Rezort obrany predstavil nový film Generál M. R.Štefánik – Osloboditeľ
TASR
TASR

Rezort obrany predstavil nový film Generál M. R.Štefánik – Osloboditeľ

Je venovaný životu vojaka, vedca, politika M. R. Štefánika pri príležitosti 100. výročia jeho tragickej smrti a ďalších výročí s ním spojených.

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš (vpravo) a riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič (vľavo) počas tlačovej konferencie pri príležitosti krátkeho videofilmu s názvom Generál Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ v priestoroch Vojenského historického múzea v Piešťanoch, 29. apríla 2019. — Foto: TASR/Martin Palkovič

Piešťany 29. apríla (TASR) – Minister obrany Peter Gajdoš uviedol v pondelok na pôde Vojenského historického múzea v Piešťanoch nový krátkometrážny film Generál Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ. Je venovaný životu vojaka, vedca, politika M. R. Štefánika pri príležitosti 100. výročia jeho tragickej smrti a ďalších výročí s ním spojených. Autor scenára, riaditeľ Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miloslav Čaplovič v snímke priblížil Štefánika divákovi prostredníctvom jeho citátov.

"Veríme, že dokáže osloviť predovšetkým mladých ľudí, pretože je dôležité podporovať povedomie o vojenskej histórii našej krajiny," uviedol minister. Povedal, že sedem minút trvajúci film sa stane súčasťou podujatí ozbrojených síl, VHÚ i rezortných múzeí. Gajdoš dodal, že hrdinov potrebujeme aj v súčasnosti a verí, že Štefánik bude inšpiráciou pre nastupujúce generácie.

"Chceme týmto filmom vzdať úctu M. R. Štefánikovi," uviedol Čaplovič. Film sa snažili tvorcovia robiť inovatívnymi prostriedkami. Pozostáva zo štyroch celkov, hovorí o živote Štefánika, o jeho vedeckom pôsobení, o vojne a o jeho smrti. „Veríme, že zvolaná minutáž je schopná upútať mladých,“ dodal.

Od 3. mája bude film k dispozícii všetkým záujemcom aj na www.youtube.com. Má anglické a francúzske titulky a minister Gajdoš v tejto súvislosti uviedol, že je pripravený ním obdarovať ministrov obrany Česka, Francúzska a Veľkej Británie pri príležitosti tohtoročnej spomienky na M. R. Štefánika.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…