Dobré noviny
Vláda v piatok prerokuje zmeny v dôchodkoch
SITA
SITA

Vláda v piatok prerokuje zmeny v dôchodkoch

Vláda prerokuje zmeny v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri a minister financií Peter Kažimír na rokovanie predloží návrh novely zákona o správnych poplatkoch.

BRATISLAVA 6. júla - Vláda by mala v piatok rokovať o návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorá prináša zmeny v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri.

Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká od začiatku októbra zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra tohto roka do 31. marca budúceho roka.

V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do 2 rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre mladých ľudí. Ak bude chcieť sporiteľ naďalej zostať v negarantovanom dôchodkovom fonde, bude to musieť oznámiť svojej dôchodkovej spoločnosti. Ak tak neurobí, k 30. aprílu budúceho roka prejde do garantovaného dlhopisového fondu.

V štátnom, priebežnom dôchodkovom pilieri navrhuje ministerstvo práce a sociálnych vecí zaviesť viac solidarity a menej zásluhovosti. Vyššia solidarita sa má prejaviť u tých ľudí, ktorí zarábajú menej ako priemernú mzdu na Slovensku, čo bolo vlani 786 eur. Naopak, menej zásluhovosti kabinet Roberta Fica dopraje tým, ktorých zárobok je nad úrovňou 1,25-násobku priemernej mzdy.

Novela zavedie nové poplatky pri evidencii vozidiel

Ďalším opatrením v prvom pilieri je to, že sa od roku 2017 dôchodkový vek naviaže na strednú dĺžku života. Penzie sa majú v budúcnosti zvyšovať v závislosti od tzv. dôchodcovskej inflácie. Na tú by sa malo prejsť tak, že sa bude pri výpočte valorizácie dôchodkov postupne znižovať váha rastu miezd a zvyšovať váha rastu spotrebiteľských cien.

Zaviesť sa majú tiež zmeny pri určovaní odvodov pre živnostníkov, a to novým spôsobom výpočtu vymeriavacieho základu. Zvýši sa tiež minimálny vymeriavací základ na platenie živnostníckych odvodov.

Minister financií Peter Kažimír by mal na rokovanie kabinetu predložiť návrh novely zákona o správnych poplatkoch. Viaceré správne poplatky sa na Slovensku ešte v tomto roku zvýšia. Občanov čakajú napríklad zmeny v oblasti verejnej správy, v rámci stavebnej činnosti či v oblasti dopravy. Vyššie poplatky čakajú aj motoristov pri prvom zápise motorového vozidla kategórie L, M1 a N1 do evidencie vozidiel.

V tomto prípade navrhuje rezort financií v novele zákona o správnych poplatkoch ustanoviť rozdielne poplatky v závislosti od výkonu motora. Celkový finančný prínos zo zmien poplatkov rezort financií vyčíslil v tomto roku vo výške 7,1 mil. eur, pričom v budúcom roku by mal štát získať dodatočných 30 mil. eur.

Ministri prerokujú aj inteligentné dopravné systémy

Vláda by mala tiež prerokovať návrh zákona o inteligentných dopravných systémoch v cestnej doprave. Návrh zákona vytvára podmienky pre zriadenie a prevádzku Národného dopravného informačného centra.

Celkové predpokladané náklady na realizáciu Národného systému dopravných informácií, ktorého súčasťou bude Národné dopravné informačné centrum (NDIC), dosiahnu podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja maximálne 150 mil. eur. Prostriedky Európskej únie by sa na financovaní programu mohli podieľať sumou okolo 120 mil. eur a štátny rozpočet 30 mil. eur cez Operačný program Doprava v nasledujúcom programovom období 2014 až 2020.

Ministri by sa mali zaoberať aj návrhom novely zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, návrhom novely zákona o informačných systémoch verejnej správy, ako aj návrhom zákona o ochrane spotrebiteľa. Súčasťou rokovania vlády má byť aj návrh na zvýšenie členskej kvóty SR v Medzinárodnom menovom fonde.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…