Lajčák vystúpil v Pekingu na 2. fóre iniciatívy Pás a cesta
TASR
TASR

Lajčák vystúpil v Pekingu na 2. fóre iniciatívy Pás a cesta

Minister priblížil ekonomickú situáciu v SR zdôrazniac, že Slovensko patrí medzi najrýchlejšie rastúce štáty eurozóny, a to aj vďaka silne etablovanému automobilovému priemyslu.

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. — Foto: TASR - Pavol Zachar

Peking 25. apríla (TASR) - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák vystúpil vo štvrtok v tematickom paneli "Prepojiteľnosť politík", ktorý organizovala Čínska komisia pre rozvoj a reformu v rámci 2. fóra iniciatívy Pás a cesta (Belt and Road) v Pekingu. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ SR).

"Ďalšie úspechy iniciatívy Pás a cesta sú do značnej miery závislé od úspešnej koordinácie politík zo strany jednotlivých aktérov, čo môže účinne pomôcť pri ďalšej výstavbe infraštruktúry. Výmena skúseností týkajúcich sa prijatých opatrení v rámci implementácie tejto iniciatívy jednotlivými krajinami a hľadanie čo najlepších synergií je preto veľmi dôležitá," uviedol vo svojom vystúpení šéf slovenskej diplomacie. Zároveň zdôraznil, že SR sa bude v rámci uvedenej iniciatívy naďalej usilovať o posilňovanie hospodárskej a obchodnej spolupráce založenej na otvorených a rovnocenných podmienkach ako aj medzinárodných normách a štandardoch.

Minister priblížil ekonomickú situáciu v SR zdôrazniac, že Slovensko patrí medzi najrýchlejšie rastúce štáty eurozóny, a to aj vďaka silne etablovanému automobilovému priemyslu. Zároveň dodal, že vláda SR plánuje zvýšiť investície do modernizácie železničnej dopravy s cieľom maximalizovať tranzitný potenciál SR. Práve v tejto oblasti môže byť SR podľa neho dôležitým článkom konektivity s Áziou.

Lajčák vo štvrtok podľa Tlačového odboru MZVaEZ taktiež slávnostne odhalil bustu Milana Rastislava Štefánika v areáli Zastupiteľského úradu SR v Pekingu pri príležitosti 100. výročia úmrtia tohto významného slovenského štátnika. Ide o kópiu diela čínskeho umelca, ktoré daroval pred desiatimi rokmi vtedajší čínsky prezident Chu Ťin-tchao počas návštevy v Bratislave bývalému prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi.

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…