Vodný slalom v metre: Slováci využijú v Tokiu iný druh dopravy
TASR
TASR

Vodný slalom v metre: Slováci využijú v Tokiu iný druh dopravy

Realizačné tímy nebudú v japonskej prehustenej doprave využívať na transport prenajaté auta, ale z hotela na kanál a späť sa budú presúvať metrom.

Ilustračná snímka.

Bratislava 30. apríla (TASR) - Manažment sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky má za sebou inšpekčnú cestu v dejisku OH 2020. Počas piatich dní absolvoval deväť rokovaní s predstaviteľmi šiestich hotelov, ktoré by vzhľadom na svoju polohu mohli byť vhodné pre potreby slovenských vodných slalomárov.

"Praktické skúsenosti s najväčším mestom na svete nás prinútili zmeniť zaužívané štandardy natoľko, že naši športovci a ich realizačné tímy nebudú v japonskej prehustenej doprave využívať na transport prenajaté auta, ale z hotela na kanál a späť sa budú presúvať metrom," uviedli pre canoe.sk zástupcovia sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky po návrate z inšpekčnej cesty z Tokia, kde sa v októbri uskutočnia testovacie preteky pred OH 2020.

"Už štandardnými činnosťami pri obhliadke hotelov je ich trasovanie a dopravná dostupnosť k letiskám, dopravným uzlom, vhodným reštauráciám a predovšetkým k samotnému športovisku. Pri dlhodobom pobyte v termíne 12. október až 2. november je pre nás, samozrejme, kľúčová požiadavka jednoduchá dopravná dostupnosť, čo najlepšie podmienky na regeneráciu, dostupnosť športovísk pre kondičnú prípravu, pestré raňajky a samozrejme, priestor pre sušenie vodáckych vecí," vysvetľoval viceprezident Slovenskej kanoistiky Richard Galovič.

Inšpekčná cesta bola nevyhnutná súčasť logistickej prípravy na nadchádzajúcu olympiádu. Okrem iného aj preto, že v termíne predolympijských pretekov sa v metropolitnej oblasti Tokio očakáva navyše 200-tisíc fanúšikov MS v ragby, čo výrazne zvyšuje už aj tak vysokú priemernú cenu ubytovania. "Oficiálny hotel našej výpravy počas eliminačných pretekov, následných predolympijských pretekov a všetkých tréningových kempov v predbežnom počte takmer 80 pobytových nocí chceme lokalizovať do oblasti Tokio Bay, vzdialenej od Kansai Canoe Slalom Olympic Parku iba deväť minút jazdy metrom," povedal Galovič.

Praktické skúsenosti 38-miliónovým mestom ukázali, že štandardná preprava prenajatými autami nie je optimálna. Preto budú športovci a ich realizačné tímy využívať na presuny verejnú dopravu. "Kľúčové bolo vyriešiť transport športového výstroja. Prevážať lode v metre je nemysliteľné. Máme prísľub od Japonskej kanoistickej federácie na pomoc s logistikou lodí. Prevoz lodí po prílete a pred odletom bude aj v ich réžii," ozrejmil športový riaditeľ sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Lukáš Giertl.

Čo sa týka samotného olympijského kanála, japonský návrat ku konceptu rovnej trate vyskladanej umelými prekážkami RapidBlocs, rovnako ako na olympijských kanáloch v Londýne a Rio de Janeiro, postaveného iba pár metrov od mora, evokuje úplne nové prostredie, na ktoré si bude potrebné čo najviac zvyknúť. "Samotný kanál ma podobné parametre ako ten brazílsky, aj keď opticky pôsobí podstatne subtílnejšie. Ukazuje sa, že technológia RapidBlocs využívaná pri budovaní moderných olympijských kanálov, by napriek svojej vyššej cene mala byť pre svoju vysokú variabilitu využitá aj pri nevyhnutnej rekonštrukcii nášho areálu v Bratislave-Čunove. To by našim športovcom v maximálnej miere pomohlo už v ich príprave na olympijské hry," dodal Galovič.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…