Stredoeurópsky dom fotografie ponúka výstavu o drsnom živote ľudí
TASR
TASR

Stredoeurópsky dom fotografie ponúka výstavu o drsnom živote ľudí

Najsilnejšie série sú o vymietačoch diabla v Etiópii, o ukrajinských vojakoch, o komunite pojedačov psov v Ázii či o divokých mejdanoch v iránskej púšti.

Stredoeurópsky dom fotografie, Bratislava. — Foto: citylife.sk

Bratislava 27. apríla (TASR) – V Stredoeurópskom dome fotografie (SEDF) v centre Bratislavy sprístupnili dve nové výstavy. Dominika Ličková aj David Těšínský sa prezentujú niekoľkými fotografickými cyklami až do 2. júna.

Bratislavská rodáčka Dominika Ličková (1974) predstavuje štyri série záberov. V najstaršej s názvom Pláž (2014 – 2018) mapuje okolité životné prostredie. Cyklus Neprítomnosť Bratislavy (2018) predstavuje výber z autorskej knihy, ktorá vznikla z kratšieho odlúčenia od dcéry. Séria Archív dočasných objektov (2017 – 2018) je z domáceho prostredia, v nej kolážami upozorňuje na fenomén zberateľstva. Aj tohtoročný cyklus Eden sa týka domácnosti a rodiny. Ním hľadá miesto blaženosti a pocitu raja, čo zobrazuje aj ironicky.

"Prostredníctvom jednotlivých častí výstavy Keywords Ličková odhaľuje svoj osobný priestor, akýsi vnútorný okruh, fyzický i mentálny, vzťahujúci sa k jej intimite, rodine a blízkym," na piatkovej (26. 4.) vernisáži zhodnotil jej tvorbu kurátor Michal Huštaty.

Český fotograf David Těšínský (1990) v Príbehoch ľudí prezentuje ich život v rôznych krajinách. Jeho reportáže sú silným príbehom s hraničnou emóciou, drsnou výpoveďou o svete. Fotografuje ľudí pri ich bežnom živote, často v neľahkých podmienkach alebo vo vojnových konfliktoch.

Najsilnejšie série sú o vymietačoch diabla v Etiópii, o ukrajinských vojakoch, o komunite pojedačov psov v Ázii či o divokých mejdanoch v iránskej púšti. Lákajú ho rôzne subkultúry (narkomani, hendikepovaní), s ktorými vie splynúť a vďaka tomu získať až intímne snímky ich každodennosti. Za tvorbu získal viaceré ceny v súťaži Czech Press Photo a jeho zábery publikovali v časopisoch The Sun a Le Monde.

"Fotografia je aj liek, aj silná zbraň. Vie otvoriť ľuďom oči, a tiež vie potešiť alebo rozosmiať," zdôvodňuje svoju prácu mladý autor.

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…