Dobré noviny
Víťazstvo, aké nemá obdoby! Amazonský kmeň porazil ropné spoločnosti. Na území pralesa nesmú ťažiť
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Víťazstvo, aké nemá obdoby! Amazonský kmeň porazil ropné spoločnosti. Na území pralesa nesmú ťažiť

Domorodí obyvatelia pralesa môžu oslavovať. Súd ochránil časť územia, kde žijú tisíce rokov.
Domorodí obyvatelia pralesa môžu oslavovať. Súd ochránil časť územia, kde žijú tisíce rokov. — Foto: FB: Amazon Frontlines

Ešte nikdy sa nestalo, aby súd vzal na seba ochranu kmeňov a ich územia. 

EKVÁDOR 30. apríla – Waorani obývajú amazonský dažďový prales na území štátu Ekvádor už tisícky rokov. Civilizácia ich však dohnala k tomu, že sa v snahe ochrániť svoj životný priestor, obrátili na súd. Ten v piatok rozhodol v ich víťazstvo. Asi 180-tisíc hektárov dažďového pralesa tak má podliehať ochrane aj pred prieskumami ropných spoločností.

My sme Waorani a vždy sme žili v Amazonskom dažďovom pralese. Tisícky rokov sme bránili toto územie pred votrelcami. Kosti našich predkov sú pochované v tejto pôde. Jelene, divé svine a jaguáre sa stále pohybujú voľne naprieč touto krajinou. Naše spomienky, náš jazyk a naše piesne sú stvorené z lesa,“ písali Waorani vo výzve ekvádorskej vláde.

Zlomovým momentom bol rok 2012, keď vláda dala k dispozícii ďalšie časti pralesa na ropný prieskum. Vláda navyše tvrdila, že Waorani s prieskumom súhlasili, tí sa však cítili podvedení. Preto sa obrátili na súd. Výsledok kriminálneho súdu v meste Puyo znamená svetový precedens pre oblasť amazonského dažďového pralesa. Ešte nikdy sa nastalo, aby súd vzal pod svoju ochranu domorodcov. Súd vyhlásil, že ich životný priestor patrí pod ochranu ekvádorskej ústavy, ktorá im dáva neodcudziteľné a nedeliteľné práva na majetok svojich predkov.

Ropné spoločnosti, ktoré prišli do amazonského pralesa ťažiť, zanechávali po sebe spúšť, ako aj znečistené rieky. Pôvodné obyvateľstvo v pralese tak prišlo o zdroj pitnej vody. Humanitárne organizácie sa im pokúšali pomôcť aspoň budovaním cisterien, ktoré dokázali zachytiť dažďovú vodu. Po rokoch budovania zásobární pitnej vody a spojením s komunitou, sa však rozhodli pomáhať aj v iných oblastiach – napríklad aj na pôde súdu.

Už ste čítali?