Dobré noviny
Rada Európy vznikla pred 70 rokmi, stále má pred sebou nové výzvy
TASR
TASR

Rada Európy vznikla pred 70 rokmi, stále má pred sebou nové výzvy

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP

Slovenská republika sa stala členom RE v roku 1993.

Bratislava 5. mája (TASR) - V nedeľu uplynie 70 rokov od momentu považovaného za vznik Rady Európy (RE). V tento deň bola v roku 1949 podpísaná zmluva zakladajúca najstaršiu paneurópsku organizáciu. Vo vyhlásení k výročiu to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

"Na troskách Európy zničenej a vysilenej vojnovými hrôzami zrealizovali vtedajší demokratickí lídri odvážny a vizionársky projekt spoločnej európskej demokratickej inštitúcie, ktorá s plným opodstatnením a nasadením funguje dodnes," zdôraznil rezort zahraničia.

Slovenská republika sa stala členom RE v roku 1993. "Minulý rok sme si dôstojným spôsobom pripomenuli 25. výročie členstva v organizácii, ktorá nám pomohla budovať základy štátnosti a parlamentnej demokracie v súlade s princípmi právneho štátu a rešpektovania základných slobôd a ľudských práv a prispela tak k úspešnému transformačnému a demokratizačnému procesu SR,” pripomenulo MZVaEZ.

Pred Radou Európy a celým medzinárodným spoločenstvom podľa ministerstva v súčasnosti stoja nové výzvy. "SR verí, že napĺňaním princípov efektívneho multilateralizmu a konštruktívnym dialógom členských krajín sa podarí otvorené otázky prekonať a pokračovať v budovaní tolerantných a inkluzívnych európskych spoločností na princípoch demokracie, ľudských práv a právneho štátu, 830 miliónov Európanov zo 47 členských krajín túto organizáciu i naďalej potrebuje,” uzavrelo MZVaEZ.

Podľa jeho informácií si výkonný orgán RE – Výbor ministrov –výročie slávnostne pripomenie počas svojho nadchádzajúceho zasadnutia 16. – 17. mája 2019 v Helsinkách, kde bude SR zastupovať minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…