Návštevníci Tysmenice si môžu vyskúšať netradičnú včeliu terapiu
TASR
TASR

Návštevníci Tysmenice si môžu vyskúšať netradičnú včeliu terapiu

K najväčším producentom medu v Ivanofrankivskej oblasti na západe Ukrajiny patrí 57-ročný včelár Ihor Jevstachijevič Adamčuk. Jeho lesný včelín neďaleko mesta Tysmenica zvyknú navštevovať predovšetkým milovníci sladkej pochutiny, no v poslednom období sa k nim čoraz častejšie pridávajú aj početné rady turistov. Vo včelíne si totiž môžu vyskúšať netradičnú včeliu terapiu.

Na snímke včelár Ihor Jevstachijevič Adamčuk stojí pred domčekom, v ktorom sa poskytuje včelia terapia 24. augusta 2013. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Tysmenica 24. augusta (TASR) - K najväčším producentom medu v Ivanofrankivskej oblasti na západe Ukrajiny patrí 57-ročný včelár Ihor Jevstachijevič Adamčuk. Jeho lesný včelín neďaleko mesta Tysmenica zvyknú navštevovať predovšetkým milovníci sladkej pochutiny, no v poslednom období sa k nim čoraz častejšie pridávajú aj početné rady turistov. Vo včelíne si totiž môžu vyskúšať netradičnú včeliu terapiu.

Adamčukov lesný včelín je oázou pokoja v blízkosti malebného rybníka. Tvorí ho vyše 100 pestrofarebných úľov, v ktorých prebývajú mnohopočetné rodiny usilovných včiel. Za peľovými zrnami kvitnúcich stromov a kvetov vyrážajú v teplejších mesiacoch roka na okolité lúky a do blízkeho lesa.

"Každá zo včelích rodín vie vyprodukovať v priemere vyše 20 litrov medu: ročne tu teda vyrobím viac ako 2000 litrov medu," vyčísľuje Adamčuk.

Návšteva jeho včelína sa zvyčajne spája s ochutnávkou všakovakých pochutín. Patrí k nim, samozrejme, nefalšovaný včelí med, miestne medové koláče, pestrofarebná zmes surových peľových zrniečok či tradičná medová pálenka. Špecialitou jeho hosťovského stola sú kyslé uhorky podávané - ako ináč - so sladkým medom.

Po dobrom jedle či dlhej ceste padne každému vhod trocha si oddýchnuť. Adamčuk preto otvára dvere najväčšieho "úľa" a pozýva svojich návštevníkov vyskúšať si včeliu terapiu. Maličký drevený domček s dvoma ležadlami, v útrobách ktorých neprestajne pracujú usilovné včely, je naozaj jedinečným miestom relaxu. Stačí sa len započúvať do ich práce, ktorá je spojená s jemným bzukotom a príjemnými vibráciami.

Ukrajinský včelár vo svojom včelíne zdravotné problémy ľudí bodnutím včelieho žihadla nelieči. Nevydal sa teda po vzore niektorých prírodných liečiteľov touto cestou alternatívnej medicíny.

"Ľudia si ku mne nechodia pre bolesť, ale iba pre pokoj a potrebnú energiu, ktorú vedia načerpať od pracujúcich včiel. Zrejme to funguje, lebo sa ku mne opakovane vracajú," uzatvára Adamčuk.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…