EÚ finančne pomôže Komorám a Mozambiku po ničivom cyklóne Kenneth
TASR
TASR

EÚ finančne pomôže Komorám a Mozambiku po ničivom cyklóne Kenneth

EÚ koná rýchlo, aby zabezpečila dodávky základných tovarov, aj vzhľadom na to, že Mozambik sa ešte zotavuje z cyklónu Idai, uviedol eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Stylianidis.

Miestni obyvatelia a záchranári sa zhromaždili na mieste dvoch zničených domov po vyčíňaní cyklónu Kenneth v meste Pemba na severovýchodnom pobreží Mozambiku 29. apríla 2019. — Foto: TASR/AP

Brusel 29. apríla (TASR) - Európska únia poskytne africkým štátom Komory a Mozambik prvotnú finančnú pomoc vo výške 1,5 milióna eur. Európska komisia (EK) v pondelok spresnila, že urgentná pomoc bola uvoľnená v dôsledku rozsiahlych škôd spôsobených tropickým cyklónom Kenneth v severnom Mozambiku a na Komorách.

Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis v tejto súvislosti skonštatoval, že Mozambik čelí dvojitej katastrofe, lebo v priebehu jedného mesiaca zasiahol túto krajinu už druhý ničivý cyklón.

"EÚ koná rýchlo, aby zabezpečila dodávky základných tovarov, aj vzhľadom na to, že Mozambik sa ešte zotavuje z cyklónu Idai. Vyjadrujeme našu solidaritu s obyvateľmi Mozambiku a Komor," uviedol Stylianidis v správe pre médiá.

Podľa jeho slov finančné prostriedky EÚ pôjdu na zabezpečenie základnej potravinovej pomoci, núdzových prístreškov, pitnú vodu a sanitáciu, ale aj na núdzovú telekomunikačnú podporu pre tých, ktorí ju najviac potrebujú.

Cyklón Kenneth si podľa údajov agentúry AFP vyžiadal najmenej 38 obetí na životoch, 39 zranených a okolo 35.000 ľudí zostalo bez prístrešku nad hlavou. Mnohí ľudia boli evakuovaní zo svojich domovov, došlo k poškodeniam infraštruktúry, stratám poľnohospodárskych plodín a pretrváva zvýšené riziko bleskových povodní. Cyklón Idai, ktorý zasiahol Mozambik v marci, si vyžiadal viac ako 600 obetí na ľudských životoch.

Európska únia poskytla Mozambiku po cyklóne Idai 9,15 milióna eur na humanitárnu pomoc a na žiadosť mozambickej vlády aktivovala mechanizmus civilnej ochrany EÚ, prostredníctvom ktorého pomoc poskytlo deväť členských štátov Únie. Rovnako sprístupnila aj údaje satelitnej mapovacej služby v rámci vesmírneho programu Copernicus, ktoré pomohli lepšie naplánovať záchranárske operácie v postihnutom regióne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…