V Afrike vyrastá ďalší div sveta. Veľký zelený múr dlhý 8000 kilometrov
Klaudia Fiolová
Klaudia Fiolová

V Afrike vyrastá ďalší div sveta. Veľký zelený múr dlhý 8000 kilometrov

Majestátne dielo, ktoré nazývajú aj ďalším divom sveta, vyrastie v Afrike.

Veľký zelený múr v Afrike — Foto: Great Green Wall

AFRIKA 23. apríla - Väčšina ľudí má v zozname miest, ktoré chce navštíviť počas života nepochybne Veľký čínsky múr. Práve ten patrí medzi známych sedem divov sveta. Postavili ho z dôvodu obrany, aby sa domáci chránili pred mongolskými vpádmi. Stavbu budovali najmä otroci. Kým tento zázrak si vyžiadal státisíce životov, projekt v Afrike by mal zachrániť milióny.

Great Green Wall alebo Veľký zelený múr reaguje na najväčšie problémy v Afrike, akými sú neúrodná pôda, chudoba, hlad, migrácia z krajiny a súčasné konflikty medzi susednými dedinami. Veľká časť krajiny sa v roku 1970 premenila z úrodnej pôdy na púšť. Táto rýchla klimatická zmena pripravila o život milióny ľudí, ktorí sa nemali ako dostať k potrave. Prvé pokusy o výsadbu stromov prišli o 10 rokov neskôr, no zmeny sa začali diať až v roku 2007. Gigantický projekt odsúhlasil prezident Nigérie, Olesugen Obasango a odvtedy sa pripojilo až 20 afrických štátov, aby podporili túto myšlienku.

Do projektu sa zapájajú celé rodiny
Do projektu sa zapájajú celé rodiny Foto: Great Green Wall

Púšť Sahara neustále rastie

Kritické miesto, kde sa aktuálne pracuje na Veľkom zelenom múre, je na južnej strane najväčšej púšte na svete. Táto časť Sahary bola niekedy zelenou oblasťou, no vďaka klimatickým zmenám museli obyvatelia časti Sáhel migrovať do južných oblastí, aby vôbec prežili. Nedostatok vody a veľké sucho sa zhoršuje rok čo rok, a preto Iniciatíva pre sucho pod záštitou OSN pomáhajú nielen pri výsadbe stromov, ale bojujú aj proti nedostatku vody. OSN chce do roku 2030 zvýšiť výmeru lesov v tejto oblasti o 3 %. Pás stromov, ktorý sa bude ťahať po celej šírke kontinentu, predstavuje 8000 kilometrov dlhý zelený múr. Tento odvážny projekt nielenže predstavuje ďalší div sveta, ale poukazuje na to, že spolupráca národov dokáže oživiť prírodu.

Projekt má veľké ambície

Celkové náklady na tento projekt presahujú 8 miliard dolárov, ale zmeny ktoré prinesie, sú nevyčísliteľné. Medzinárodné hnutie predpokladá, že vďaka tejto aktivite sa obnoví 100 miliónov hektárov pôdy, izoluje 250 miliónov uhlíka a vytvorí sa 10 miliónov nových pracovných miest.

Na vybudovaní Veľkého zeleného múru pracujú ženy, muži a aj deti

Rastliny, ktoré sú vysadené, musia spĺňať rôzne kritériá. Musia vydržať veľké výkyvy teplôt medzi dňom a nocou, a taktiež musia byť odolné voči prašnému prostrediu a silnému vetru. Výsledky tejto snahy najviac vidieť v Senegale, kde od roku 2007 ľudia vypestovali už 12 miliónov stromov a zúrodnili 15 miliónov hektárov pôdy v Etiópii. V Nigérii sa vďaka rehabilitácii úrodnej pôdy môže vypestovať ročne o 500 000 ton viac ryže. Veľký zelený múr je projekt, vďaka ktorému sa snáď skončí chudoba v Afrike a ochráni sa naša planéta voči klimatickým zmenám.

 

Už ste čítali?

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…

Zázraky sa dejú! Malému Natymu ste vyzbierali viac peňazí, ako…

Neopísateľná radosť. Ani samotní rodičia spočiatku neverili, že…

SÚRNE: Chlapček má 3 nádory na mieche. Potrebuje operáciu v…

Keď mal Nathanael sedem rokov, zistilo sa, že má v hlavičke nádor. Pomohli…

Pred očami Slovenska schudla 57 kíl: Jediné, čoho som sa za…

Relácia Extrémne premeny jej pomohla k tomu, aby zmenila svoj život. Lucia teraz…

Slovák spravil z chudobnej dievčiny Miss Ekvádoru. Michalove…

Cestovateľ, fotograf, dobrodruh a milovník španielčiny. Veľkou vášňou…

Viktor Vincze otvorene o ekológii a o tom, ako jeho priznanie…

Známy moderátor v rozhovore prezradil, prečo začal s príspevkami na Instagrame…

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…