Klaus zvažuje návrat do aktívnej politiky, možno v novej strane SUPR
TASR
TASR

Klaus zvažuje návrat do aktívnej politiky, možno v novej strane SUPR

Bývalý český prezident Václav Klaus "vážne premýšľa" o návrate na českú politickú scénu.

Václav Klaus Foto: TASR/Michal Svítok

Praha 24. augusta (TASR) - Bývalý český prezident Václav Klaus "vážne premýšľa" o návrate na českú politickú scénu. "Situácia sa mi zdá beznádejná, a pokiaľ by bola nejaká šanca do toho prehovoriť, tak by to možno stálo za to," uviedol dnes pre Českú televíziu v centre Prahy, kam sa prišiel pozrieť na turnaj Svetovej tour basketbalu 3x3. Rozhodnuté však podľa exprezidenta zatiaľ nič nie je.

Podľa Klausových slov by za prípadnú spoluprácu s jeho stúpencami muselo byť podstatne viac ľudí ako iba Jana Bobošíková a Boris Šťastný. "Musel by to byť prúd či rieka, do ktorej budú pritekať z najrôznejších strán rôzne potôčky. Podmienkou by bolo, aby žiadny nebol nejako beznádejne chemicky zamorený," formuloval niekdajší najvyšší český predstaviteľ a spoluzakladateľ Občianskej demokratickej strany (ODS).

Václav Klaus odmietol, že by po prípadnom angažovaní sa v politike súperil so svojím nástupcom na Pražskom hrade, prezidentom Milošom Zemanom. "Ja teraz s Milošom Zemanom nebojujem, pretože on je prezident a v najbližšom období žiadne prezidentské voľby nebudú. Zeman nie je mojim konkurentom. Myslím, že niektoré politické strany, začínajúc ODS, sa hlúpo štylizujú, že ony dnes bojujú so Zemanom. To je hlúposť. Mali bojovať pred rokom, dnes nie," cituje internetový server spravodajskej televízie ČT24 Klausove slová.

Šéfka mimoparlamentnej strany Suverenita Jana Bobošíková, ktorá absolvovala podľa piatkových informácií českých médií i osobné stretnutie s Václavom Klausom, sa veľmi vážne zaoberá projektom vzniku nového politického subjektu s bývalým prezidentom. V rozhovore pre denník Právo prezradila, že by sa nové zoskupenie mohlo nazývať SUPR Klausovci, pričom skratku by vytvoril prvé písmenka slov Suverenita a Prosperita.

Podľa rovnakého zdroja Bobošíková vyjadrila presvedčenie, že sa Václav Klaus vráti do aktívnej politiky, aj keď dodala, že formu jeho návratu necháva na neho. Svoj názor zdôvodnila slovami, že z jeho verejných vystúpení je zrejmé, ako mu leží na srdci osud krajiny, že ho trápi napríklad demografický vývoj a že nie je spokojný, ako sa potápa ekonomika v porovnaní s vývojom v okolitých krajinách.

"Pokiaľ sa bude pán prezident angažovať, tak budeme musieť urobiť veľmi rýchly harmonogram, keď bude musieť byť veľmi rýchlo zjazd strany, keď sa bude musieť (strana) premenovať, keď budeme musieť do 17. septembra dať dohromady kandidátky. Predpokladám, že na nich nájde miesto mnoho osobností, ktoré sa hlásia práve k prúdu Klausovcov. Musel by tak byť okrem urýchlenej volebnej kampane podniknutý rad organizačných a právnych krokov smerom k rezortu vnútra," vyhlásila Jana Bobošíková.

Podľa vlastných slov by bola prvou, kto by podporil Václava Klausa v prípade, že by to chcel, aby sa stal predsedom takéhoto nového zoskupenia.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…