Francúzsky sinológ: Čínština vstupuje do školských programov
TASR
TASR

Francúzsky sinológ: Čínština vstupuje do školských programov

Vo Francúzsku sa čínština stala maturitným predmetom v roku 1968. Podľa Bellassena sa v tom Francúzsko stalo prvou krajinou na svete.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Milan Kapusta

Bratislava 3. mája (TASR) - Vyučovanie čínštiny zaznamenáva veľký rozmach a začína sa stávať integrálnou súčasťou školských vzdelávacích programov v mnohých krajinách. To znamená, že vyučovaniu čínštiny sa nevenujú len Konfuciove inštitúty, ale ide o integrálnu súčasť vzdelávania, o čo sa starajú ministerstvá školstva jednotlivých krajín. Pre TASR to uviedol prezident Európskej asociácie vyučovania čínštiny Joël Bellassen z Francúzska.

Tento odborník na čínsky jazyk a literatúru a na Hnutie 4. mája v Číne sa zúčastnil na dvojdňovej medzinárodnej konferencii, venovanej 100. výročiu významného modernizačného hnutia v moderných dejinách Číny - Hnutia 4. mája, ktorá sa konala v Bratislave 2. a 3. mája.

Vo Francúzsku sa čínština stala maturitným predmetom v roku 1968. Podľa Bellassena sa v tom Francúzsko stalo prvou krajinou na svete. Taliansko tak urobilo pred štyrmi, piatimi rokmi, dodal. Ministerstvo školstva v Ríme rozhodlo, že začlení vyučovanie čínštiny na úrovni maturitnej skúšky, oficiálne zverejnilo program, vypísalo súbeh na vytvorenie zboru učiteľov čínštiny z "domácich" zdrojov. "Tým chcem povedať, že už je čoraz viac krajín, čo tak robia a v oblasti vyučovania čínštiny Európa ukazuje cestu," konštatoval.

Bellassen, ktorého hlavnou odbornou oblasťou je didaktika vyučovania čínskeho jazyka, didaktika jazyka a písania čínštiny, ďalej povedal, že očakávania žiakov učiacich sa čínsky jazyk sú vysoké. Pre rodičov 10-, 12-, 15-ročných detí je čínština, popri nemčine, španielčine, francúzštine, jednou z možností na uplatnenie sa detí v živote.

Hnutie 4. mája bolo významné modernizačné hnutie v moderných dejinách Číny, časovo rámcované rokmi 1917 - 1921. Išlo o intelektuálnu revolúciu, o sociálno-politické hnutie, ktorého hlavnými bodmi boli demokracia, sloboda jedinca, národná nezávislosť a reforma čínskeho jazyka a čínskej kultúry ako takej. A vďaka Hnutiu 4. mája došlo ku kodifikácii modernej spisovnej čínštiny.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…