Akademický Prešov ponúka tvorbu vysokoškolákov i stredoškolákov
TASR
TASR

Akademický Prešov ponúka tvorbu vysokoškolákov i stredoškolákov

Hosťami festivalu sú domáce a zahraničné profesionálne a amatérske súbory, spisovatelia, herci, prekladatelia a predstavitelia viacerých umenovedných disciplín.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 23. apríla (TASR) – Súťaž amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, ktorá sa začala v utorok v Prešove, približuje tento rok i tvorbu stredoškolákov. V poradí 53. ročník Akademického Prešova potrvá do piatka (26. 4.).

"Súťaží sa v štyroch kategóriách: študentské divadlá, vlastná literárna tvorba (poézia a próza), ďalej umelecký preklad a film. Tohto roku tak, ako už aj vlani, na Akademický Prešov pozývame aj hostí zo zahraničia, zväčša z Poľska a Maďarska. Tohto roku to bude súbor KTO z Krakova, ktorý vystupuje po celom svete s inscenáciou Vôňa času. Ďalej je to študentský súbor zo Segedína v Maďarsku," uviedol pre TASR dramaturg festivalu Miron Pukan.

Súťaže sa konajú najmä v priestoroch vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, v Divadle Alexandra Duchnoviča a v Divadle Jonáša Záborského (DJZ).

Hosťami festivalu sú domáce a zahraničné profesionálne a amatérske súbory, spisovatelia, herci, prekladatelia a predstavitelia viacerých umenovedných disciplín.

"Predstavia sa i študenti z Vysokej školy múzických umení v Bratislave, už ako poloprofesionálne teleso, a tradične pozývame študentov z Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne. Okrem toho sa konajú tvorivé dielne, kde sa študenti zapájajú a zažívajú tvorivý proces zrodu divadelného diela, ktorý môže vyústiť do uzavretého tvaru alebo môže žiť svojím životom a dozrievať," priblížil Pukan.

Novinkou tohtoročného festivalu je účasť stredoškolákov. "Pozývame už aj stredoškolákov, aby sa konfrontovali s vysokoškolákmi a 'nabehli' na tradíciu Akademického Prešova. Rovnako, aby spoznali, o čom je univerzitná pôda 'bez univerzity' a ako možno tvorivo fungovať a žiť," dodal dramaturg festivalu.

Vyhlasovateľom súťaže amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska je Ministerstvo školstva Slovenskej republiky, Rektorát Prešovskej univerzity v Prešove, mesto Prešov, Fond na podporu umenia a občianske združenie Akademický Prešov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…