K Štefánikovej storočnici zverejňujú tvorcovia prvé zábery filmu
TASR
TASR

K Štefánikovej storočnici zverejňujú tvorcovia prvé zábery filmu

Hoci Štefánik zomrel v mladom veku ako 38-ročný, stihol precestovať celý svet - od Brazílie, Nového Zélandu cez Maroko, Sibír až po Niagarské vodopády a Japonsko, šesťkrát vystúpil na Mont Blanc.

Ukážka z filmu o Štefánikovi. — Foto: Prtscr/vimeo

Bratislava 3. mája (TASR) - Boj s lavínou a zúrivou víchricou počas prvého výstupu k observatóriu na Mont Blancu, havária pri leteckom súboji v Srbsku, fotografovanie so snúbenicou v prútených kreslách aj posledné zamávanie na rozlúčku predtým, ako nasadá v Taliansku do dvojplošníka Caproni. Pri príležitosti 100. výročia od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika prinášajú tvorcovia nového slovensko-českého trikového filmu Cesta do nemožna prvé zábery z dobrodružnej snímky o "slovenskom Indianovi Jonesovi", ktorá sa práve dokončuje.

"Vo videoklipe k filmu režiséra a animátora Nora Držiaka s hlavným hrdinom, ktorého stvárnil herec Tomáš Mischura, znie aj titulná skladba veľkolepej orchestrálnej filmovej hudby z pera medzinárodne uznávaného skladateľa a dirigenta Vladimíra Martinku, ktorú nahral so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu," TASR informovala PR manažérka filmu Zuzana Kizáková.

M. R. Štefánik vo filme Cesta do nemožna from KFM on Vimeo.

Režisér a animátor filmu Noro Držiak hovorí, že Štefánik za sebou zanechal značný archív materiálov, záznamov, fotografií: "Film však nekoncipujeme len na základe jeho denníkov, nejde nám o zdokumentovanie faktov z jeho života. Dramatickou formou budeme sledovať jeho cestu, odhodlanie a vytrvalosť ísť za svojimi cieľmi napriek všetkým prekážkam. Tá cesta je vskutku dobrodružným príbehom - spoznáva cudzie kraje, zaujíma sa o astronómiu, zatmenie slnka, nafotí prvý československý akt, býva často chorý, napriek tomu sa stane pilotom a bojuje proti Rakúsko-Uhorsku."

Hoci Štefánik zomrel v mladom veku ako 38-ročný, stihol precestovať celý svet - od Brazílie, Nového Zélandu cez Maroko, Sibír až po Niagarské vodopády a Japonsko, šesťkrát vystúpil na Mont Blanc. Stal sa občanom Francúzska, prorokom medzi domorodcami v Turkistane a "tým, ktorý sa rozpráva s hviezdami" na Tahiti.

"Budeme sa pohybovať na hranách dobrodružného, životopisného a romantického filmu pre rodiny, do ktorého presiakne groteska a thriller," prezradil Držiak. Jeho trikový film podľa skutočných udalostí sa bude odohrávať naprieč kontinentmi. Kombinuje živú hereckú akciu s digitálnou animáciou vytvorenou v štúdiu a s dokumentárnym archívom. Hrdinov snímky stvárnili herci, filmári ich pomocou animácií vložili do štylizovaného výtvarného sveta, ktorý čerpá inšpiráciu v kolorovaných starých fotografiách, art decu, ale aj v 3D a dokáže byť moderný vo filmovom výraze. "Tím animátorov je medzinárodný a ide o prvý projekt svojho druhu na Slovensku a v Česku," dodala Kizáková.

Cesta do nemožna má podľa nej ambíciu bez zbytočného pátosu a glorifikácie dodať Štefánikovi ľudský rozmer, vykresliť jeho charakter a aj modernou vizuálnou formou ho priblížiť mladému divákovi. V predpremiére sa predstaví počas 27. ročníka Art Film Festu v Košiciach (14. - 22. 6.) a do kín sa dostane na jeseň.

Tvorcovia filmu pripravili pre RTVS dvojdielny dokument Milan Rastislav Štefánik, ktorý odvysiela Dvojka v sobotu 4. mája. K jednej z najvýznamnejších postáv slovenských dejín sa v ňom podrobnejšie vyjadrujú slovenskí, českí a francúzski historici. "Dokumentárnejším spôsobom dopovieme veci, ktoré sa nezmestili do filmu Cesta do nemožna," vysvetlil producent Michael Kaboš.

Už ste čítali?

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…