EÚ finančne pomôže Komorám a Mozambiku po ničivom cyklóne Kenneth
TASR
TASR

EÚ finančne pomôže Komorám a Mozambiku po ničivom cyklóne Kenneth

EÚ koná rýchlo, aby zabezpečila dodávky základných tovarov, aj vzhľadom na to, že Mozambik sa ešte zotavuje z cyklónu Idai, uviedol eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Stylianidis.

Miestni obyvatelia a záchranári sa zhromaždili na mieste dvoch zničených domov po vyčíňaní cyklónu Kenneth v meste Pemba na severovýchodnom pobreží Mozambiku 29. apríla 2019. — Foto: TASR/AP

Brusel 29. apríla (TASR) - Európska únia poskytne africkým štátom Komory a Mozambik prvotnú finančnú pomoc vo výške 1,5 milióna eur. Európska komisia (EK) v pondelok spresnila, že urgentná pomoc bola uvoľnená v dôsledku rozsiahlych škôd spôsobených tropickým cyklónom Kenneth v severnom Mozambiku a na Komorách.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis v tejto súvislosti skonštatoval, že Mozambik čelí dvojitej katastrofe, lebo v priebehu jedného mesiaca zasiahol túto krajinu už druhý ničivý cyklón.

"EÚ koná rýchlo, aby zabezpečila dodávky základných tovarov, aj vzhľadom na to, že Mozambik sa ešte zotavuje z cyklónu Idai. Vyjadrujeme našu solidaritu s obyvateľmi Mozambiku a Komor," uviedol Stylianidis v správe pre médiá.

Podľa jeho slov finančné prostriedky EÚ pôjdu na zabezpečenie základnej potravinovej pomoci, núdzových prístreškov, pitnú vodu a sanitáciu, ale aj na núdzovú telekomunikačnú podporu pre tých, ktorí ju najviac potrebujú.

Cyklón Kenneth si podľa údajov agentúry AFP vyžiadal najmenej 38 obetí na životoch, 39 zranených a okolo 35.000 ľudí zostalo bez prístrešku nad hlavou. Mnohí ľudia boli evakuovaní zo svojich domovov, došlo k poškodeniam infraštruktúry, stratám poľnohospodárskych plodín a pretrváva zvýšené riziko bleskových povodní. Cyklón Idai, ktorý zasiahol Mozambik v marci, si vyžiadal viac ako 600 obetí na ľudských životoch.

Európska únia poskytla Mozambiku po cyklóne Idai 9,15 milióna eur na humanitárnu pomoc a na žiadosť mozambickej vlády aktivovala mechanizmus civilnej ochrany EÚ, prostredníctvom ktorého pomoc poskytlo deväť členských štátov Únie. Rovnako sprístupnila aj údaje satelitnej mapovacej služby v rámci vesmírneho programu Copernicus, ktoré pomohli lepšie naplánovať záchranárske operácie v postihnutom regióne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…