Lýdia Eckhardt tvorí už 28 rokov: Dedove traky a látka za 18 korún mi priniesli môj prvý veľký úspech
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Lýdia Eckhardt tvorí už 28 rokov: Dedove traky a látka za 18 korún mi priniesli môj prvý veľký úspech

Prvá dáma slovenskej módy oslavuje 28 rokov tvorby. 

Lýdia Eckhardt — Foto: Archív: Lýdia Eckhardt

BRATISLAVA, 27. apríl - Etablovaná módna návrhárka oslavuje tento rok už 28 rokov od založenia značky. Hoci jej začiatky v podnikaní boli ťažké, Lýdia Eckhardt sa svojho sna nikdy nevzdala. Jej módne prehliadky sú každý rok vypredané a svojou tvorbou oslovuje každú vekovú kategóriu. Najnovšiu kolekciu Lýdie Eckhardt s názvom "Rozkvitnutá" môžete vidieť 7. mája v Bratislave a 11. mája v Tatralandii. 

Na slovenskej módnej scéne pôsobíte už 28 rokov. Kedy a prečo ste sa rozhodli stať sa módnou návrhárkou?

V roku 1985 som vyštudovala právo a na podnikanie v období socializmu som nemohla ani len pomyslieť. Veď už len ten, kto vlastnil módny časopis BURDA, mohol byť vnímaný ako triedny nepriateľ. U nás v rodine sa veľmi dbalo na vzdelávanie a rodičia do mňa a môjho brata aj v tomto duchu investovali. Tým, že všetky peniaze išli na naše štúdiá, tak na oblečenie toho veľa nezostalo. Preto, ako každú mladú dámu, aj mňa zaujímala móda a chcela som sa pekne obliekať. V 14 rokoch som začala sama doma šiť a to bol u mňa ten prelomový rok. V 18 rokoch som sa presťahovala do Bratislavy, kedy som sa dostala do veľkomesta a mala okolo seba zrazu viac ľudí, ktorí si začali všímať aj moje oblečenie. Pýtali sa ma, odkiaľ mám šaty a vtedy vlastne prišli aj prvé objednávky. Popri škole som si privyrábala umývaním okien a strážením detí. Väčšinou to boli herečky, ktorých taktiež moja domáca tvorba oslovila.

Módna prehliadka
Módna prehliadka Foto: Archív: Lýdia Eckhardt

Ako ste aj vy spomínali, počas socializmu to s módou nebolo až také ľahké. Odkiaľ ste zohnali kvalitné materiály na šitie?

Keďže môj manžel veľa cestoval do zahraničia kvôli vystúpeniam, nosil mi kvalitné látky. Niektoré boli až z ďalekého Thajska a Japonska. Vďaka mojej originalite a kvalite modelov začali prichádzať objednávky, a tak som v roku 1991 otvorila môj vlastný salón. Po revolúcii bol veľký hlad po móde, a tak som „z hodiny na hodinu“ založila salón v suteréne budovy bez toho, aby som mala vedomosti o podnikaní.

Vy ste sa teda chopili šance a využili ste dieru na trhu.

Presne, ako hovoríte. A práve o tom, ako uchopiť šancu, píšem aj vo svojej novej knižke s názvom „Bežať šťastiu oproti“. Dodnes pre mňa platí, že najlepšia reklama je spokojný klient, čo sa v mojom prípade aj osvedčilo. V tej dobe neboli sociálne siete, ani internet, takže som sa musela prezentovať inak ako dnešní módni návrhári. Keď som začínala s módou ja, nebol tu nikto a nič a teraz sú tu už všetci a všetko. V dnešnej dobe je neskutočný tlak na ľudí, aby boli úspešní.

Modely návrhárky
Modely návrhárky Foto: Archív: Lýdia Eckhardt
Modely návrhárky
Modely návrhárky Foto: Archív: Lýdia Eckhardt

Pamätáte si na svoju prvú objednávku?

Na prvú si úplne neviem spomenúť, ale pamätám si na môj prvý model, ktorý som ušila. Bola to margarétová sukňa z rifľoviny. Mamine sa vôbec nepáčila a povedala mi na to, že to vyzerá hrozne. Mojimi prvými klientkami boli moje spolužiačky na vysokej škole. Tam žal veľký úspech môj kabát, ktorý som ušila z látky za 18 korún. Z dedkovej skrine som si zobrala traky a ozdobila som ho. Dievčatám sa to veľmi páčilo, tak som im vyrobila podobné až dovtedy, kým mi dedko nepovedal, že už mám prestať brať mu traky :)

Čo si myslíte o Slovenkách, majú vkus?

Tým, že sledujem módu a ženy od roku 1991, tak môžem povedať, že áno. Celé sa to začalo po revolúcii, kedy nastal hlad po móde a ženy sa chceli pekne obliekať. Tým, že u nás až taký veľký výber nebol, kupovali si oblečenie aj v zahraničí. Podľa môjho názoru chcú slovenské ženy do seba investovať. Aj staršia veková kategória chce vyzerať dobre a obliekať sa štýlovo.

Modely návrhárky
Modely návrhárky Foto: Archív: Lýdia Eckhardt
Návrhárka oslavuje tento rok 28 rokov tvorby
Návrhárka oslavuje tento rok 28 rokov tvorby Foto: Archív. Lýdia Eckhardt

Šijete pre konkrétnu cieľovú skupinu?

Každý rok pripravujem na prehliadku približne 100 modelov a snažím sa, aby moja kolekcia bola vyvážená. To znamená, že je tam rôzne spektrum vekových kategórií. Od 5 až do 90 rokov. Mám jednu dievčinu, ktorá chodí pravidelne na moje prehliadky od svojich 5 rokov. Teraz má už 19 rokov. :) Nemôžem sa zamerať na jedného človeka, keďže v hľadisku sedí aj konzervatívnejšia právnička, aj extravagantná redaktorka, ale aj moja 82-ročná mama. V mojej kolekcii sú zastúpené rôzne štýly a šijem pre všetky typy postáv.

Na čo sa môžu módni fanúšikovia tešiť na vašej tohtoročnej prehliadke?

Túto jar usporadúvam 2 prehliadky. Prvá bude začiatkom mája v Bratislave a nesie sa v téme „rozkvitnutá“. A tá druhá je môjmu srdcu veľmi blízka, keďže to bude na Liptove, odkiaľ pochádza celá moja rodina. Program sme vyskladali tak, aby bol pestrý a zaujímavý pre hostí. Okrem módy a krásnych modeliek sa môžete tešiť aj na umelcov a sprievodný program. Jedného umelca vám môžem prezradiť, ktorý vystúpi v Tatralandii, a je to Barbora Švidraňová.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…