Tisíce ľudí sa zišli na Pochode živých, spomienke na obete holokaustu
TASR
TASR

Tisíce ľudí sa zišli na Pochode živých, spomienke na obete holokaustu

Na približne trojkilometrový pochod medzi dvoma sektormi niekdajšieho najväčšieho nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau prišlo vyše 10.000 ľudí pochádzajúcich z dovedna 52 krajín.

Ľudia s izraelskými vlajkami počas návštevy bývalého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v rámci Pochodu živých 2. mája 2019 v Osvienčime. — Foto: TASR/AP

Osvienčim 2. mája (TASR) - Tisíce mladých Židov z celého sveta sa spolu s preživšími holokaustu a mnohými politikmi zišli vo štvrtok na tzv. Pochode živých, ktorým si v Poľsku každoročne pripomínajú pamiatku obetí holokaustu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Na približne trojkilometrový pochod medzi dvoma sektormi niekdajšieho najväčšieho nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau prišlo vyše 10.000 ľudí pochádzajúcich z dovedna 52 krajín, píše denník Jerusalem Post.

Medzi zhromaždenými boli aj šiesti americkí veľvyslanci vrátane veľvyslanca v Izraeli Davida Friedmana a veľvyslankyne v Poľsku Georgette Mosbacherovej. Okrem iných prišla tiež rumunská premiérka Viorica Dancilaová. Niektorí z účastníkov pochodu niesli izraelské zástavy či transparenty s nápisom "Povedzme NIE antisemitizmu".

Tohoročný pochod sa koná v čase celosvetového vzostupu antisemitizmu, pričom organizátori akcie tvrdia, že jej poslaním je hlasné odmietnutie nenávisti voči Židom, informuje denník Times of Israel.

"Sme tu, aby sme jasným hlasom povedali: Nikdy viac. Pochodujeme, aby sme svetu pripomenuli hrôzy, ku ktorým dochádzalo počas holokaustu, a tiež aby sme viedli celosvetové hnutie na boj proti antisemitizmu a všetkým jeho prejavom," povedal jeden zo zakladateľov a organizátorov pochodu Šmuel Rozenman.

Pochod sa koná pri príležitosti izraelského Dňa spomienky na obete holokaustu (Jom ha-šoa), a to už od roku 1988. Dovedna sa na týchto akciách zišlo už približne 260.000 ľudí.

V koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau zahynulo počas druhej svetovej vojny viac ako 1,1 milióna ľudí, prevažne európskych Židov, ale aj Poliakov, Rómov, sovietskych vojnových zajatcov a predstaviteľov iných národností. Tábor oslobodili 27. januára 1945 vojaci Červenej armády.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…