Rezort obrany predstavil nový film Generál M. R.Štefánik – Osloboditeľ
TASR
TASR

Rezort obrany predstavil nový film Generál M. R.Štefánik – Osloboditeľ

Je venovaný životu vojaka, vedca, politika M. R. Štefánika pri príležitosti 100. výročia jeho tragickej smrti a ďalších výročí s ním spojených.

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš (vpravo) a riaditeľ Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič (vľavo) počas tlačovej konferencie pri príležitosti krátkeho videofilmu s názvom Generál Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ v priestoroch Vojenského historického múzea v Piešťanoch, 29. apríla 2019. — Foto: TASR/Martin Palkovič

Piešťany 29. apríla (TASR) – Minister obrany Peter Gajdoš uviedol v pondelok na pôde Vojenského historického múzea v Piešťanoch nový krátkometrážny film Generál Milan Rastislav Štefánik – Osloboditeľ. Je venovaný životu vojaka, vedca, politika M. R. Štefánika pri príležitosti 100. výročia jeho tragickej smrti a ďalších výročí s ním spojených. Autor scenára, riaditeľ Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miloslav Čaplovič v snímke priblížil Štefánika divákovi prostredníctvom jeho citátov.

"Veríme, že dokáže osloviť predovšetkým mladých ľudí, pretože je dôležité podporovať povedomie o vojenskej histórii našej krajiny," uviedol minister. Povedal, že sedem minút trvajúci film sa stane súčasťou podujatí ozbrojených síl, VHÚ i rezortných múzeí. Gajdoš dodal, že hrdinov potrebujeme aj v súčasnosti a verí, že Štefánik bude inšpiráciou pre nastupujúce generácie.

"Chceme týmto filmom vzdať úctu M. R. Štefánikovi," uviedol Čaplovič. Film sa snažili tvorcovia robiť inovatívnymi prostriedkami. Pozostáva zo štyroch celkov, hovorí o živote Štefánika, o jeho vedeckom pôsobení, o vojne a o jeho smrti. „Veríme, že zvolaná minutáž je schopná upútať mladých,“ dodal.

Od 3. mája bude film k dispozícii všetkým záujemcom aj na www.youtube.com. Má anglické a francúzske titulky a minister Gajdoš v tejto súvislosti uviedol, že je pripravený ním obdarovať ministrov obrany Česka, Francúzska a Veľkej Británie pri príležitosti tohtoročnej spomienky na M. R. Štefánika.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…