V bývalom židovskom starobinci si pripomenuli príchod Vrbu a Wetzlera
TASR
TASR

V bývalom židovskom starobinci si pripomenuli príchod Vrbu a Wetzlera

Pred 75 rokmi sa slovenským židom Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi podarilo utiecť z hermeticky stráženého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau.

Na snímke spomienkové stretnutie v priestoroch bývalého židovského starobinca v Žiline, pri príležitosti 75. výročia úspešného úteku Algréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Židovský starobinec bol prvým miestom, kde našli útočisko. V Žiline 25. apríla 2019. — Foto: TASR - Erika Ďurčová

Žilina 25. apríla (TASR) – V priestoroch bývalého židovského starobinca na Hollého ulici v Žiline si vo štvrtok pripomenuli 75. výročie úspešného úteku Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau pri poľskom Osvienčime a ich príchod do Žiliny.

Podľa spoluorganizátora podujatia Hynka Bachratého bolo ich svedectvo o hrôzach koncentračného tábora pre miestnych Židov neuveriteľné. "Chceli overiť, či to nie je provokácia alebo fabulácia. Vypovedali oddelene a ich reporty porovnávali, či sa zhodujú. Oni mali presné čísla, presné informácie ako vyzerali a ako budú vyzerať ďalšie transporty. Takže, po niekoľkých dňoch im uverili, že hrôza, ktorú počujú, je skutočnosťou. A potom už za normálnych podmienok spisovali správu," povedal Bachratý.

Zhruba 130 kilometrov dlhú trasu z koncentračného tábora do slovenskej obce Skalité kopíruje pravidelný pochod Vrba Wetzler Memorial. Zúčastnil sa na ňom aj spoluorganizátor spomienky na príchod Vrbu a Wetzlera do Žiliny Jozef Feiler. "Poznal som ten príbeh a podarilo sa mi ísť na pochod v roku 2015. Myslím si, že bol pomerne náročný, lebo sme museli prekonať Beskydy," vysvetlil.

Pripomenul, že Vrba s Wetzlerom skončili v Skalitom u Ondreja Čaneckého, ktorý im podal pomocnú ruku. "U neho si oddýchli tri dni a išli ako paholkovia predávať prasatá na trh do Čadce. Tam ich skontaktoval s doktorom Polákom. Ten cez miestnu ústredňu Židov zariadil, aby ich v Žiline očakávali na ďalší deň. Z Čadce odišli vlakom. V Žiline ich očakával Ervín Steiner, ktorý ich zo stanice doviedol do starobinca," uviedol Feiler.

"Iróniou je, že Skalité bolo poslednou obcou, ktorú opúšťali transporty v roku 1942. Bolo 57 transportov, z nich 38 smerovalo do Lublinskej oblasti a ďalších 19 transportov smerovalo k Osvienčimu. Oni vychádzali zo Skalitého a znova sa vracali cez Skalité na Slovensko. Aj keď boli šťastní, ale v skutočnosti bolo vtedy Slovensko pre nich ako macocha, ktorá odvrhla svoje deti," podotkol Feiler.

Pred 75 rokmi sa slovenským židom Rudolfovi Vrbovi a Alfredovi Wetzlerovi podarilo utiecť z hermeticky stráženého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Podporení odbojovým hnutím v tábore chceli svojím svedectvom zabrániť ďalším deportáciám. Po troch týždňoch na úteku, 25. apríla 1944, prišli do Žiliny, kde bola na základe ich výpovedí spísaná detailná, 32-stranová správa o fungovaní a podstate najväčšieho nacistického tábora smrti.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…

Marek Herman: Otcovia dnes nevedia, čo majú doma a v domácnosti…

Otec je pre deti nenahraditeľný minimálne v dvoch situáciách. O…

Zuzka šije svadobné šaty, aké na Slovensku ešte neboli: Vďaka…

Šikovná Slovenka si za rok vybudovala značku, ktorá zarezonovala na módnej…

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…