Firmy pre nedostatok ľudí odmietajú zákazky, zvyšujú však aj mzdy
TASR
TASR

Firmy pre nedostatok ľudí odmietajú zákazky, zvyšujú však aj mzdy

Zamestnávatelia sa snažia riešiť problémy chýbajúcej pracovnej sily rôznymi spôsobmi. Najčastejšie však musia odmietať zákazky, potvrdilo to 27 % firiem.

Ilustračná fotografia — Foto: TASR/AP

Bratislava 28. apríla (TASR) - Čím väčšia firma na Slovensku, tým je pre manažérov závažnejšou témou nedostatok zamestnancov. V prípade malých firiem má tento problém iba tretina zamestnávateľov, u veľkých firiem takmer polovica. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu, ktorý pre TASR dala vypracovať ČSOB, zúčastnilo sa na ňom 304 firiem.

S nedostatkom ľudí pritom bojujú najmä firmy v Bratislavskom a Žilinskom kraji, kde má viac ako polovica problém nájsť ľudí. Naopak, najmenej firmy pociťujú nedostatok ľudí v Nitrianskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

Zamestnávatelia sa snažia riešiť problémy chýbajúcej pracovnej sily rôznymi spôsobmi. Najčastejšie však musia odmietať zákazky, potvrdilo to 27 % firiem. Druhou najčastejšou možnosťou, ako sa vysporiadať s menším počtom zamestnancov, je pre zamestnávateľov zvyšovanie miezd (22 %). Viac ako 20 % zástupcov oslovených firiem tiež využíva zaškoľovanie absolventov. Tých najčastejšie využívajú malé firmy a živnostníci (61 %), ktoré sú s ich kvalifikačnými predpokladmi na výkon danej práce veľmi spokojní. Tretina veľkých firiem zamestnáva absolventov aspoň čiastočne, u ďalších 25 % ide o hlavný pracovný pomer. Absolventov celkovo uvíta 58 % veľkých firiem. Najmenej ich využívajú stredne veľké firmy (42 %), ktoré sú s kvalifikáciou absolventov nespokojné.

Medzi inými spôsobmi riešenia nedostatku pracovnej sily podnikatelia tiež uviedli modernizáciu, automatizáciu a nové technologické postupy. Snažia sa tiež využívať zamestnávanie dôchodcov, nadčasy, zlepšovať pracovné prostredie a ponuku benefitov pre zamestnancov, najímajú aj ľudí zo zahraničia. "U všetkých veľkostí firiem má jednoznačne smutné víťazstvo odmietanie zákaziek. U veľkých firiem už ale sily vyrovnáva zvyšovanie miezd a preškoľovanie absolventov," ukázal prieskum.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…