V súčasnosti v radoch polície slúži približne 400 psovodov
TASR
TASR

V súčasnosti v radoch polície slúži približne 400 psovodov

inisterstvo vnútra SR, a teda polícia, v súčasnosti využíva 686 služobných psov, pričom celkový systemizovaný stav by mal byť 736 psov.

Ilustračná snímka — Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 28. apríla (TASR) - V súčasnosti slúži na útvaroch Policajného zboru (PZ) SR približne 400 psovodov. Je to však stav orientačný, lebo sa priebežne mení. TASR o tom informovala vedúca oddelenia metodiky a veterinárnej služby odboru kynológie a hipológie Prezídia PZ SR Júlia Zlejšia. Ministerstvo vnútra SR, a teda polícia, v súčasnosti využíva 686 služobných psov, pričom celkový systemizovaný stav by mal byť 736 psov.

"Základné kurzy a odborné previerky psovodov a služobných psov v klasickej kynológii sú organizované na stredisku klasického výcviku služobných psov s kapacitou 50 frekventantov. Vo februári 2016 bolo otvorené stredoeurópske výcvikové centrum Canispol financované z fondov EÚ. Stredisko Canispol s kapacitou 20 frekventantov, ktoré okrem iného zastrešuje aj organizáciu základných kurzov v špeciálnej kynológii," priblížila ďalej.

Podľa jej slov základný kurz je určený pre psovoda začiatočníka s prideleným psom a je zameraný na získanie teoretických poznatkov a praktických skúseností psovoda so psom pre výkon služby v Policajnom zbore v disciplínach poslušnosti, obranných prác, pachových prác, špeciálnych prác a špeciálnych pachových prác. "V základných kurzoch v špeciálnej kynológii je kladený dôraz na teoretickú a praktickú prípravu, ktorá je zameraná predovšetkým na vyhľadávanie drog, výbušnín, výbušnín na letiskách, zbraní, tabakových výrobkov, mŕtvol, akcelerátorov horenia, bankoviek, vysokorizikových chemických látok a na záchranársku činnosť," objasnila Zlejšia.

Ako dodala, dĺžka základného kurzu organizovaného dennou formou je dvanásť týždňov. Po úspešnom absolvovaní základného kurzu získa psovod osvedčenie o spôsobilosti vykonávať v PZ špecializovanú činnosť podľa druhu absolvovaného základného kurzu a psovi je udelená príslušná kategória. "Neznamená to však, že výcvik psovoda a výcvik psa trvá iba 12 týždňov. Do základného kurzu môže nastúpiť psovod so psom, ktorý dosiahol vek 18 mesiacov. Pri nástupe do kurzu je pripravenosť psa a psovoda preverená vstupným preskúšaním, ktorého úspešné absolvovanie je jednou z podmienok pre psovoda so psom na absolvovanie kurzu. Počas vstupného preskúšania psa sa hodnotia jednak jeho povahové vlastnosti (sú predpokladom úspešného absolvovania kurzu a následne využitia psa pre výkon služby) a jednak požadovaný stupeň vycvičenosti psa," zdôraznila.

Podľa nej je ťažké povedať a až takmer nemožné predurčiť, na čo bude ktoré šteniatko vhodné. "Jeho špecializácia v dospelosti sa odvíja od prejavu a schopností počas jeho výchovy a výcviku jeho psovodom. Výcvik je všestranne zameraný a až na malé výnimky (to sú šteniatka, ktoré idú na výcvik ku psovodom zaradeným na letiskách, kde má PZ SR psov výhradne vycvičených na špeciálne práce) sa podľa schopností a povahových vlastností mladého psa rozhodne o jeho ďalšej špecializácii, či bude pripravovaný na klasickú alebo špeciálu kynológiu," dodala Zlejšia.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…