Evanjelické gymnázium J. A. Komenského v Košiciach oslavuje
TASR
TASR

Evanjelické gymnázium J. A. Komenského v Košiciach oslavuje

Okrem bilingválneho slovensko-anglického štúdia sa na škole vyučuje aj nemecký, francúzsky a ruský jazyk.

Ilustračné foto. — Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Košice 29. apríla (TASR) – Oslavy 25. výročia vzniku Evanjelického gymnázia Jana Amosa Komenského v Košiciach vrcholia. Ako TASR informoval riaditeľ školy Jozef Krištan, pri tejto príležitosti navštívia gymnázium aj zahraniční hostia. Súčasťou osláv bude tiež otvorenie výstavy o karpatských Nemcoch či sadenie stromu.

Ako spresnil, v pondelok prídu do školy veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Joachim Bleicker s honorárnym konzulom Jurajom Banským, veľvyslanec Francúzskej republiky Christophe Léonzi a honorárny konzul Francúzska v Košiciach David Mortreux. Okrem iného so žiakmi absolvujú besedu v nemeckom jazyku. „Zúčastnia sa na otvorení výstavy História a súčasnosť karpatských Nemcov na Slovensku inštalovanej v priestoroch našej školy. Výstavu otvorí riaditeľ Múzea kultúry karpatských Nemcov na Slovensku Ondrej Pöss za prítomnosti hostí z inštitúcií, ktoré spolupracujú s našou školou,“ spresnil Krištan.

Školu navštívi aj biskup Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku Slavomír Sabol či zástupcovia partnerskej školy August-Hermann-Francke Schule v Detmolde v Nemecku. „Za Evanjelickú luteránsku cirkev (ELCA) prisľúbil účasť riaditeľ pre Európu, stredný východ a severnú Afriku Said Ailabouni. V areáli školy slávnostne zasadia strom - dub, ktorý je národným stromom Nemeckej spolkovej republiky,“ dodal.

Okrem bilingválneho slovensko-anglického štúdia sa na škole vyučuje aj nemecký, francúzsky a ruský jazyk. „Každoročne sa na jednoročných výmenných pobytoch zúčastňuje desať až 15 žiakov. Partnerské školy máme v Nemecku aj v Holandsku,“ povedal Krištan.

Samotné oslavy sa začnú v utorok (30. 4.) slávnostnými Službami Božími v kostole ECAV na Mlynskej ulici v Košiciach a následne  Slávnostnou akadémiou v Dome umenia. Oslavy budú pokračovať aj v ďalších mesiacoch školského roka. Pôjde napríklad o prehliadku pamiatok a predchádzajúcich sídiel školy v spojení s jej vznikom či fotografickú výstavu z návštevy žiakov gymnázia v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN). Pri príležitosti výročia vzniku škola edične pripraví CD Chorusu Comenianus, pamätnú knihu s fotografiami a vydanie školského časopisu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…