Rušňoparáda po roku opäť ponúkne železničné atrakcie
TASR
TASR

Rušňoparáda po roku opäť ponúkne železničné atrakcie

Dvojdňové podujatie okrem prehliadky železničnej techniky ponúka aj pestrý rodinný program. Vlani prilákalo 15.000 ľudí. 

Na snímke zľava predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Karol Martinček a riaditeľ odboru komunikácie a hovorca ZSSK Tomáš Kováč počas tlačovej konferencie k podujatiu Rušňoparáda 2019 a k spusteniu mimoriadneho turistického vlaku Gemerský expres. Košice, 23. apríla 2019. — Foto: TASR František Iván

Košice 23. apríla (TASR) – Košické rušňové depo s najväčšou prezentáciou historických i súčasných železničných vozidiel na Slovensku otvorí svoje brány prvý májový víkend. K atrakciám v poradí 19. ročníka Rušňoparády budú patriť legendárny motorový vozeň Strieborný šíp, Porsche jazdiace po koľajniciach či parný rušeň Albatros.

Dvojdňové podujatie okrem prehliadky železničnej techniky ponúka aj pestrý rodinný program. Vlani prilákalo 15.000 ľudí. "S radosťou musím skonštatovať, že obľúbená Rušňoparáda sa z roka na rok zlepšuje, nielen z hľadiska organizácie či návštevnosti, ale aj pokiaľ ide o exponáty pre železničných nadšencov. Tento rok potešíme aj tých najväčších fajnšmekrov – prvýkrát sa tu objaví skutočný historický klenot, 80-ročný motorový vozeň Strieborný šíp. Samozrejme, leitmotívom celého roka na Slovensku je svetový šampionát v ľadovom hokeji, Rušňoparáda 2019 sa preto bude niesť aj vo fanúšikovskom, v športovom a snáď aj majstrovskom duchu," uviedol generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Filip Hlubocký.

Na podujatí v dňoch 4. a 5. mája nebude chýbať nostalgický vlak so salónnym vozňom z Maďarska, starobylé parné rušne či historická drezina Škoda 1202. Magnetom bude prerobené Porsche nazvané Porchelíno, na ktorom sa návštevníci môžu aj povoziť. Prezentovaný rušeň Strieborný šíp bol vyrobený len v jednom kuse. Mal byť ľudovejšou verziou Slovenskej strely, keďže však vyšiel z výrobnej linky krátko pred druhou svetovou vojnou, ocitol sa na "vedľajšej koľaji". Dnes je zreštaurovaný a využívaný na historické jazdy.

Na Rušňoparáde bude pripravená aj ukážka zbrojenia rušňa vodou a uhlím, práce kuriča a ďalšie interaktívne prehliadky. Modelárske vozne ponúknu minisvet železničných tratí a vlakov.

Na Točňoparáde sa predstavia najkrajšie nostalgické aj moderné rušne a vozne. Návštevníci si môžu prezrieť aj hokejový IC vlak Macejko. Program bude nielen na zemi, ale aj vo vzduchu, na nebi sa objavia historické lietadlá, ktoré preletia ponad depo.

Rodinné podujatie pripravila ZSSK v spolupráci s Podvihorlatským železničným spolkom a krajskou organizáciou cestovného ruchu Košice Región Turizmus.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…

Onkogynekológ: Dvesto Sloveniek ročne zomrie úplne zbytočne.…

Chorobe, na ktorú na Slovensku zomiera množstvo žien, sa dá predísť.…

Braňo Mojsej vo vlastnej klinike lieči závislých: Pvým varovným…

Braňo Mojsej sa rozhodol založiť kliniku, v ktorej chce pomáhať závislým…

Fyzioterapeutka: Chrbticu si neničíme len v práci, ale aj v…

Chrbtici neškodíme iba v práci, ale aj v spánku. Fyzioterapeutka…