnými advokátmi Východného partnerstva," vyhlásil.

Rumunský šéf diplomacie Teodor Melešcanu vyzdvihol, že stretnutie sa konalo na Slovensku, ktoré je zároveň predsedníckou krajinou OBSE. "Všetci sme vychádzali z toho, že EÚ musí byť silnejšia. Ale na to, aby bola silnejšia, EÚ musí mať veľmi silných partnerov. A Východné partnerstvo je jednou z kľúčových tém v rámci našej bezpečnosti," opísal rokovanie.

Eurokomisár pre Európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení EÚ Johannes Hahn ako príklad fungujúcej spolupráce uviedol medzinárodnú školu v Gruzínsku, ktorá je otvorená pre študentov z krajín Východného partnerstva.

Ministerské stretnutie sa konalo symbolicky v predvečer 10. výročia vzniku Východného partnerstva. Výročie Východného partnerstva sa bude oslavovať aj 13. a 14. mája v Bruseli, kde sa budú konať ďalšie rokovania.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…