Dobré noviny
Škôlku, ktorú postavili v Ugande, navštevuje už 53 miestnych detí
TASR
TASR

Škôlku, ktorú postavili v Ugande, navštevuje už 53 miestnych detí

Škôlku, ktorú Slovenská katolícka charita (SKCH) postavila v Centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie na severe Ugandy, navštevuje už 53 miestnych detí.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 25. augusta (TASR) – Škôlku, ktorú Slovenská katolícka charita (SKCH) postavila v Centre Nepoškvrneného Srdca Panny Márie na severe Ugandy, navštevuje už 53 miestnych detí. Ako pre TASR uviedla Margita Kačányiová, ktorá je zodpovedná za stavbu a prevádzku centra, miestni túto pomoc ocenili. V krajine nie sú predškolské zariadenia zatiaľ podporované vládou, a tak sú spoplatnené.

"Miestni obyvatelia sú z nás šťastní. Vnímajú a cítia našu pomoc. To sa týka aj škôlky, ktorú sme otvorili. Deti už nebehajú po dedine, ale môžu sa učiť a pripravovať do základnej školy," uviedla Kačányiová. Generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák, ktorý v Ugande strávil tri týždne a nedávno sa z krajiny vrátil späť na Slovensko, hovorí, že predškolské vzdelanie v dedine, kde pôsobia, nebolo možné. "U nás v dedine takáto možnosť nebola, čiže deti do škôlky nechodili. Aby v prvom ročníku obstáli, je potrebné začať už v predškolskom veku," dodal Gumulák.

Domáci nemajú veľa peňazí na vzdelanie svojich detí, a tak prispievajú kukuričnou múkou. "Samozrejme, že dedinčania peniaze nemali, preto sme sa rozhodli spraviť to tak, že každé tri mesiace rodičia musia dať tri kilá kukuričnej múky a my z toho varíme kašu pre deti," ozrejmil generálny sekretár SKCH.

Podľa jeho slov je po vzdelaní v krajine veľký dopyt. "Stretol som študenta, ktorý mal chuť študovať. Chodil na strednú školu a aby mal na zaplatenie školského poplatku, tak chodil domov a pestoval paradajky a nejakú miestnu zeleninu, potom to predával na trhu. Z utŕžených peňazí potom platil školné," povedal Gumulák.

Centrum Nepoškvrneného Srdca Panny Márie začala SKCH stavať v roku 2011. Išlo o reakciu charity na zložitú situáciu miestnych obyvateľov, ktorých od čias vojenských konfliktov v 80. rokoch minulého storočia sužuje vírus HIV a chudoba. Už v auguste 2011 bol položený základný kameň centra a SKCH začala s výstavbou prvého domu. Rok na to centrum tvorili dom pre dievčatá, dom pre dobrovoľníkov, kancelária, kuchyňa a pôvodné africké domčeky pre zamestnancov. V decembri minulého roku ho slávnostne otvorili. V súčasnosti je v centre 20 dievčat, ktoré sú HIV pozitívne. Škôlku pre deti otvorili v máji tohto roku.

Ako uviedla Kačányiová, v súčasnosti v centre stavajú tank na vodu a do budúcnosti plánujú výstavbu domu pre chlapcov či ambulanciu.

Už ste čítali?