Francúzsky sinológ: Čínština vstupuje do školských programov
TASR
TASR

Francúzsky sinológ: Čínština vstupuje do školských programov

Vo Francúzsku sa čínština stala maturitným predmetom v roku 1968. Podľa Bellassena sa v tom Francúzsko stalo prvou krajinou na svete.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Milan Kapusta

Bratislava 3. mája (TASR) - Vyučovanie čínštiny zaznamenáva veľký rozmach a začína sa stávať integrálnou súčasťou školských vzdelávacích programov v mnohých krajinách. To znamená, že vyučovaniu čínštiny sa nevenujú len Konfuciove inštitúty, ale ide o integrálnu súčasť vzdelávania, o čo sa starajú ministerstvá školstva jednotlivých krajín. Pre TASR to uviedol prezident Európskej asociácie vyučovania čínštiny Joël Bellassen z Francúzska.

Tento odborník na čínsky jazyk a literatúru a na Hnutie 4. mája v Číne sa zúčastnil na dvojdňovej medzinárodnej konferencii, venovanej 100. výročiu významného modernizačného hnutia v moderných dejinách Číny - Hnutia 4. mája, ktorá sa konala v Bratislave 2. a 3. mája.

Vo Francúzsku sa čínština stala maturitným predmetom v roku 1968. Podľa Bellassena sa v tom Francúzsko stalo prvou krajinou na svete. Taliansko tak urobilo pred štyrmi, piatimi rokmi, dodal. Ministerstvo školstva v Ríme rozhodlo, že začlení vyučovanie čínštiny na úrovni maturitnej skúšky, oficiálne zverejnilo program, vypísalo súbeh na vytvorenie zboru učiteľov čínštiny z "domácich" zdrojov. "Tým chcem povedať, že už je čoraz viac krajín, čo tak robia a v oblasti vyučovania čínštiny Európa ukazuje cestu," konštatoval.

Bellassen, ktorého hlavnou odbornou oblasťou je didaktika vyučovania čínskeho jazyka, didaktika jazyka a písania čínštiny, ďalej povedal, že očakávania žiakov učiacich sa čínsky jazyk sú vysoké. Pre rodičov 10-, 12-, 15-ročných detí je čínština, popri nemčine, španielčine, francúzštine, jednou z možností na uplatnenie sa detí v živote.

Hnutie 4. mája bolo významné modernizačné hnutie v moderných dejinách Číny, časovo rámcované rokmi 1917 - 1921. Išlo o intelektuálnu revolúciu, o sociálno-politické hnutie, ktorého hlavnými bodmi boli demokracia, sloboda jedinca, národná nezávislosť a reforma čínskeho jazyka a čínskej kultúry ako takej. A vďaka Hnutiu 4. mája došlo ku kodifikácii modernej spisovnej čínštiny.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…