Jedlé vodné kapsule sú nádejou budúcnosti. Ako prvý ich využil Londýnsky maratón
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Jedlé vodné kapsule sú nádejou budúcnosti. Ako prvý ich využil Londýnsky maratón

Londýnsky maratón bojuje proti znečisteniu prírody.

Jedlé kapsule z morských rias — Foto: Facebook/Ooho

LONDÝN, 29. apríl - Londýnsky maratón je bez pochýb jedným z najprestížnejších bežeckých pretekov na celom svete. Tisícky bežcov si aj tento rok zmerali sily v anglickej metropole. Súčasťou všetkých maratónov je okrem súťaženia aj pitný režim. Letné počasie sa už pomaly začína prejavovať a pitný režim je dôležité dodržiavať nielen kvôli zvyšujúcim sa teplotám, ale takisto aj telá bežcov potrebujú po náročnej fyzickej aktivite doplniť nevyhnutné tekutiny. A vtedy prichádzajú na scénu plastové fľaše, ktoré si bežci môžu uchmatnúť na jednotlivých stanoviskách. To má však aj svoju tienistú stránku.

Po maratóne zostáva množstvo plastových fliaš pohádzaných po okolí. Organizátori Londýnskeho maratónu sa tak rozhodli urobiť veľké zmeny, aby uspeli v boji proti znečisteniu prírody a zbytočne našu zem nezahlcovali ďalším nepotrebným odpadom.

Jedlé kapsule vyrobené z morských rias naplnené pitnou vodou 

Medzi prvé opatrenia, ktoré si v tento rok Londýnsky maratón pripravil, patrí napríklad pravidlo, že plastové fľaše, ktoré boli použité počas maratónu, musia byť vyrobené zo 100 % recyklovaného plastu. Aj toto opatrenie by malo dopomôcť k tomu, aby sa v uliciach Londýna už nenachádzalo toľko porozhadzovaných plastov, ako tomu bolo po minulé roky. Len za minulý rok 2018 bolo v uliciach britskej metropoly vyzbieraných neuveriteľných 5200 kg plastového odpadu.

Ako uviedol portál Independent, tento ročník Londýnskeho maratónu bol pre ekológiu veľkým míľnikom. Po prvýkrát sa tam namiesto plastových fliaš použili jedlé kapsule vyrobené z morských rias. Tento jedinečný vynález má na svedomí londýnska start-upová spoločnosť s názvom Skipping Rocks Lab, ktorá na ich výrobu využíva tenkú prírodnú membránu z morských rias. Kapsula naplnená pitnou vodou sa preto dá aj prehltnúť.

Tento zdroj pitnej vody má ďalšiu výhodu v tom, že oproti plastovým fľašiam, ktoré sa rozkladajú viac ako 450 rokov, sa kapsule (v prípade ich nezjedenia) rozložia už do 6 týždňov. Snažíme sa byť príkladom pre ostatné bežecké podujatia po celom svete. Použitie kapsúl a recyklovateľných fliaš povedie k výrazným zmenám v boji proti znečisteniu prírody,“ povedal organizátor londýnskeho maratónu, Hugh Brasner.

Plastový odpad po maratóne je aj slovenským problémom

Ikonické podujatie je známe nielen svojou charitatívnou činnosťou (minulý rok vyzbierali 63 miliónov libier na charitu), ale aj generovaním enormného množstva odpadu. Pohľad na nepoužité plastové fľaše, ktoré sú pohodené na uliciach netrápi len zahraničie, ale aj Slovensko. Obľúbený ČSOB maratón po sebe v tento rok taktiež zanechal „spúšť“ v podobe zbytočného plastového odpadu. Na tento fakt upozornil portál Vedomé, ktorý zverejnil fotku, ktorá vznikla tesne po ukončení behu. Paradoxné bolo, že na mieste, kde bolo plastových fliaš porozhadzovaných po zemi asi najviac, pred Starou tržnicou v Bratislave, sa zároveň konala konferencia Slovakia Going Zero Waste o tom, ako žiť bez odpadu a snažiť sa ho vytvárať čo najmenej.

Ak sa revolučné kapsule osvedčia v Londýne mohli by sa použiť na bežeckých udalostiach po celom svete a tak by prispeli k udržateľným technológiám, ktoré pomáhajú chrániť prírodu.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…