Dobré noviny
Greta Thunbergová: Aspergerov syndróm je pre mňa dar. Vďaka nemu vidím klamstvá politikov
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

Greta Thunbergová: Aspergerov syndróm je pre mňa dar. Vďaka nemu vidím klamstvá politikov

Greta Thunberg
Greta Thunberg — Foto: TASR

Prejav plný emócií a silných slov postavil členov parlamentu do pozoru.

ŠTOKHOLM, 24. apríla -  „Dom ľudstva sa pomaly ale isto rozpadá“ - upozornila len 16-ročná aktivistka v Europarlamente. Celú svoju reč postavila na tom, že každý sa len pozerá na to, ako sa náš dom rozpadá, ale nikde žiadne skutky. Greta Thunbergová, ktorá má len 16 rokov, je známa po celom svete. Ako najmladšia švédska aktivistka sa zapísala do histórie vďaka svojim názorom a skutkom.

Celé sa to začalo veľkými horúčavami v Európe a s požiarmi vo Švédsku. Osud našej planéty jej nie je ľahostajný, a preto začala s protestami pred švédskym parlamentom už počas minulého roka. Hoci má Aspergerov syndróm, Švédmi bola zvolená za Ženu roka a nominovaná aj na Nobelovu cenu. Tínedžerka si pevne stojí za svojimi názormi a namiesto návštevy školy protestuje každý týždeň pred parlamentom. Stala sa tak inšpiráciou pre študentov po celom svete. Vďaka nej protestujú ľudia v Holandsku, Nemecku, Dánsku, Fínsku či v Austrálii a najnovšie už aj na Slovensku. Jej projekt s názvom Fridays For Future je sprievodcom pre piatkové protesty na piatich kontinentoch.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

School strike week 29. #climatestrike #schoolstrike4climate #fridaysforfuture

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Aspergerov syndróm berie ako dar, ktorý jej pomáha spoznať ekologické lži

Ako sama tvrdí, vďaka Aspergerovmu syndrómu vidí veci, ktoré ostatné nevidia. V rozhovore pre BBC povedala, že vníma svet "čierno-bielo". "Môj syndróm ma robí inou. A byť iný je pre mňa dar. Ťažko ma niekto oklame, keďže mám na svet inú mierku." Taktiež podotkla, že keby bola ako ostatní, tak by nezačala minulý rok vlnu štrajkov. 

Greta a jej projekt Fridays For Future
Greta a jej projekt Fridays For Future Foto: TASR

Celosvetové hnutie za zmenu

Švédska aktivistka je známa tým, že bojuje za ochranu životného prostredia. Podľa jej slov dochádza čas na zastavenie klimatických zmien a europoslanci by sa mali začať obávať tohto stavu. Pred zákonodarcami z výboru Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín v Štrasburgu uviedla, že najneskôr do roku 2030 sa situácia stane neodvrátiteľnou a nebude cesty späť. Toto vyhlásenie nie je len odhad, ale je to fakt potvrdený aj svetovými vedcami. Klimatickej katastrofe sa dá prejsť jedine, ak sa okamžite začnú trvalé zmeny vo všetkých spoločenských sférach.

„Nechcete nás počúvať, lebo sme len deti, ale hovoríme za všetkých klimatických vedcov“

V predslove Greta podotkla, že namiesto toho, aby sa poslanci pozerali na vek aktivistov a hovorili o tom, ako by mali plniť školskú dochádzku, by práve poslanci mali dbať na to, aby v budúcnosti nejaká povinná školská dochádzka vôbec existovala. „Chceme od vás až tak veľa?“- opýtala sa so slzami v očiach. Ďalej pokračovala: „V roku 2030 budem mať 26 rokov. Moja malá sestra Beata bude mať 23. Takisto na tom budú aj vaše vnúčence. Bolo nám povedané, že je to najkrajší vek a že máme pred sebou celý život. Ale nie som si istá, či chceme , aby nás čakal takýto život. Narodila som sa v dobe, kedy mi každý hovoril, že mám snívať vo veľkom, môže byť zo mňa hocikto a môžem bývať hocikde, kde len chcem. Máme možnosti, ktoré naši starí rodičia nemali. Máme všetko, čo si len zaželáme a ja mám pocit, že možno nám nezostalo už nič. Pravdepodobne už nemáme žiadnu budúcnosť.“

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

School strike week 35. Greetings from Rome! #fridaysforfuture #schoolstrike4climate #climatestrike

A post shared by Greta Thunberg (@gretathunberg) on

Obviňuje ľudí, ktorí tvrdili, že neexistujú žiadne limity a ukradli tak dnešnej mladej generácii budúcnosť. Ľudia, ktorí majú moc a peniaze, sú pre nich na prvom mieste. Dali nám falošnú nádej a najhoršia je skutočnosť, že väčšina mladých ľudí ani netuší, čo ich čaká. Uvedomia si to len, keď už bude neskoro. Tí, na ktorých tento krutý osud čaká, sú najviac trestaní, lebo ich hlasy nie sú vypočuté.

Emotívny prejav Grety v Europarlamente
Emotívny prejav Grety v Europarlamente Foto: TASR

Hrozivé predpovede, ktoré sú založené na presných výpočtoch

Greta poukazuje na prichádzajúce vyhynutie lesov, úbytok biodiverzity a hmyzu. Otepľovanie planéty úzko súvisí s prebytkom CO2 v ovzduší. Vedci tvrdia, že k nárastu skleníkových plynov došlo v dôsledku činnosti človeka. Do atmosféry sa ročne dostane 10 miliárd ton uhlíka. Treba myslieť na to, že tieto výpočty nie sú len odhady, ale predpovede, ktoré nastanú skôr či neskôr. „Počujete ma dobre? Pochopili ste to, čo som vám práve povedala? Lebo začínam pochybovať, či je moja angličtina dosť zrozumiteľná.“

Je zníženie emisií skleníkových plynov naozaj to správne riešenie?

Podľa Grety dochádza práve pri tejto myšlienke k dezinterpretácii. Nemali by sme rozmýšľať nad znížením emisií, ale na úplnom zastavení. Pri tejto zmene by ale museli poslanci dať do popredia našu planétu a nie „biznis“. Najdôležitejšie by malo byť pre každého to, ako ovplyvňujeme prírodu a nie to, akí sme úspešní a čo sme dosiahli. „Veľa ľudí tvrdí, že riešenie klimatickej krízy neexistuje. Majú pravdu, lebo, ako by sme ju vyriešili? Ako sme ukončili vojny? Ako sme „vyriešili“ cestu na mesiac? Ako sme vynašli nové a nové technológie? Klimatická kríza patrí medzi najťažšie a najľahšie riešiteľné problémy, s ktorými sa ľudstvo kedy stretlo. Najľahšie preto, lebo vieme, čo by sme mali spraviť. A najťažšie preto, lebo naša ekonomika by pravdepodobne zlyhala, ak by sme tieto potrebné zmeny urobili.“ Uznávaná Švédka vyzýva poslancov, aby sa k tomuto problému postavili takisto ako k nešťastným udalostiam, ktoré sa stali v Paríži. Mali by založiť nadáciu aj napriek tomu, že nevedia, „ako postaviť spadnutú vežu“, ako sa to opäť podarí v zhorenom Notre Dame. Niekedy totiž musíme len nájsť cestu. V momente, keď si konečne uvedomíme, že čelíme núdzovej situácii, vieme predísť katastrofe.

My deti tu nie sme preto, aby nás ostatní obdivovali a fotili sa s nami. My deti sme tu preto, aby sme vám konečne otvorili oči a aby ste si konečne uvedomili, že klimatické zmeny sú katastrofálne a čelíme kríze. My deti chceme naspäť našu budúcnosť a naše sny.“ Týmito slovami skončila svoju inšpiratívnu reč Švédka, čím si vyslúžila búrlivý potlesk zúčastnených.

Ani Slovákom nie je ľahostajná situácia našej planéty a preto sa pridávajú k celosvetovému štrajku už 26. apríla. Štrajk za budúcnosť klímy sa bude konať už zajtra aj v Bratislave na Námestí SNP, ale takisto v ďalších krajských mestách Slovenska.

Už ste čítali?