Škôlku, ktorú postavili v Ugande, navštevuje už 53 miestnych detí
TASR
TASR

Škôlku, ktorú postavili v Ugande, navštevuje už 53 miestnych detí

Škôlku, ktorú Slovenská katolícka charita (SKCH) postavila v Centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie na severe Ugandy, navštevuje už 53 miestnych detí.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 25. augusta (TASR) – Škôlku, ktorú Slovenská katolícka charita (SKCH) postavila v Centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie na severe Ugandy, navštevuje už 53 miestnych detí. Ako pre TASR uviedla Margita Kačányiová, ktorá je zodpovedná za stavbu a prevádzku centra, miestni túto pomoc ocenili. V krajine nie sú predškolské zariadenia zatiaľ podporované vládou, a tak sú spoplatnené.

"Miestni obyvatelia sú z nás šťastní. Vnímajú a cítia našu pomoc. To sa týka aj škôlky, ktorú sme otvorili. Deti už nebehajú po dedine, ale môžu sa učiť a pripravovať do základnej školy," uviedla Kačányiová. Generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák, ktorý v Ugande strávil tri týždne a nedávno sa z krajiny vrátil späť na Slovensko, hovorí, že predškolské vzdelanie v dedine, kde pôsobia, nebolo možné. "U nás v dedine takáto možnosť nebola, čiže deti do škôlky nechodili. Aby v prvom ročníku obstáli, je potrebné začať už v predškolskom veku," dodal Gumulák.

Domáci nemajú veľa peňazí na vzdelanie svojich detí, a tak prispievajú kukuričnou múkou. "Samozrejme, že dedinčania peniaze nemali, preto sme sa rozhodli spraviť to tak, že každé tri mesiace rodičia musia dať tri kilá kukuričnej múky a my z toho varíme kašu pre deti," ozrejmil generálny sekretár SKCH.

Podľa jeho slov je po vzdelaní v krajine veľký dopyt. "Stretol som študenta, ktorý mal chuť študovať. Chodil na strednú školu a aby mal na zaplatenie školského poplatku, tak chodil domov a pestoval paradajky a nejakú miestnu zeleninu, potom to predával na trhu. Z utŕžených peňazí potom platil školné," povedal Gumulák.

Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie začala SKCH stavať v roku 2011. Išlo o reakciu charity na zložitú situáciu miestnych obyvateľov, ktorých od čias vojenských konfliktov v 80. rokoch minulého storočia sužuje vírus HIV a chudoba. Už v auguste 2011 bol položený základný kameň centra a SKCH začala s výstavbou prvého domu. Rok na to centrum tvorili dom pre dievčatá, dom pre dobrovoľníkov, kancelária, kuchyňa a pôvodné africké domčeky pre zamestnancov. V decembri minulého roku ho slávnostne otvorili. V súčasnosti je v centre 20 dievčat, ktoré sú HIV pozitívne. Škôlku pre deti otvorili v máji tohto roku.

Ako uviedla Kačányiová, v súčasnosti v centre stavajú tank na vodu a do budúcnosti plánujú výstavbu domu pre chlapcov či ambulanciu.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…