Vláda v piatok prerokuje zmeny v dôchodkoch
SITA
SITA

Vláda v piatok prerokuje zmeny v dôchodkoch

Vláda prerokuje zmeny v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri a minister financií Peter Kažimír na rokovanie predloží návrh novely zákona o správnych poplatkoch.

BRATISLAVA 6. júla - Vláda by mala v piatok rokovať o návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorá prináša zmeny v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri.

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká od začiatku októbra zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra tohto roka do 31. marca budúceho roka.

V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do 2 rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre mladých ľudí. Ak bude chcieť sporiteľ naďalej zostať v negarantovanom dôchodkovom fonde, bude to musieť oznámiť svojej dôchodkovej spoločnosti. Ak tak neurobí, k 30. aprílu budúceho roka prejde do garantovaného dlhopisového fondu.

V štátnom, priebežnom dôchodkovom pilieri navrhuje ministerstvo práce a sociálnych vecí zaviesť viac solidarity a menej zásluhovosti. Vyššia solidarita sa má prejaviť u tých ľudí, ktorí zarábajú menej ako priemernú mzdu na Slovensku, čo bolo vlani 786 eur. Naopak, menej zásluhovosti kabinet Roberta Fica dopraje tým, ktorých zárobok je nad úrovňou 1,25-násobku priemernej mzdy.

Novela zavedie nové poplatky pri evidencii vozidiel

Ďalším opatrením v prvom pilieri je to, že sa od roku 2017 dôchodkový vek naviaže na strednú dĺžku života. Penzie sa majú v budúcnosti zvyšovať v závislosti od tzv. dôchodcovskej inflácie. Na tú by sa malo prejsť tak, že sa bude pri výpočte valorizácie dôchodkov postupne znižovať váha rastu miezd a zvyšovať váha rastu spotrebiteľských cien.

Zaviesť sa majú tiež zmeny pri určovaní odvodov pre živnostníkov, a to novým spôsobom výpočtu vymeriavacieho základu. Zvýši sa tiež minimálny vymeriavací základ na platenie živnostníckych odvodov.

Minister financií Peter Kažimír by mal na rokovanie kabinetu predložiť návrh novely zákona o správnych poplatkoch. Viaceré správne poplatky sa na Slovensku ešte v tomto roku zvýšia. Občanov čakajú napríklad zmeny v oblasti verejnej správy, v rámci stavebnej činnosti či v oblasti dopravy. Vyššie poplatky čakajú aj motoristov pri prvom zápise motorového vozidla kategórie L, M1 a N1 do evidencie vozidiel.

V tomto prípade navrhuje rezort financií v novele zákona o správnych poplatkoch ustanoviť rozdielne poplatky v závislosti od výkonu motora. Celkový finančný prínos zo zmien poplatkov rezort financií vyčíslil v tomto roku vo výške 7,1 mil. eur, pričom v budúcom roku by mal štát získať dodatočných 30 mil. eur.

Ministri prerokujú aj inteligentné dopravné systémy

Vláda by mala tiež prerokovať návrh zákona o inteligentných dopravných systémoch v cestnej doprave. Návrh zákona vytvára podmienky pre zriadenie a prevádzku Národného dopravného informačného centra.

Celkové predpokladané náklady na realizáciu Národného systému dopravných informácií, ktorého súčasťou bude Národné dopravné informačné centrum (NDIC), dosiahnu podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja maximálne 150 mil. eur. Prostriedky Európskej únie by sa na financovaní programu mohli podieľať sumou okolo 120 mil. eur a štátny rozpočet 30 mil. eur cez Operačný program Doprava v nasledujúcom programovom období 2014 až 2020.

Ministri by sa mali zaoberať aj návrhom novely zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, návrhom novely zákona o informačných systémoch verejnej správy, ako aj návrhom zákona o ochrane spotrebiteľa. Súčasťou rokovania vlády má byť aj návrh na zvýšenie členskej kvóty SR v Medzinárodnom menovom fonde.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…