Kedysi sme ich mali všetci: Mama s dcérou oživujú tradíciu látkových vreckoviek. Po ich výtvoroch zatúžite aj vy
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Kedysi sme ich mali všetci: Mama s dcérou oživujú tradíciu látkových vreckoviek. Po ich výtvoroch zatúžite aj vy

Novodobé vreckovky vytvorené s láskou. 

Smrk - látkové vreckovky — Foto: Archív - Renáta Brandysová

BRATISLAVA, 28. apríl - Ako samy o sebe tvrdia, sú nerozlučnou dvojkou. Mama Renáta a dcéra Patrícia sa spojili a na Slovensko opäť priniesli doplnok, ktorý kedysi nechýbal u nikoho - látkové vreckovky. Zatiaľ čo mama miluje folklór, dcére je ekologickým nadšencom. Práve tieto dve kvality spojili a vznikli krásne ručne maľované vreckovky Smrk. Ako hovoria, nápad prišiel v jeden zimný večer. Hlavným cieľom rodinnej dvojice je, aby každý z nás opäť zakvitol láskou k Slovensku a správal sa ohľaduplnejšie k životnému prostrediu. Ich látkové vreckovky majú navyše hneď niekoľko využití. Spoznajte novú slovenskú značku Smrk a znova sa zamilujte do klasických látkových vreckoviek.

Udržateľná móda patrí medzi najdiskutovanejšie témy dnešnej doby. Ako sa ju snažíte podporovať vy?

Udržateľná móda môže podčiarknuť každú osobnosť, jej jedinečnosť a ak je niečo praktické vyrobené pre všetkých a s láskou, má to potenciál stať sa módnym kúskom na dlhú dobu. Naša látková vreckovka má rôzne využitie - šatka, potítko, servítok, prvá pomoc pri úraze - obviažeš... a je nenáročná na údržbu. Stačí preprať v rukách alebo riadne v práčke. Ak nechceš, nežehlíš a nosíš ju veselo ďalej.

Na látkové vreckovky sa spomína už len v minulom čase, vy sa to ale snažíte opäť oživiť. Ako vznikol samotný nápad?

Kopec ľudí si na vreckovku spomína prostredníctvom svojich alebo starých rodičov. Moju dcéru Patríciu som odmalička viedla k používaniu látkových vreckoviek. Ja som ich vždy radšej používala ako papierové, niektoré mám dodnes a stále sú funkčné. Napadlo mi, prečo ich znovu neponúknuť aj ostatným a ešte ich môžem aj pekne pomaľovať, aby sa ľuďom aj vzhľadovo páčili.

Látkové vreckovky sú opäť v móde
Látkové vreckovky sú opäť v móde Foto: Archív: Renáta Brandysová

Prečo si myslíte, že by ľudia mali opäť používať namiesto hygienických vreckoviek látkové?

Látkové vreckovky sú oveľa šetrnejšie k prírode, stromom, ktorých je už dnes zo dňa na deň menej, žiadny odpad, žiadny neporiadok, len čistý úžitok.

Ľudové motívy sú stále v kurze a môžeme ich nájsť aj vo vašej tvorbe. Aké vzory používate?

Milujem všetko, čo je spojené s folklórom - ľudové piesne, ktoré si pri maľovaní pospevujem, tance a samozrejme kroje. Pochádzam zo Záhoria, dediny Závod, kde sa na ľudové kroje okrem vyšívania aj maľovalo. Práve naše kvietky na vreckovkách sú obdobou kvietkov, ktoré sú namaľované na mojom kroji z detstva, keď som chodila do škôlky a zo starenkiných ručníkov (babkine šatky na hlavu).

Látkové vreckovky sú šetrnejšie k prírode.
Látkové vreckovky sú šetrnejšie k prírode. Foto: Archív: Renáta Brandysová
Ručná výroba vreckoviek
Ručná výroba vreckoviek Foto: Archív: Renáta Brandysová

Kde beriete inšpirácie na vreckovky?

Každá vreckovka je vlastne originál, maľujeme bez šablóny, priamo z ruky štetcom na vreckovku. Keď chytím štetec, ide to samé od seba. Výroba jednej vreckovky nie je šup-šup. Základné kvietky sú namaľované asi tak do pol hodiny na jednej vreckovke, potom sa vreckovka suší asi 3 hodiny a môžem nanášať na tú istú farbu ďalšiu. Toto sa ešte následne suší najmenej 5-6 hodín, po tomto čakaní vreckovku zažehlím cez papier alebo zapečiem v rúre. Následne ide do práčky a po vypraní ju ešte mokrú žehlím znova cez papier, aby farby dobre držali. Teraz je už vreckovka úplne pripravená a môžete si ju kúpiť.

Proces výroby vreckoviek.
Proces výroby vreckoviek. Foto: Archív: Renáta Brandysová

Plánujete mať v réžii celú výrobu – teda chcete si vreckovky aj samy šiť?

Momentálne čisté biele vreckovky nakupujeme, nakoľko je veľký problém zohnať špeciálnu bavlnenú látku, z ktorej sa vreckovky šijú. Pracujeme na tom a v blízkej budúcnosti plánujeme šitie vlastných vreckoviek. Ako mladé dievča som si šila všetko oblečenie. Starenka ma to naučila v 6 rokoch, nakúpila som látky v bazáre a na starej šľapacej Singerke, ktorú stále mám, som mala za dve hodinky aj kostým hotový. Šitie vlastných vreckoviek určite v blízkej budúcnosti plánujeme.

Rodinný biznis podľa niektorých nie je úplne ideálny. Ako sa vám podniká s dcérou?

Mojím snom bolo stať sa pani učiteľkou v MŠ, čo sa aj stalo. Vždy som pracovala s deťmi, prevádzkovala súkromné detské jasle. Po toľkých rokoch tejto náročnej práce som sa chcela začať venovať niečomu inému. Paťuša mala práve pred diplomovkou a napadlo jej, že mami, keď tak máme rady ten folklór, čo keby sme robili niečo, s čím je spojený, ale také, aby bol z toho úžitok. Sedeli sme doma na balkóne a Paťa smrkala.… Hup a nápad bol tu - skúsme vreckovky, že nech sa k tomu ľudia vrátia, nech stále nešuchoceme s tými papierovými vo vreckách. Tak a celá diplomovka bola o našich vreckovkách. Dlho sme rozmýšľali nad tým, ako sa budeme volať. Malo by ti byť jednoduché na zapamätanie a zároveň aj vtipné. A tak nám z toho vyšiel názov Smrk- smŕkanie. V práci to máme s dcérou rozdelené. Ja maľujem a velím. Dcéra má na starosti marketing a fotíme spolu s manželom všetci. My dve sme taká pojašená dvojka, vieme si povedať veci na rovinu, ale hlavne si pomáhame.

Matka s dcérou
Matka s dcérou Foto: Archív: Renáta Brandysová
Ručne vyrábané vreckovky
Ručne vyrábané vreckovky Foto: Archív: Renáta Brandysová

Akú odozvu máte od vášho okolia na vzorované vreckovky?

Ľuďom sa vraj naše vreckovky páčia, hovoria, že sú krásne. Najviac nás mrzí, že sa ľuďom tak páčia, že im je ľúto do nich smrkať. Ale to práve nemusí byť. Keď sa zašpiní, tak sa ľahko operie a vreckovka je znova ako nová. Zopár kúskov si kúpili babky, vraj ako (obrúsok) na stôl. Samozrejme, aj tak sa dá, ale hlavne chceme, aby sa čo najviac ľudí opäť vrátilo k používaniu látkových vreckoviek. Sú ale aj takí, ktorým sa zdajú drahé, lenže treba vedieť oceniť aj ručnú prácu a kopec času venovaný s láskou našim vreckovkám. Pomaly sa to všetci učíme, určite to ešte chvíľu bude trvať, kým sa k smrkaniu do látkovej vreckovky všetci vrátime.

Kde si môžu ekologický nadšenci nájsť vaše výtvory?

Môžete nás nájsť na sociálnych sieťach, na stránke Sashe.sk, na rôznych trhoch po Slovensku alebo nás môžete prísť navštíviť priamo u nás doma v Bratislave.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…