Dobré noviny
Mali by ste o tom vedieť: Betka k nám priniesla nový druh nakupovania, pri ktorom šetríte peniaze aj prírodu
Dominika Pacigová
Dominika Pacigová

Mali by ste o tom vedieť: Betka k nám priniesla nový druh nakupovania, pri ktorom šetríte peniaze aj prírodu

Heslom slovenskej dizajnérky je vnášať ekológiu do každodenného života.

BRATISLAVA 25. apríla – Alžbeta Irhová miluje hudbu, ale jej život sa pred tromi rokmi začal uberať iným smerom. Dnes má vlastnú značku, prerába oblečenie a spolu s priateľmi priniesla na Slovensko spoločenské podujatie SWAP, ktoré predstavuje nový spôsob ekologického nakupovania.

Oblečeniu dávajú druhú šancu

Vlastnému remeslu sa učila sama. V jej šatníku sa nachádzalo množstvo oblečenia, ktoré nenosila. „Rozhodla som sa, že si jednotlivé kúsky začnem prerábať. Spočiatku som nemala šijací stroj, a tak som ich prerábala ručne. S odstupom času sa začal písať príbeh mojej značky a oblečeniu dávame druhú šancu na život,“ vysvetlila s tým, že v súčasnosti pozostáva jej šatník len zo štyridsiatich kúskov oblečenia.

Životnosť prerobeného oblečenia závisí predovšetkým od materiálu. „Snažím sa vyberať najkvalitnejšie materiály, ako je napríklad bavlna, ľan či hodváb. Myslím si, že po prerobení môže každý kúsok vydržať veľmi dlhú dobu. Jeho životnosť však závisí aj od toho, ako často ho nosíme,“ skonštatovala. 

Foto: archív Alžbeta Irhová a Ľubo Baran

Ekologické nakupovanie

Spolu s priateľmi priniesla na Slovensko koncept swapovania, teda možnosť, ako ekonomicky a ekologicky obnoviť šatník. Jedným z cieľom tohto spoločenského podujatia je, aby sa menej oblečenia vyhadzovalo, ale aj nakupovalo. „Na Slovensku nám takýto koncept chýbal, a tak sme sa inšpirovali susedmi z Českej republiky, kde SWAP-y fungujú už dlhší čas. Ide o nový druh ekologického nakupovania,“ prezradila.

Doposiaľ už zorganizovali 13 SWAP-ov. Z ich štatistík vyplýva, že vyzbierali osem ton oblečenia, z ktorých si 5,5 ton našlo nového majiteľa. „Čo sa týka ostatného oblečenia, spolupracujeme s rôznymi firmami, ktoré ho vedia spracovať správnym spôsobom. Následne putuje do recyklačných spoločností, ktoré z neho vedia vyrobiť izolačný materiál alebo výplne do gaučov. Niektoré veci putujú aj do komunitných centier či second handov,“ dodala.

Celý rozhovor s Alžbetou Irhovou nájdete vo videu.

Už ste čítali?