V bývalom židovskom starobinci si pripomenuli príchod Vrbu a Wetzlera
TASR
TASR

V bývalom židovskom starobinci si pripomenuli príchod Vrbu a Wetzlera

Pred 75 rokmi sa slovenským židom Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi podarilo utiecť z hermeticky stráženého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau.

Na snímke spomienkové stretnutie v priestoroch bývalého židovského starobinca v Žiline, pri príležitosti 75. výročia úspešného úteku Algréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Židovský starobinec bol prvým miestom, kde našli útočisko. V Žiline 25. apríla 2019. — Foto: TASR - Erika Ďurčová

Žilina 25. apríla (TASR) – V priestoroch bývalého židovského starobinca na Hollého ulici v Žiline si vo štvrtok pripomenuli 75. výročie úspešného úteku Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime a ich príchod do Žiliny.

Podľa spoluorganizátora podujatia Hynka Bachratého bolo ich svedectvo o hrôzach koncentračného tábora pre miestnych Židov neuveriteľné. "Chceli overiť, či to nie je provokácia alebo fabulácia. Vypovedali oddelene a ich reporty porovnávali, či sa zhodujú. Oni mali presné čísla, presné informácie ako vyzerali a ako budú vyzerať ďalšie transporty. Takže, po niekoľkých dňoch im uverili, že hrôza, ktorú počujú, je skutočnosťou. A potom už za normálnych podmienok spisovali správu," povedal Bachratý.

Zhruba 130 kilometrov dlhú trasu z koncentračného tábora do slovenskej obce Skalité kopíruje pravidelný pochod Vrba Wetzler Memorial. Zúčastnil sa na ňom aj spoluorganizátor spomienky na príchod Vrbu a Wetzlera do Žiliny Jozef Feiler. "Poznal som ten príbeh a podarilo sa mi ísť na pochod v roku 2015. Myslím si, že bol pomerne náročný, lebo sme museli prekonať Beskydy," vysvetlil.

Pripomenul, že Vrba s Wetzlerom skončili v Skalitom u Ondreja Čaneckého, ktorý im podal pomocnú ruku. "U neho si oddýchli tri dni a išli ako paholkovia predávať prasatá na trh do Čadce. Tam ich skontaktoval s doktorom Polákom. Ten cez miestnu ústredňu Židov zariadil, aby ich v Žiline očakávali na ďalší deň. Z Čadce odišli vlakom. V Žiline ich očakával Ervín Steiner, ktorý ich zo stanice doviedol do starobinca," uviedol Feiler.

"Iróniou je, že Skalité bolo poslednou obcou, ktorú opúšťali transporty v roku 1942. Bolo 57 transportov, z nich 38 smerovalo do Lublinskej oblasti a ďalších 19 transportov smerovalo k Osvienčimu. Oni vychádzali zo Skalitého a znova sa vracali cez Skalité na Slovensko. Aj keď boli šťastní, ale v skutočnosti bolo vtedy Slovensko pre nich ako macocha, ktorá odvrhla svoje deti," podotkol Feiler.

Pred 75 rokmi sa slovenským židom Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi podarilo utiecť z hermeticky stráženého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Podporení odbojovým hnutím v tábore chceli svojím svedectvom zabrániť ďalším deportáciám. Po troch týždňoch na úteku, 25. apríla 1944, prišli do Žiliny, kde bola na základe ich výpovedí spísaná detailná, 32-stranová správa o fungovaní a podstate najväčšieho nacistického tábora smrti.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…