Dobré noviny
V českom meste prestanú kosiť trávniky a nechajú zeleň voľne rásť. Majú na to výborný dôvod
Kristián Plaštiak
Kristián Plaštiak

V českom meste prestanú kosiť trávniky a nechajú zeleň voľne rásť. Majú na to výborný dôvod

— Foto: Wikimedia CC

Dočkáme sa podobného projektu aj v našej zemi?

OSTRAVA 6. mája - Mestskí predstavitelia Moravskej Ostravy a Přívozu, časti z mestského obvodu Ostravy, tretieho najväčšieho mesta v Českej republike, sa rozhodli znížiť počet kosení trávnikov z pôvodných šiestich na dva razy ročne.

Chcú, aby sa do mesta opäť vrátil život

Hovorkyňa tamojšej radnice Ludmila Kadrnková pre Českú televíziu uviedla: „Z nášho okolia pomaly miznú rôzne druhy rastlín a hmyzu. Prispieva k tomu aj mestský spôsob udržiavania zelených plôch, ktorý predstavuje šesťkrát do roka veľmi nakrátko pokosený trávnik.“

O tomto probléme vedia aj odborníci a majú rovnaký názor. Tomáš Kuras z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci upozorňuje: „Je dobré uvedomiť si, že nižší počet kosenia vedie, napríklad, k nižšej úrode ovocia v prímestských záhradách, kde sa početnejší hmyz, jednoducho, vyplatí. Hmyz a bezstavovce majú tiež veľmi dôležitú funkciu rozkladačov. Bez ich pomoci by sa nám netvorila úrodná pôda a hromadil by sa úpadok rastlín.“

V tomto roku budú vyčlenené skúšobné oblasti, nazvime ich lúky, kde trávu pokosia iba dvakrát do roka. Potom budú sledovať a pozorovať, aké druhy rastlín a živočíchov, ako sú chrobáky a motýle, sa vrátia. Tieto lúky majú vzniknúť prevažne v parkoch. Dokopy je vyhradených celkom trinásť rôznych miest.

Na fotke spomínaný park Milady Horákovej
Na fotke spomínaný park Milady Horákovej Foto: Wikimedia CC

A čo alergici?

„Vnímame aj prípadné obavy alergikov, aby im vyšší porast s mnohými kvetmi nepriťažil. V skutočnosti však alergikov omnoho viac trápi nakrátko pokosený trávnik, ktorý je častým zdrojom roztočov a húb,“ pre Českú televíziu vysvetľuje miestostarosta Rostislav Řeha. Lúky preto budú označené informačnými tabuľami a prechod medzi lúkou a obyčajnou zeleňou tak bude jasný.

Vyhradené lúky majú pomôcť mestu
Vyhradené lúky majú pomôcť mestu Foto: Wikimedia CC

Zeleň ako klimatizačná jednotka

Tomáš Kuras tvrdí, že trávniky nemôžu správne „fungovať“, ak sú nízkeho vzrastu alebo úplne suché. „Všetka zeleň funguje ako prirodzená klimatizačná jednotka. Zeleň stabilizuje mestskú klímu, teda vďaka nej nedochádza k extrémnym teplotným výkyvom. Trávniky, ako aj dreviny, zvyšujú vlhkosť vzduchu a ten sa potom príjemnejšie dýcha.“ Kosenie dvakrát do roka je iba na skúšku, no ak sa osvedčí, môže sa stať pravidlom.

Viac sa dočítate na portáli Českej televízie, ktorý informáciu priniesol.

Už ste čítali?