Stredoeurópsky dom fotografie ponúka výstavu o drsnom živote ľudí
TASR
TASR

Stredoeurópsky dom fotografie ponúka výstavu o drsnom živote ľudí

Najsilnejšie série sú o vymietačoch diabla v Etiópii, o ukrajinských vojakoch, o komunite pojedačov psov v Ázii či o divokých mejdanoch v iránskej púšti.

Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava. — Foto: citylife.sk

Bratislava 27. apríla (TASR) – V Stredoeurópskom dome fotografie (SEDF) v centre Bratislavy sprístupnili dve nové výstavy. Dominika Ličková aj David Těšínský sa prezentujú niekoľkými fotografickými cyklami až do 2. júna.

Bratislavská rodáčka Dominika Ličková (1974) predstavuje štyri série záberov. V najstaršej s názvom Pláž (2014 – 2018) mapuje okolité životné prostredie. Cyklus Neprítomnosť Bratislavy (2018) predstavuje výber z autorskej knihy, ktorá vznikla z kratšieho odlúčenia od dcéry. Séria Archív dočasných objektov (2017 – 2018) je z domáceho prostredia, v nej kolážami upozorňuje na fenomén zberateľstva. Aj tohtoročný cyklus Eden sa týka domácnosti a rodiny. Ním hľadá miesto blaženosti a pocitu raja, čo zobrazuje aj ironicky.

"Prostredníctvom jednotlivých častí výstavy Keywords Ličková odhaľuje svoj osobný priestor, akýsi vnútorný okruh, fyzický i mentálny, vzťahujúci sa k jej intimite, rodine a blízkym," na piatkovej (26. 4.) vernisáži zhodnotil jej tvorbu kurátor Michal Huštaty.

Český fotograf David Těšínský (1990) v Príbehoch ľudí prezentuje ich život v rôznych krajinách. Jeho reportáže sú silným príbehom s hraničnou emóciou, drsnou výpoveďou o svete. Fotografuje ľudí pri ich bežnom živote, často v neľahkých podmienkach alebo vo vojnových konfliktoch.

Najsilnejšie série sú o vymietačoch diabla v Etiópii, o ukrajinských vojakoch, o komunite pojedačov psov v Ázii či o divokých mejdanoch v iránskej púšti. Lákajú ho rôzne subkultúry (narkomani, hendikepovaní), s ktorými vie splynúť a vďaka tomu získať až intímne snímky ich každodennosti. Za tvorbu získal viaceré ceny v súťaži Czech Press Photo a jeho zábery publikovali v časopisoch The Sun a Le Monde.

"Fotografia je aj liek, aj silná zbraň. Vie otvoriť ľuďom oči, a tiež vie potešiť alebo rozosmiať," zdôvodňuje svoju prácu mladý autor.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…