Dobré noviny
Dobrí ľudia už raz pomohli. Kaviareň, ktorá dáva šancu hendikepovaným, opäť prosí o pomoc
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Dobrí ľudia už raz pomohli. Kaviareň, ktorá dáva šancu hendikepovaným, opäť prosí o pomoc

Ľudia s hendikepom by si uplatnenie nenašli ľahko. Vďaka dobrým ľuďom sa je kaviareň zachránená.
Ľudia s hendikepom by si uplatnenie nenašli ľahko. Vďaka dobrým ľuďom sa je kaviareň zachránená. — Foto: FB: Café AdAstra

Kaviareň AdAstra musela po masívnej podpore na sociálnych sieťach odmietať rezervácie. Po mesiacoch zápasí s novým problémom.  

PRAHA 24. apríla – Približne pred pol rokom pohltila sociálne siete prosba o záchranu kaviarne, ktorej pre finančné problémy hrozil zánik. Celé Česko sa však spojilo a kaviareň, v ktorej pracujú takmer výlučne hendikepovaní ľudia, zavalili rezerváciami a podporou.

„Od novembra až do Vianoc sme museli rezervácie odmietať, ľudia stáli vo fronte pred podnikom a chceli sa prísť pozrieť,“ hovorí v rozhovore pre Dobré noviny prevádzkarka kaviarne AdAstra Markéta Šulcová.

Aj maličkosti pomôžu

Po Vianociach nával síce opadol, ale kaviareň si aj napriek tomu získala novú skupinku verných návštevníkov a dnes môže povedať, že sú z najhoršieho von.

V kaviarni pracujú takmer výlučne ľudia s hendikepom.
V kaviarni pracujú takmer výlučne ľudia s hendikepom. Foto: TG

„Ľudia nám tiež darovali poháre, utierky či lyžičky. Možno sa to nezdá, ale aj to pomôže, pretože tieto drobné predmety sa stále strácajú,“ pokračuje Markéta. Medializácia i masívne zdieľanie príbehu kaviarne na sociálnych sieťach však znamenali aj to, že výrazne stúpol záujem o prácu a každý deň prichádzajú nové žiadosti. Hlásia sa ľudia s hendikepom.

„Vedeli by sme zamestnať viac ako desať nových ľudí zo socializačnej skupiny – tí chodia raz za týždeň, alebo raz za dva týždne na asi tri hodiny. Sú to ľudia, ktorí nikdy nebudú schopní samostatnej práce,“ vysvetľuje Markéta.

Pre nás minimum, pre nich maximum 

V kaviarni sa práve nachádza živý príklad – Míša. Najprv svedomito zmaže tabuľu, kde bola napísaná už neaktuálna ponuka z predchádzajúceho dňa. Potom si sadne za stôl aj s obrovským igelitovým vrecúškom čerstvej mäty a lístok po lístku vytrháva.

„Sme jedineční v tom, že zamestnávame aj týchto ľudí. Ich pracovný prínos pre nás je minimálny, ale pre toho človeka je to minimum jeho osobné maximum,“ upresňuje.

Míša sa celý týždeň teší na svoje tri hodiny v kaviarni.
Míša sa celý týždeň teší na svoje tri hodiny v kaviarni. Foto: TG

Kaviareň teda vyhlásila zbierku a opäť prosí ľudí o podporu. Pre väčšiu skupinku hendikepovaných potrebujú asistenta na plný úväzok, na ktorého mzdu si bežnou prevádzkou nezarobia.

Kaviareň momentálne zamestnáva štyroch ľudí bez hendikepu a 36 s postihnutím. Pracovnú dobu majú prispôsobenú svojim individuálnym potrebám. Markéta za tie roky existencie kaviarne videla mnoho úspešných príbehov, keď sa ľudia z tréningovej skupiny – ľudia spravidla s ľahších hendikepom – dokázali vypracovať.

„Zuzanka k nám nastúpila pred dvoma rokmi. Maminke sa zdalo, že nikdy nebude schopná toho, aby sa do tréningovej skupiny dostala. Dnes patrí medzi najschopnejších a je to aj vďaka priateľskému prostrediu,“ hovorí.

Kaviareň sa snaží prežiť bez grantov.
Kaviareň sa snaží prežiť bez grantov. Foto: TG

Zatiaľ bez grantov

Kaviareň je navyše špecifická v tom, že sa neuchádza o žiadne granty. Odrádza ich najmä administratíva, ktorá by mnohým ľuďom znemožnila prístup k práci.

„Pre veľa ľudí neexistuje presné zaradenie do hendikepu. Rozčleňujú sa na downov, autistov, vozičkárov, ale ak nie ste ani to, ani to a nezapadáte do žiadnej skupiny, nikto vám nepomôže. My pomáhame všetkým a to si odnáša fakt, že nemôžeme žiadať o dotácie. Chceme tu byť pre tých, ktorí by si inde uplatnenie nenašli,“ dodáva na záver Markéta.

Už ste čítali?