Podujatie Deň čistých rúk upozorní na dôležitosť správnej hygieny
TASR
TASR

Podujatie Deň čistých rúk upozorní na dôležitosť správnej hygieny

Cieľom je naučiť návštevníkov takýchto zariadení to, ako si dezinfekciu účinne aplikovať, a tak zabrániť prenosu infekcií.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/AP

Bratislava 29. apríla (TASR) – Podujatie Deň čistých rúk upozorní na dôležitosť správnej hygieny v zdravotníckych zariadeniach a nemocniciach. Jeho druhý ročník sa na Slovensku bude konať v dňoch 2. a 3. mája. Cieľom je naučiť návštevníkov takýchto zariadení to, ako si dezinfekciu účinne aplikovať, a tak zabrániť prenosu infekcií. V pondelok o tejto téme hovorili na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR viacerí odborníci.

"Dôsledná hygiena rúk v zdravotníckych zariadeniach je najjednoduchší, najlacnejší a najefektívnejší spôsob ochrany a prevencie šírenia nozokomiálnych nákaz a rezistencií na antibiotiká, no iba za predpokladu, že sa vykonáva správne a v správnom momente," uviedla vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu a kontrolu nozokomiálnych nákaz z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne Mária Štefkovičová.

Nemocničná epidemiologička z Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Fakultnej nemocnice Trnava Jaroslava Brňová upozornila, že ľudia, ktorí prichádzajú do nemocnice napríklad za účelom návštevy svojich blízkych, môžu na svojich rukách priniesť rôzne vírusy a baktérie. "Platí to aj v opačnom prípade, zdravý človek sa môže nakaziť v nemocnici. Pri príchode aj odchode z každého zdravotníckeho zariadenia je preto nevyhnutné si ruky správne vydezinfikovať. Môžeme tak zabrániť nakazeniu seba i hospitalizovaných pacientov či personálu zariadenia," priblížila.

Nedostatočná hygiena rúk môže viesť k ochoreniam tráviaceho traktu, akými sú napríklad rotavírusová a novovírusová hnačka a žltačka typu A, k ochoreniam kože a slizníc, k chrípke či nádche a tiež k infekciám rán. Kým na bežnú hygienu v domácnostiach či v práci stačí mydlo, odborníci zdôrazňujú, že v nemocničnom prostredí je potrebná dezinfekcia alkoholom.

"Ministerstvo zdravotníctva pracuje na viacerých krokoch, ktoré pomôžu v tejto oblasti. Pracujeme napríklad na tvorbe postupov pre výkon prevencie, zriadili sme pracovnú skupinu, ktorá sa touto problematikou a prípravou postupov zaoberá," povedal štátny tajomník MZ SR Stanislav Špánik. Predpokladá, že tieto opatrenia sa do praxe dostanú do konca roka. Ako dodal, MZ SR robí aj ďalšie opatrenia a apeluje na to, aby hygiena rúk bola v zdravotníckych zariadeniach maximálne dodržiavaná.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) si Svetový deň čistých rúk pripomína 5. mája. Do kampane je zaregistrovaných 21.924 zdravotníckych zariadení v 182 krajinách sveta, z toho 38 zariadení na Slovensku.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…