Odborník radí: Ako správne prejsť cez železničné priecestie? Dbajte na tieto zásady
TASR
TASR

Odborník radí: Ako správne prejsť cez železničné priecestie? Dbajte na tieto zásady

Vodiči by tiež nemali ignorovať dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Mali by však dodržiavať rýchlosť jazdy.

Na snímke cyklistka prechádza cez zabezpečené železničné priecestie pre chodcov a cyklistov počas preventívno-bezpečnostnej akcie Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) a polície "Stihnem - Nestihnem" v Trnave 10. apríla 2018. — Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Bratislava 30. apríla (TASR) – V blízkosti železničnej trate a na železničných priecestiach je z dôvodu bezpečnosti potrebné rešpektovať zásady správania. Tie zahŕňajú povinnosť zachovávať opatrnosť, rešpektovanie zákazov a príkazov či dodržiavanie povolenej rýchlosti.

Na zásady, ktoré je potrebné na priecestiach dodržiavať, upozorňujú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). "Povinnosťou každého vodiča, chodca a cestujúceho je zachovávať opatrnosť, správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil bezpečnosť seba, spolucestujúcich a plynulosť cestnej premávky," zdôraznil hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Cestujúci podľa týchto zásad nesmú vstupovať na trať, sú povinní rešpektovať zákazy a príkazy na označených priestoroch a na výveskách a uposlúchnuť pokyny oprávnených zamestnancov ŽSR. "Cestujúci nenastupujú a nevystupujú z pohybujúceho sa vlaku," priblížil Lukáč ďalšiu zo zásad.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Ako správne prejsť cez železničné priecestie

Vodiči by tiež nemali ignorovať dopravné značenie alebo dopravné zariadenie. Mali by však dodržiavať rýchlosť jazdy. Na príkaz dopravnej značky "Stoj, daj prednosť v jazde!" alebo na signál so znamením "Stoj!" by zároveň mali zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého majú náležitý rozhľad.

Vodiči by nemali cez železničné priecestie prechádzať v čase, keď je to zakázané. Medzi ďalšie zásady podľa ŽSR patrí nepredbiehať iné vozidlá, radiť sa za sebou v poradí, v ktorom vozidlá prišli, neotáčať sa a necúvať na železničnom priecestí a v jeho tesnej blízkosti. Vodič nesmie zastaviť a stáť na železničnom priecestí, v podjazde a v tuneli ani vo vzdialenosti kratšej ako 15 metrov pred nimi a za nimi.

"Vo vzdialenosti 50 metrov pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní je vodič povinný jazdiť rýchlosťou najviac 30 kilometrov za hodinu (km/h)," uviedol hovorca železníc. Ak na priecestnom zabezpečovacom zariadení svieti prerušované biele svetlo, vodič je povinný 50 metrov pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h.

Ak dôjde k zastaveniu vozidla na železničnom priecestí, vodič je povinný odstrániť vozidlo zo železničnej trate. Pokiaľ tak nemôže urobiť, musí bezodkladne vykonať opatrenia, aby bol rušňovodič vlaku pred nebezpečenstvom včas varovaný.

ŽSR súčasne upozornili, že vodič nesmie vchádzať na priecestie, ak sa dáva výstraha dvoma červenými striedavo prerušovanými svetlami priecestného zabezpečovacieho zariadenia. Rovnako v prípade, ak sa spúšťajú, sú spustené alebo sa dvíhajú závory, je vidieť alebo počuť prichádzajúci vlak alebo je počuť jeho húkanie a pískanie.

Pozor aj na svetlá

Vodič by nemal vstupovať na priecestie ani v prípade, ak sa dáva výstraha prerušovaným zvukom húkačky alebo zvončeka priecestného zabezpečovacieho zariadenia, ak osoba určená na zaistenie bezpečnej prevádzky železničného priecestia dáva znamenie na zastavenie vozidla krúžením červenou alebo žltou zástavkou a za zníženej viditeľnosti krúžením červeným svetlom v hornom polkruhu. Podobne je tomu vtedy, ak situácia na železničnom priecestí alebo za ním nedovoľuje, aby ho bezpečne prešiel a pokračoval v jazde.

Ak je vozovka dostatočne a súvisle osvetlená, alebo ak by mohol byť oslnený vodič iného vozidla, rušňovodič alebo iný účastník premávky, vodič nesmie používať diaľkové svetlomety. "Pri zastavení vozidla pred železničným priecestím vodič nesmie použiť ani stretávacie svetlomety, ak by nimi mohol oslniť vodiča vozidla v protismere," doplnil Lukáč.

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…